Kimlik Randevu Nasıl Alınır 2021

Kimlik Randevu Nasıl Alınır 2021
02.10.201716:22

Eski kimlikler yerine kullanılacak olan T.C Kimlik Kartları Türkiye genelinde dağıtılmaya başlandı. Kimlik yenileme randevusu nasıl alınır? TC Kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? Nüfus Müdürlüğü sitesinden yeni kimlik randevusu işlemleri içeriğimiz....

Haber güncelleme tarihi 10.01.2021 12:49

Nüfus cüzdanları, "Yeni T.C Kimlik Kartları” ile değiştirilmeye başlandı. Vatandaşlar, kimlik yenileme, yeni kimlik başvurusu ve e-kimlik randevu alma konularında tam olarak hangi adımları uygulayacağını bilmiyor.

''Kimlik Yenileme Randevu''

Yeni kimlik kartı nasıl alınır? e-kimlik randevu nasıl alınır? Kimlik yenileme nasıl yapılır? Nüfus cüzdanı yenilemede gerekli evraklar nelerdir? İşte, bu soruların hepsini NeOldu.com ekibinin hazırladığı içerikte bulabilirsiniz.

YENİ KİMLİK RANDEVU SAYFASI DEĞİŞTİ (2021 GÜNCEL SAYFA)

Yeni kimlik randevusu için başvuru yapılan sitede değişiklik meydana geldi. 2019 yılı itibariyle T.C Kimlik yenileme randevusu, Sürücü Belgesi Randevusu ve Pasaport randevuları tek elden olacak şekilde "e kimlik randevu nvi gov tr" sayfası üzerinden halledilmektedir.

Sizler de, yeni kimlik randevuları için aşağıda verilen linklere tıklayarak ve gerekli adımları aynı şekilde yerine getirerek işlemlerinizi halledebilirsiniz. İşte, yeni kimlik randevusu hakkında detaylı bilgiler...


Kimlik yenileme (nüfus cüzdanı) ya da e-kimlik randevu alma işlemi için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. İşte kimlik yenileme işleminde 2 farklı yöntem;

 1. Kimlik yenileme veya kimlik başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar "ALO 199" hattını arayarak, çağrı merkezindeki çalışanlar sayesinde istedikleri nüfus müdürlüklerinden kimlik yenileme ya da kimlik başvuru randevusu alabilirler.
 2. Hiçbir randevu işlemini gerçekleştirmeden, direkt olarak nüfus müdürlüğüne de gidilebilir. Ancak bu işlemler esnasında uzun süre bekleme yaşanabilir. Hatta ve hatta o gün işlem halletme sırası bile gelmeyebilir. Bu yüzden, randevusuz kimlik yenileme işlemini gerçekleştirmenizi önermiyoruz.
 3. Çağrı merkezi dışında diğer bir yöntem ise, internet üzerinden gerçekleştirilen e-kimlik randevu sistemi. Bunun için de "Nüfus Müdürlüğü Randevu" sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. 

Vatandaşlar, bu site üzerinden yeni kimlik başvurusu ya da kimlik yenileme işlemleri için randevu alabilirler.


Nüfus Müdürlüğü'nden Ehliyet ve Pasaport Randevusu Alınabiliyor

2019 yılının Nisan ayından itibaren T.C Yeni Kimlik randevu ve kimlik yenileme randevusu "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi" sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

NOT: Bu site üzerinden sadece yeni kimlik randevuları değil, aynı zamanda "Sürücü Belgesi Randevu" ve "Pasaport Randevu" işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yeni T.C Kimlik randevusu başta olmak üzere diğer işlemlerde 2019 yılından itibaren "randevusuz şekilde gerçekleştirilmemektedir." İşlemlerinizi halletmek için ya "ALO 199" hattından ya da "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi" internet sayfasından randevu almanız gerekmektedir.

yeni kimlik randevusu nasıl alınır

T.C Kimlik Kartı Başvuru Randevusu almak için BURAYA TIKLAYINIZ…


YENİ KİMLİK RANDEVU ALMA

Kimlik randevu ve kimlik yenileme randevusu işlemleri için ilk olarak sizlere yukarıda verdiğimiz "Nüfus Müdürlüğü Randevu" sayfasına tıklayın.. Bu link sayesinde T.C Kimlik kartı randevu alma sistemine yönlendirileceksiniz. Karşınıza çıkan sayfada, “T.C kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ve Pasaport” randevu butonları yer alacaktır. Buradan T.C Kimlik Kartı yazan yere tıklayın.

