• DOLAR6,10281.09
 • EURO6,96891.17
 • ALTIN232,8640.22
 • BIST90.1861.64

Menisküs Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Menisküs Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sporcu hastalığı olarak bilinen fakat spor yapmayan kişilerde de görülen menüsküs nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 05:47

Menisküs – Menisküs Yırtığı Nedir?

meniskus-yirtik.jpg

 

Menisküs, insan dizinde yer alan kıkırdak yapıdır. Bu kıkırdağın görevi dizdeki sürtünmeyi engellemektir. Aynı zamanda dizin üst tarafındaki tüm vücut ağırlığına yastık görevi görür, bu iki kemiğin sürtünmesini önler. Menüsküs dokusu içinde kan dolaşımı mevcuttur. Yapısı gereği kas dokusuna da benzer ama bu dokular oksijensiz de yaşayabilir.

Menisküs, iç menisküs ve dış menisküs olmak üzere iki tanedir. Diz eklemindeki kemiklerin temas ettiği yerin etrafını hilal şeklinde sararlar. Kelime anlamına baktığımızda, “meni” sözcüğü Eski Yunanca' da ay anlamına gelmektedir. Hilal şekline istinaden bu ismi almıştır.

Menisküs yırtığı, bu dokunun baskı ya da zorlanma sonucu zarar görmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Gelişme çağında ya da gelişmesini yeni tamamlamış genç sporcularda sık görülür fakat spor yapmayan kişilerde de ani hareketler ya da zorlanma sonucunda yırtık oluşabilir. Belli bir yaşın üzerine gelindiğinde ise ani hareket ya da zorlanma olmasa bile menüsküs yırtığı meydana gelebilir. Yaş ilerledikçe ve vücuda iyi bakılmadıkça vaka olma ihtimali yükselir.

 

Menisküs Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Menisküs meydana getiren başlıca sebepler şunlardır:

 • Trafik kazaları sonucu
 • Dize gelen darbeler ya da diz üstüne düşme sonucu
 • Hareket ya da spor yaparken dizin dönmesine istinaden
 • Yaşlılarda ömür boyunca dizde meydana gelen ufak hasarların birikmesi sonucu

Menüsküste yırtıklar meydana gelir. Menisküs, inanılmaz rahatsızlık veren ve hayat kalitenizi düşüren bir hastalıktır. Yürümekte zorluk çekme ve dizde genel ve derin bir ağrı meydana getirmektedir. Eğer aşağıdakilerden birisini sizde mevcut ise;

 • Dizde ağrı ve şişme meydana geldiyse
 • Dizinizde takılma oluyorsa
 • Diziniz kitleniyorsa
 • Şişmeye istinaden içerde sıvı birikmesi olur ve sıvı akışma hissiyatı varsa mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

 

Menisküs Tedavisi ve Ameliyat

meniskus-tedavi.jpg

Tedavi için öncelikle zedelenen bölgenin yeri önemlidir. Yırtığın iç menisküste mi, yoksa dışta mı olduğuna göre tedavi süreci değişir. İç menisküsteki yaralanmaların iyileşmesi daha zordur çünkü bu daha ince yapıdadır ve kan dokusu daha azdır. Dış menisküs ise daha büyük ve daha fazla kan dokusuna sahip olduğu için burada meydana gelen yırtıkların tedavisi daha hızlı yapılabilmektedir.

Menisküs yaralanmalarında genelde dizde ağrı ve şişlik meydana gelir. Bu durumda şişliğin inmesi ve ağrılığın hafiflemesi için soğuk uygulama, sıkı bandaj, bacağı uzun süre dinlendirme, hareket kısıtlayıcılar ve spora bir süre ara verilmesi genelde başarılı sonuç verecektir. Ağrı kesiciler de tedavi sürecinde yardımcı olacaktır. Kemik yapısında, bağ dokularında herhangi bir hasar meydana gelmemişse evde uygulayabileceğiniz bu tedavi yeterlidir. Diz yapısında herhangi bir bozulma olmadığı için vücut kendini onaracaktır. İstenirse fizik tedavi ile bacaktaki diğer kaslar kuvvetlendirilerek dize binen yük hafifletilir. Böylece daha hızlı sonuçlar alınabilir.

Eğer yırtık daha büyükse, kan dokusunun geçmediği tarafta meydana gelmişse ya da kanama varsa o zaman ameliyat şarttır. İlk incelenecek durum kanama olup olmadığıdır. Kanama olduğunda yırtık kritik bir bölgede oluşmuştur ve düzelmesi daha güç olur. Kanamanın olmadığı bölgede büyük bir yırtık oluştuysa da kan dokusu ulaşmadığı için onarılma yapılamaz veya yırtık dikilir. Yırtığın dikilmesi daha zordur ve cerrahın yetenekli olması gereklidir. Dikildiği taktirde iyileşme oranı yüksektir. Dikilemeyecek durumdaysa menisküs alınır. Menisküsün dokusunun alınması ise sık uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle iyileşme sağlanır fakat sonrasında tek kalan diğer menisküs dokusuna olan baskı artar. Tek doku genelde yeterli olmadığı için kayganlığını bir süre sonra kaybetmeye başlar ve ilerleyen yaşlarda kireçlenme meydana gelir.

 

Menisküs Yırtılmasına Karşı Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Genel olarak farkında olmadan yaptığımız hareketler sonucu meydana gelse de bazı hareketlerimize dikkat ederek bu rahatsızlığın meydana gelmesini önleyebiliriz.

 

Eğer menisküs yırtığı geçirmediyseniz:

1) Ayakta, sabit dururken her iki dize eşit ağırlık yüklemeye özen gösterin.

2) Sağlığınıza ve kilonuza dikkat edin. Ne kadar kilo demek o kadar menisküs dokusuna baskı demek unutmayın.

3) Yakın temas sporları dediğimiz, basketbol, futbol, güreş, karate vs. gibi spor dallarıyla uğraşıyorsanız daha dikkatli olmalısınız.

4) Bacak kaslarınızı güçlendirin.

5) bol bol yüzmeye çalışın bacaklarınızı en sağlıklı kuvvetlendirecek spor yüzmedir.

 

Eğer menisküs yırtığınız varsa:

1) Bir süre spordan uzak durun.

2) Fizik tedavi ile bacak kaslarınızı güçlendirin.

3) Dizlerinizi doksan dereceden fazla bükmemeye özen gösterin.

4) Mümkün olduğunca koşmayın hafif tempolu yürümek daha az baskı yaratacaktır.

5) Arkaya bakacağınız zaman vücudunuzun tamamını çevirdikten sonra bakın. Böylece dizinizdeki burkulma kuvvetini azaltırsınız.

6) Ani hareketlerden yürürken ani dönüşlerden uzak durun.

7) Sabit dururken menisküs olan dizinize değil diğer dize yükünüzü verin.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.