Oruç Tutmakla Yükümlü Olmayanlar ve 2023 Fidye Miktarı

Oruç Tutmakla Yükümlü Olmayanlar ve 2023 Fidye Miktarı
11.06.201512:54

Ramazan'da kimlerin oruç tutup tutamayacağı çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Peki, kimler oruç tutamaz? Kimlerin oruç tutması sakıncalıdır?

Haber güncelleme tarihi 06.12.2022 17:02

Kimler Oruç Tutamaz? 2023 Fidye Miktarı Ne Kadardır?

Ramazan ayında hiçbir sıkıntısı ya da hastalığı yokken oruç tutmayanlar ya da orucunu durduk yere bozanlar büyük günah işlemektedir. Peki, kimlerin oruç tutmaması günah değildir? Hangi durumlarda oruç tutulmaz? Bazı durumlar vardır ki; insanların orucu tutmaması ya da orucu bozmasını caiz hale gelmiştir. Bu içeriğimizde hangi durumlarda oruç tutulamayacağını ve fidye miktarını araştırdık. İşte 2023 yılı Ramazan ayında oruç tutamayacakların yapması gerekenler?


Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Haller;

1. Hasta Olan Kişiler

Kimler Oruç Tutamaz?

Oruç tutmasında dolayı mevcut olan hastalığı ilerleyen ya da oruç tutması sebebiyle rahatsızlanan insanlar ileride kaza etmek üzere oruç tutmayabilirler ya da oruç bozabilirler. Bu durumda olan insanlar, sağlıklı oruç tutamayacakları için oruç tutmaları sakıncalı görülmüştür.


2. Uzun Yolculuklara Çıkacaklar

Kimler Oruç Tutamaz?

Ramazan ayı içerisinde yolculuğa çıkan insanlar eğer kendilerini iyi hissedemeyeceklerse oruç tutmayıp, oruçlarını kazaya bırakabilirler. Eğer yolculuğunuz yorucu ve meşakkatli bir yolculuk değilse, kısacası oruç tutmanıza engel bir durum değilse oruç tutmanız gerekmektedir.


3. Tehdit ve Zorlama İle Oruç Tutanlar

Kimler Oruç Tutamaz?

Orucunu bozmadığı takdirde dövülmek, yaralanmak ve hatta ölmekle tehdit edilen kimselerin de oruç tutması caiz değildir.


4. Gebelik ve Emzirme Döneminde Olanlar

Kimler Oruç Tutamaz?

Gebe ya da süt emdiren annelerin oruç tutması sonrasında kendisine yada çocuklarına zarar verme durumu oluşabileceği için annelerin oruç tutması caiz değildir. Bu anneler, oruçlarını sonrasında kaza edebilirler. Eğer emzirdiği çocuk farklı bir kişinin çocuğuysa bu durumda oruç tutmamak için geçerli bir durumdur.


5. Aşırı Derecede Açlık ve Susuzluk Yaşayanlar

Kimler Oruç Tutamaz?

Oruç tutan kişiler eğer açlıktan ve susuzluktan dolayı bitap düşeceklerse ve bu sebepten dolayı da sağlıklarından olacaklarda bu kişilerinde oruç tutması sakıncalı bir durumdur.


6. Yaşlılar

Kimler Oruç Tutamaz?

Belli yaşa gelen kimseler eğer oruç tutamayacak durumdaysalar, tuttukları orucu da eğer yarıda bırakacak kadar sıkıntılıysalar, bu kişiler oruç tutmak yerine fidye verebilirler. Bakara suresinin 184. ayetinde, bu şekilde olup da oruca güç yetiremeyenlerin, oruç tutmayıp fitre vermeleri gerektiği hükme bağlanmıştır.


7. Kronik Hastalıkları Bulunan Kişiler

Kimler Oruç Tutamaz?

Ramazan ayı içerisinde özellikle kalp, hipertansiyon, şeker hastalığı ve ülser gibi problemler ve kronik hastalıklar insanların oruç tutmasına büyük engeldir. Bu hastalıklara yakalanan kişilerin oruç tutmaması, illa da tutacaklarsa doktor kontrolünde tutması gerekmektedir.

Oruç tutmanın sakıncalı olduğu kronik hastalıklar nelerdir?

  • Şeker hastaları
  • Ülserli hastaları
  • Hipertansiyonlu hastaları
  • Kalp ve böbrek hastaları
  • Psikiyatri hastaları

Oruç Tutmayanlar Ne Kadar Fidye Vermeli? 

Kimler Oruç Tutamaz?

Sağlık sıkıntılarından dolayı oruç tutması sakıncalı olanlar imkanları varsa oruçlarını kazaya bırakabilirler. Eğer orucu kazaya bırakacak bir durum söz konusu değilse, bu kişiler oruç yerine “fidye” verebilirler. 2023 yılında verilecek fidye parası bir günlük yiyecek ve içecek ihtiyacının karşılanacağı meblağ olan yani fitre parasına denk olarak hesaplanır. Kısacası 2023 yılı için henüz fidye ücreti açıklanmamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
12
12
3
13
3
31
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.