Kefaret Orucu Nedir? Niyeti ve Sebepleri Nelerdir?

Kefaret orucu nedir, ne yapılması gerekir ve hangi durumlar kefaret orucu gerektirir gibi soruların yanıtı haberimizde.
Kefaret Orucu Nedir? Niyeti ve Sebepleri Nelerdir?

Kefaret orucu, İslam dininde bir tür günah kefaretidir ve birçok Müslüman tarafından uygulanır. Bu oruç, kişinin işlediği bir günahın kefareti olarak tutulur ve bu sayede Allah'ın affına mazhar olunması hedeflenir.

Kefaret orucu, genellikle belli bir süre boyunca tutulur ve kişinin günahının türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda, kişi gün boyunca hiçbir şey yiyip içmeden oruç tutarken, diğer durumlarda ise sadece belirli saatler arasında oruç tutulması yeterli olabilir.

Kefaret Orucu Nedir?

Kefaret Orucu

Kefaret orucu ramazan ayında bilerek orucu bozanların dünyadaki cezasıdır. Özürsüz olarak oruç bozanlar 60 gün aralıksız oruç tutmak, 60 fakire yemek yedirmek veya imkan varsa bir esiri özgürlüğüne kavuşturmakla mükelleftir. Kefaret orucu kaza orucu ile bir tutulamaz. Kaza orucunda kişiler oruç tutamadıkları günler için günü gününe oruç tutarlar. Kaza orucu kefaret orucundan bağımsız tutulur. Aynı zamanda kefaret orucu ramazan ayının dışında bir zamanda tutulması gereklidir.

Kefaret orucunda yolculuk ve hastalık gibi durumlar iki aylık sürece denk gelirse kefaret orucunu yeniden tutmaları gerekir. Kadınların adet halleriyse sırayı bozmaz. Adetleri tamamlandıktan sonra gün geçirmeden kefaret oruçlarına devam etmeleri gerekmektedir.

Hanefîler, kefâret seçeneklerinde sıra gözetmenin gerekli olduğunu savundukları için öncelikle iki ay peş peşe oruç tutmayı, bu mümkün olmazsa diğer seçenek olan altmış fakiri doyurma seçeneğinin uygulanabileceğini ileri sürmüşlerdir. Mâlikîler ise, sıra gözetmeksizin herhangi bir seçeneğin yerine getirilmesini yeterli görmüşlerdir.

Kefaret Orucu Nasıl Ödenir?

Kefaret Orucu

Kefaret orucu islamiyetin ilk çağlarına kadar dayanmaktadır. Peygamber Efendimizin zamanında fidye vermek isteyen kişiler oruç tutmadıkları her gün için ramazan ayının başında ya da sonunda bir fıtra üzüm, hurma ve un verirlerdi. Günümüzde kefaret orucu tutamayacak olan kişiler ise 60 fakiri öğlen, akşam, sabah gün içerisinde birkaç kez bir fakirin karnını doyurabilirler. Günde bir kez 120 gün fakirin karnını doyurmakta caiz olmaktadır.

Tüm bunların yerine istenilirse altın, ekmek vermek de caiz olmaktadır. Yine istenilirse para da verilebilir fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır, fıtra miktarı fakir olan kişiye toplu halde verilirse bu bir günlük verilmiş kabul edilir. Bir kişiye sabahtan akşama 2 kez yemek yiyorsa 2 kez yemek vermek gerekmektedir, fakat daha fazla yemek tek seferde verilirse bu bir gün olarak sayılmaktadır.

Kefaret Orucunun Sebepleri Nelerdir?

Kefaret Orucu

Kefaret orucu, kişinin yapmış olduğu hatalar veya günahlar sebebiyle tutulan bir oruç türüdür. İslam dini açısından kefaret orucunun tutulması bazı durumlarda farz kılınmıştır. Kefaret orucunun sebepleri ise şunlardır:

Yemin Bozma

Kefaret orucu, yemin bozma durumlarında tutulabilir. Kişi, bir yemine sadakat etmesine rağmen, bu yemini bozarsa kefaret orucu tutmakla yükümlüdür. Bu oruç, yemin bozma sebebiyle yapılan hataların affedilmesine yardımcı olur.

Zina

Zina, İslam dininde büyük bir günah olarak kabul edilir ve bu günah işlendiğinde kefaret orucu tutmak gereklidir. Zina işleyen kişi, 60 gün ard arda tutacağı bir kefaret orucu ile günahının kefaretini ödeyebilir.

Kasten Oruç Bozmak

Kasten oruç bozmak da kefaret orucu sebeplerinden biridir. Ramazan orucu veya nafile oruçlar gibi özel günlerde, bilerek ve isteyerek orucunu bozan kişiler, kefaret orucu tutarak günahlarını ödeyebilirler.

Kefaret Orucu Niyeti Nasıldır?

Kefaret Orucu

Bütün kaza ve keffaret oruçları ile mutlak adak oruçları için niyetin geceleyin veya ikinci fecrin başlangıcında yapılması şarttır. Ayrıca bu oruçları niyette göstermek gerekmektedir. Bundan dolayı bunlardan herhangi biri için fecirden sonra niyet edilirse veya bunlardan hangisinin tutulacağı kalb ile tayin edilmezse, bu oruçların tutulmaları sahih olmaz. Çünkü bu oruçlar için belli bir gün yoktur. Bunlara hangi günlerin ayrılacağı, ancak böyle bir niyet ile tayin edilmiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kimler Oruç Tutamaz?Oruç Hakkında Bilgiler

Kefaret orucu ne demektir?

Kefaret orucu, kişinin bilerek veya yanlışlıkla yapmış olduğu bir günahın cezası olarak tuttuğu bir oruçtur. Bu oruç, dinen yasaklanmış bir şeyi yaptıktan sonra yapılır ve tutulan gün sayısı 1-60 arasında değişebilir.

Kefaret orucu hangi durumlarda tutulur?

Kefaret orucu, dinen yasaklanmış bir davranışta bulunduktan sonra tutulur. Örneğin, bir kaza sonucu bir insanın ölümüne sebep olmak, Ramazan ayında bilerek oruç tutmamak veya zina gibi cinsel ilişkide bulunmak gibi durumlarda kefaret orucu tutulur.

Kefaret orucu kaç gün tutulur?

Kefaret orucu, tutulan günahın ağırlığına ve kişinin durumuna bağlı olarak 1-60 gün arasında tutulabilir. Örneğin, bir insanın ölümüne sebep olan bir kişi, 60 gün kefaret orucu tutabilir.

Kefaret orucu nasıl tutulur?

Kefaret orucu, diğer oruçlar gibi tutulur. Oruç tutulacak günler belirlenir ve o günler boyunca güneşin batışından doğuşuna kadar hiçbir şey yenilmez ve içilmez. Ayrıca, kişi kefaret orucunu tutmadan önce niyet etmelidir.

Kefaret orucu tutulamadığı durumlarda ne yapılmalıdır?

Bazı durumlarda, kişi sağlık nedenleri veya yaşlılık gibi sebeplerle kefaret orucu tutamayabilir. Bu durumda, kişi fidye vererek cezayı ödeyebilir. Fidye tutulması gereken gün sayısı kadar fakir insanlara yemek, giyim veya para yardımı yapılabilir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.