Diz ve Dirsek Kararmaları İçin 10 Doğal Yöntem

Dirsek ve diz kararmalarına doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz. Sizler için kararmaları tamamen yok edebileceğiniz 10 doğal yöntemi derledik.
Diz ve Dirsek Kararmaları İçin 10 Doğal Yöntem

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Diz ve dirsekler vücudun her yere kolaylıkla temas edebilecek parçalarıdır. Bu durum diz ve dirseklerin kolayca tahriş olmasına, sertleşmesine ve bununla birlikte renk değiştirmesine sebebiyet verebilir. Diz ve dirseklerde yaşanan kararmalar genetik ve yapısal durumdan dolayı da ortaya çıkabilir.

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Diz ve dirseklerin koyu görünmesi kişiyi görünüş olarak rahatsız edebilir. Doğal ve bitkisel malzemelerden oluşan maskeler koyulaşmaları engelleyebilir ve renk koyuluğunu açabilir. Bu maskeler bazı kişiler de kesin çözüm kaynağı olabilir. Evde kendi imkanlarınızla diz ve dirsek kararmaları için çözüm bulabilirsiniz.

Diz ve Dirsek Kararması İçin Doğal Yöntemler

Birçok kişi "Kol dirsekleri nasıl beyazlar, dirsek kararması ve sertleşmesi nasıl geçer, diz kapağındaki siyahlık nasıl geçer?" gibi sorular sormaktadır. Bu şikayetlerin çözüm olan birçok farklı yol bulunur.

Diz ve dirsek kararmaları için profesyonel yöntemlerin yanında doğal yöntemler de bulunuyor. Birçok kişi bu sorun için doğal yöntemlere başvuruyor. Etkili olan bu doğal yöntemlerle ciltteki renk koyuluğu açıldığı gibi cildin yumuşamasına da etki ediliyor. Sizin için diz ve dirsek kararmalarını geçiren doğal yöntemleri sıraladık.

İşte diz ve dirsek kararmaları için uygulanan doğal yöntemler:

1. Limon

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Limon dirseklerin veya dizlerin yumuşamasını sağlar. Bu karışımı dirseklerinize ve dizlerinize sürünüz. 30 dakika boyunca karışımı ovarak dirseklerinize yediriniz. Bu işlemi haftada 4 gün uyguladığınızda dizinizdeki kararmaların yok olduğunu göreceksiniz.

2. Salatalık

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Salatalık birçok cilt bakım ürününde ve evde yapılan cilt maskelerinde kullanılır. Bunun nedeni salatalığın güçlü etkisidir. Salatalık ağartıcı özelliği sayesinde dizdeki veya dirsekteki kararmaları gidermek için de kullanılabilir. Salatadaki A ve C vitamini cildin daha parlak görünmesini sağlar.

3. Yoğurt ve Sirke

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Sirke ve yoğurt diz ve direkteki kararmaları gidermek için muhteşem bir ikilidir. Sirkedeki asetik asit ve yoğurttaki laktik asit birleştiğinde diz ve dirseklerinizdeki kararmalar açılmaya başlar. Bu iki malzemeyi karıştırarak kararan bölgelere uygulayabilir, bir süre sonra durulayabilirsiniz.

4. Yulaf Ezmesi

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Yulaf ezmesi cildinizin tonunu kusursuz bir hale getirir. Yulaf ezmesi ve limonu alıp karıştırın veya kararan bölgeye sürün. Bu işlemi 2 günde bir tekrarlayın. Düzenli kullanımda cildinizdeki değişimi ve renk farkını görebilirsiniz.

5. Zeytinyağı ve Şeker

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Diz ve dirsek kararmalarının en büyük nedenlerinden biri de derinin sertleşmesi ve ölü derilerin birikmesidir. Bunun önüne geçmek için zeytinyağı ve şeker kullanılabilir. Doğal bir peeling ve yumuşatıcı etki yaratan bu karışımla diz ve dirseklerdeki ölü deriler temizlenir, cilt kararmaları zamanla açılır.

