Kan Pıhtılaşması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kan Pıhtılaşması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
13.11.201510:04

Kan pıhtılaşması nedir? Pıhtılaşma olmazsa ne olur? Çok ciddi problemlere neden olabilecek kan pıhtılaşması sorunu ile ilgili tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 23.11.2020 18:32

Kan Pıhtılaşması Nedir?

kan-pihtilasmasi-006.jpg

Vücudumuzda meydana gelen yaralanma, kesik, çizik sonucu başlayan kanamalarda, damarlardan kan akmamayı önleyen tüm sürece pıhtılaşma denir. Vücudumuzda pıhtılaşma gerçekleşmezse, vücudumuzda oluşabilecek en ufak bir kanama bile durduralamaz ve kan kaybından ölümler gerçekleşebilir. Sağlıklı bir kişide pıhtılaşma bu şekilde gerçekleşir.

Ancak normal olmayan durumlarda yani, pıhtılaşmanın asıl görevi olmadığı durumlarda da gerçekleşmesi, ortaya kan pıhtılaşması sorununu çıkarır. Örneğin damarlardaki kan ağırlaşarak, kan pıhtılaşmasına yol açabilir. Kanın ağırlaşmasına yani koyulaşmasına bazı hastalıklar neden olabilir. Damarlardaki kanın koyu bir halde damarlarda dolaşması çok zor hale gelir. Bu şekilde meydana gelen kan pıhtılaşması da kan akımına engel olur. Sonucunda da damar sertliği, beyin kanaması, felç gibi ölümle sonuçlanabilecek kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Vücutta olması gereken pıhtılaşma doğru bir şekilde gerçekleşmeyip, anormal bir şekilde gerçekleşince pıhtılaşma vücudumuzdaki pek çok organa zarar verebilir.


Kan Pıhtılaşmasına Neden Olan Durumlar?

 • Genetik Mutasyonlar
 • Kullanılan Bazı İlaçlar
 • Diyabet
 • Kalp Yetmezliği
 • Obezite
 • Çok Ciddi Bir Ameliyat Geçirmiş Olmak
 • Travma
 • Çeşitli Hastalıklardan Dolayı Hastanede Çok Uzun Süre Yatmak
 • Aynı Yerde Uzun Süre oturmak
 • Kanser, Kanser Tedavisi.

gibi etkenler vücutta anormal ve tehlike yaratacak şekilde oluşan kan pıhtılaşmasına neden olabilir.


Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

kan-pihtilasmasi-007.jpg
 

Kan pıhtılaşmasının çok belli, net belirtileri yoktur çünkü pıhtılaşmanın gerçekleştiği bölgeye göre belirtiler de farklılık gösterir. Kan pıhtılaşması gerçekleşen kişide bazı rahatsızlıklar görülür. Örneğin;
Akciğerde ve kalpte oluşan pıhtılaşmada görülen belirtiler; Göğüs, kol, sırtta ve boyunda oluşan ağrı ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür.
Bacaklarda görülen pıhtılaşma belirtileri; 
Bacağın alt kısımlarında ağrı ve kızarıklıklar ve sıcaklık gibi belirtiler görülür.

Beyinde görülen pıhtılaşma belirtileri; Konuşmada meydana gelen bozukluk, baş ağrısı, hareket etmede zorluk, anlamada güçlük gibi belirtilerdir. Kişide bu belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurmalı ve kan pıhtılaşmasına neden olan hastalığın tedavisine hemen başlanmalıdır.


Kan Pıhtılaşmasında Kimler Risk Altındadır?

kan-pihtilasmasi-008.jpg

Kan pıhtılaşmasında yüksek oranda risk altında bulunan kişiler, genetik açıdan etkenlere sahip kişilerdir. Bu genetik etkenlere sahip kişiler sigara içen, aterosklerozu olan kişilerse kan pıhtılaşması riski yüksek olan kişilerdir aynı zamanda.


Genetik Açıdan Risk Taşıyan Kişiler Kimlerdir?

kan-pihtilasmasi-009.jpg

 • Daha önceden ciddi bir şekilde kan pıhtılaşması başından geçmiş kişiler
 • 40 yaşının altında kan pıhtılaşması yaşamış olana kişiler
 • 50 yaşına gelmeden önce kalp krizi ve inme gibi hastalıkları geçirmiş olan kişiler
 • Sebepsiz yere düşük yapmış kişiler

Kan Pıhtılaşması Teşhisi Nasıl Konur?

kan-pihtilasmasi-010.jpg

Doktor hastanın fiziki muayenesini yapıp, şikayetlerini dinledikten sonra, tam kan sayımı testi ister. Yapılan tam kan sayımı testi ile kan pıhtılaşması teşhisi konur. Eğer pıhtılaşma genetik olarak belirlenirse, pıhtılaşmanın sebebinin belirlenmesi için farklı testler de istenebilir.


Kan Pıhtılaşması Tedavisi

kan-pihtilasmasi-011.jpg

Kan pıhtılaşması tedavisi ilaçlarla yapılır. Pıhtılaşmanın seviyesine göre tedavi rutin olarak yapılabilir. Acil olan durumlarda pıhtıyı hızlı bir şekilde tedavi edecek ilaçlar kullanılır. Rutin olarak ilaç tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar hastaya ağız yoluyla verilebilir veya deri altına enjekte edilerek de verilebilir. Ancak bu ilaçlar fazla kanamaya neden olabileceğinden kontrollü kullanılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gereken Konular Nelerdir?

kan-pihtilasmasi-012.jpg

 • İlaç tedavisi sürerken yemek düzeninizde bir değişiklik yapmayınız.
 • Yemek düzeninizde oluşacak değişiklikleri mutlaka dokturunuza danışmalısınız.
 • Bir vitamin, mineral gibi ek bir destek alacaksanız yine mutlaka doktorunuzla temas halinde olmalısınız.
 • Yemek yeme düzeninizi bozacak ishal, mide ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşarsanız hemen doktorunuza danışmalısınız.
 • K vitamini bulunan gıdaları ne kadar ve ne sıklıkla tükettiğinize dikkat ediniz ve her zaman tutarlı bir şekilde tüketmeye özen gösteriniz.

K Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

kan-pihtilasmasi-013.jpg

K vitaminini bol bulunduran sebzeler, semizotu, brokoli, lahana, kıvırcık, marul, kırmızı lahana, roka, ıspanak, mercimek, nohut, nane, yeşil soğan, kişniş gibi sebzelerdir. Ayrıca yeşil çayda da bol K vitamini bulunur.

Önerilen İçerik; Hemofili Nedir ve Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
646
75
187
700
383
36
316
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.