yeni kimlik randevusu nasıl alınır


Sonraki adımda ise yeni kimlik randevusu için sizden onay gerektiren bir işlem isteyecektir. Burada da karşınıza gelen sayfada yer alan "Yukarıdaki metni okudum" yazan yere tıklamalısınız.

yeni kimlik randevusu kimlik yenileme


Bir sonraki adımda ise yeni kimlik randevusu almak için sizden kimlik bilgileri istenecektir. Bu bölümde kimlik yenileme işlemini kimin adına ve hangi ilçe Nüfus Müdürlüğü'nden yapılacağı da seçilecektir. Bu bölümde dikkat edilmesi gereken konularında başında " e-mail " adresinin doğru şekilde yazılması olacaktır. Çünkü, bu bölümde işlemler bitip "tamam" butonuna tıkladıktan sonra belirtilen "e-mail" hesabına onay kodu gelecektir. Bu kodu sizlerden istenen bölüme yazmanız gerekecektir.

NOT: e-kimlik yenileme” işleminde yapılan bu işlemlerin, girilen T.C Kimlik numarasına göre doldurulacağını unutmayınız.

ehliyet alma, randevu


Kimlik yenileme randevusunun son işleminde ilçe nüfus müdürlüklerinden tarih ve saat seçimi yapılacaktır. Bu alanda hangi tarih ve saat seçildiyse, o tarih ve saatte randevunuz otomatik olarak oluşturulacaktır. Yeni kimlik randevu bilgileri e-mail adresinize ve telefonunuza SMS olarak gelecektir. Randevudan 15-20 dakika önce seçilen Nüfus müdürlüğüne giderek sıra numarası alıp randevu saatini bekleyebilirsiniz.

NOT: Randevu günü geldiğinde, seçtiğiniz nüfus müdürlüğünden sıra alıyorsunuz ve randevu saatini geldiğinde beklemeden işlemlerinizi halletmek için öncelik sahibi oluyorsunuz.


YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2021

Kimlik randevu işlemini tamamladıktan sonra, randevu günü ve saatini bekleyin. Peki, yeni kimlik belgeleri nelerdir? Nüfus müdürlüklerine giderken, sizler için aşağıda belirteceğimiz söz konusu evrakları muhakkak tamamlayın.

Yeni kimlik için gerekli evraklar;

 • Nüfus Cüzdanı
 • 1 adet Biyometrik Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı. Aynı zamanda fotoğraf çektirirken "Biyometrik fotoğraf" yani kimlik için fotoğraf diye belirmeyi unutmayın)

NÜFUS CÜZDANI YANINDA OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Nüfus cüzdanı olmayanlar için, yetkili makamlar bazı olanak sunuyor. Kimliğini kaybeden ya da başvuru esnasında yanında olmayanlar, aşağıda yer alan şu belgeleri de ibraz edebilirler;

 • Sürücü Belgesi
 • Pasaport
 • TSK Kimlik Kartı
 • Evlilik Cüzdanı
 • Pasaport
 • Avukatlık Kimlik Kartı
 • Öğretmen Kimliği
 • Hakim Savcı Kimliği
 • Sarı Basın Kartı

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ 2021

İşte, 2019 yılında kimlik yenileme ücretleri;

 • Kimlik Yenileme Ücreti: 25 TL
 • Kimlik Kayıp Ücreti: 37 TL
 • Evlilik Nedeniyle Kimlik Değişimi Ücreti:16 TL
 • Eskiyen Kimliği Değiştirme Ücreti: 16 TL
 • Yeni Doğan Bebek İçin Kimlik Çıkarma: Ücretsiz

KİMLİK RANDEVU SORGULAMA

Yeni kimlik randevu sorgulama işlemini uygulayıp yapılan randevunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek istiyorsanız BURAYA TIKLAYIN...

kimlik randevu sorgulama


Bu sayfada sizler için istenilen kimlik bilgilerini girerek, yapılan başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

NOT: Kimlik randevu, kimlik yenileme ve kimlik sorgulama işlemlerinde karşılaştığınız sıkıntıları belirtmek için yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
79
4
48
2
7
4
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 41
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.