6. Bal

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Bal cildinizi mükemmel bir hale getirir. Bal tek başına yeterlidir fakat limon ve karbonat ile karıştırıldığı zaman daha çok etkili olur. Aydınlatıcı özelliğe sahip bu karışımı kararan bölgelere düzenli aralıklarla sürebilirsiniz. Bal, limon ve karbonat kararan bölgeyi 1 veya 2 hafta içerisinde yok edebilir.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Hindistan cevizi yağı kararmış cildi onarmak için bire birdir. Yumuşatıcı ve besleyici etkisiyle derinin canlanmasını ve aydınlanmasını sağlar. Yağın içindeki asit, kararan bölgeyi kusursuz bir hale getirir ve ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur.

8. Zerdeçal

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Zerdeçal cilt kararmasına neden olan melamin pigmentini düzene sokar ve cildin doğal renginin geri kazanılmasına yardımı olur. Zerdeçalı sütle karıştırarak pratik bir maske yapabilir, bu karışımı dirsek ve dizlerinize sürebilirsiniz. 5 dakika sonra karışımı yıkayabilirsiniz.

9. Patates

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Patates doğal olarak zengin mineraller içerir. Patates suyunu ya da püresini kararan bölgeye her gün uygulayarak renk değişimi sağlayabilirsiniz. Dilerseniz patatesi sütle karıştırarak hafif ve sürülmesi kolay bir maske de elde edebilirsiniz.

10. Süt ve Aloe Vera

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Birçok cilt bakım ürününde de kullanılan aloe vera, cilt için çok besleyici bir bitkidir. Cilde nem ve ışıltı kazandıran bu bitki cilt renginin de düzenlenmesine yardımcı olur. Süt ile aloe verayı karıştırarak cilde sürebilir ve kararmalardan kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yağlı Cilt İçin Doğal Tedavi ÖnerileriGöz Altı Morlukları İçin Doğal Çözümler
Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Öneriler

Dirsek siyahlığı neden olur?

Dirsek gün içinde birçok yere temas eder. Masa başı çalışırken, otururken ve doğrulurken dirseklerden destek alınır. Bu durum dirseklerin daha çok sertleşmesine ve bununla birlikte kararmasına neden olabilir. Biriken ölü derilen renklerini kaybederek siyahlaşabilir. Bunu engellemek için dirseklere bakım yapmak gerekir.

Dirsek kuruluğuna ne iyi gelir?

Dirseklerin kuruması bölgenin kararmasına da neden olmaktadır. Bunun için dirsekler kurumadan önlem almak gerekir. İyi bir vücut nemlendirici kremi dirseklerinize de uygulayabilirsiniz. Her gün nemlenen dirsekler darbelere karşı daha esnek olur ve zarar görmez. Böylece kararmalar ve kurumalar da önlenmiş olur.

Diz kararması neden olur?

Dizler yürürken ve otururken sürekli kıyafetlerle temas halindedir. Özellikle dar pantolonlarla oturmak dizlerin sıkışması ve tahriş olmasına neden olabilir. Bununla birlikte spor yapanlar bazı egzersiz hareketlerini dizlerinin üzerinde yapar. Eğer uygun bir zemin ve mat kullanılmıyorsa dizler bu durumda zarar görebilir. Aynı şekilde güneşin cilt üzerindeki tahribatı da dizlerde kararmaya neden olabilir.

Diz ve dirsek kararması nasıl önlenir?

Diz ve dirsek kararmalarını önlemek için cildinize iyi bakmanız gerekir. Vücut nemlendirici kremler kullanarak diz ve dirseklerin her gün nemlendirilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra vücut peelingleriyle ölü derilerin giderilmesi, kararmaya meyilli bölgelerin temizlenmesi gerekir. Bakım rutini oluşturarak diz ve dirsek kararmalarını önleyebilirsiniz.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.