Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
20.07.201512:17

Yaz aylarında kadınlar için bir kabus haline gelen koltuk altı kararmaları neden olur diyorsanız ve bunun için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Haber güncelleme tarihi 22.06.2021 10:07

Koltuk Altı Kararması Hakkında Bilgiler

Özellikle yaz aylarında kadınların korkulu rüyası haline gelen koltuk altı kararması sorununu sizler için detaylıca inceledik. Bu içeriğimizde koltuk altı kararması sorununu evde doğal yollarla geçirmenin yöntemlerini ve koltuk altı kararmasına neden olan etmenleri sizlere sunacağız. İşte koltuk altı kararması nedenleri ve doğal tedavi yöntemleri...

giriş-033.jpg

Koltuk altı kararmasını önlemek için ilk önce aşırı terlemenin önüne geçilmesi gerekmektedir. Terlemeyi önleyici ürünleri ve koltuk altı kararmasını geçiren ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 


Koltuk Altı Kararmasına Karşı 11 Doğal Tedavi Yöntemi

Koltuk altı kararmalarına karşı doğal tedavi yöntemlerini derledik. İşte evde koltuk altınızı beyazlaştıracağınız doğal çözümler şunlardır.


1. Karbonat

karbonat-017.jpg

Karbonat kullanımı koltuk altı kararmalarına kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Karbonat ile koltuk altının fırçalanması hem beyazlamasına neden olur hem de deodorant ve benzeri ürünlerin zararlarından korur.


2. Limon

limon-021.jpg

Cilt kararmasının yanın sıra kararan ve rengi değişen birçok ürün ve eşyada limon kullanılır. Koltuk altı kararmasında doğal bir beyazlatıcı olarak kullanılan limon, aynı zamanda çok iyi bir anti-bakteriyel ve antiseptik özelliğe sahiptir. Ancak hassas ciltlere sahip kişiler asit içeriğine sahip limon yerine aşağıda belirteceğimiz üzere patates ile beyazlatma yöntemini uygulayabilir. Limon suyuna bir miktar zerdeçal, yoğurt ve bal katarak hazırlayacağınız kürü, kararan koltuk altınıza sürün ve 10-15 dakika kadar bekletin. Daha sonra iyice durulayarak yıkayın. Limonu aynı zamanda herhangi bir ikinci ürün kullanmadan banyo öncesinde koltuk altınıza ovalayarak sürmeniz aynı etkiyi verecektir. Ancak limonun cildi kurutma özelliği olması nedeniyle banyo sonrasında nemlendirici kullanmanızı öneririz.


3. Patates

patates-009.jpg

Doğal beyazlatıcı yöntemlerinden biri olan patatesi ince bir dilim halinde kararan koltuk altı bölgenize 10 dakika kadar ovarak sürünüz. Aynı işlemi rendelenmiş patatesin suyuyla da yapabilirsiniz. İşlem sonrasında koltuk altınızı iyice durulayınız.


4. Zeytinyağı ve Kahverengi Şeker

zeytinyaği-ve-kahverengi-şeker.jpg

3 yemek kaşığı zeytinyağı ve kahverengi şeker karıştırılarak koltuk altı bölgesine ovularak uygulanır. Bu işlemi banyo öncesinde 2-3 dakika uygulayın ve iyice durulayın. Haftada 2 kere uygulanması önerilmektedir.


5. Kabartma Tozu ve Gül Suyu

kabartma-tozu-ve-gül-suyu.jpg

Kabarma tozunu su veya gül suyu kullanarak hazırlayacağını macunu koltuk altı bölgenize ovarak uygulayın. İşlem sonrasında iyice durulayınız.


6. Ponzo Taşı

ponzo-taşi.jpg

Koltuk altın biriken ve kararmaya neden olan ölü derilerin atılmasında ponzo taşı da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayak ve sünger taşı olarak da bilinen ponzo taşı bazı kişilerde cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle banyo sırasında fazla bastırmadan uygulanmalıdır.


7. Süt 

süt-.jpg

İki yemek kaşığı süt, bir çay kaşığı lor ve bir yemek kaşığı un ile hazırlayacağınız hamuru koltuk altı bölgenize uygulayınız. 15 dakika beklettiğiniz hamuru bol su ile durulayınız. Sütün içinde bulunan vitamin ve yağ asitleri cildin beyazlamasını sağlamaktadır.


8. Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yaği-003.jpg

Koltuk altı rengini açma özelliğine sahip olan hindistan cevizi yağı aynı zamanda içerdiği E vitamini sayesinde cildi beslemektedir. Marketlerden veya kozmetik mağazalarından temin edilebilen yağ ile koltuk altlarınıza masaj yaparak kararma sorununuzu giderebilirsiniz. Yağı durulamanıza ise gerek yoktur.


9. Elma Sirkesi

elma-sirkesi-031.jpg

Derideki bakterileri öldüren, koku oluşumunu engelleyen elma sirkesi ile koltuk altlarını beyazlatmak mümkün. Asitli yapıya sahip olan elma sirkesi cildi ölü derilerden de arındırmaktadır. Uygulamadan önce sirkeye karşı alerjiniz olup olmadığını test edin. Daha sonra koltuk altınıza uygulayın. On beş dakika kadar beklettikten sonra durulayın.


9. Aloe Vera

aloe-vera-031.jpg

Ölü derilerin ciltten atılmasını sağlayan, antibakteriyel özellik gösteren ve cildi besleyen aloe vera ile on beş gün içerisinde koltuk altı kararmalarından kurtulmak mümkündür. Yaprağı kestiğiniz zaman içinden bir jel akar. Bu jeli koltuk altlarınıza sürerek güzelce masaj yapın. Jeli çıkartmak zor gelirse doğrudan ortadan kesilmiş yaprak ile de koltuk altlarınızı ovabilirsiniz. On beş dakika kadar bekleyin, jel bu sürede kuruyacaktır. Hafifçe ovarak jeli uzaklaştırın ve bölgeyi soğuk su ile yıkayarak tamamen temizlenmesini sağlayın.


10. Domates Suyu

domates-suyu.jpg

Domatesin suyunu ezerek ya da sıkarak çıkartın. Elde ettiğiniz domates suyu ile koltuk altlarınızı ovun. On beş dakika kadar kurumaya bırakın ve bu sürenin sonunda soğuk suyla durulayarak cildinizi arındırın.


11. Salatalık

salatalik-010.jpg

Bütün cilt tipleri ile uyum gösteren salatalık beyazlatma etkisi yüksek bir meyvedir. Salatalık dilimlerini doğrudan koltuk altlarınıza uygulayabilirsiniz. 


Koltuk Altı Kararmasının 5 Nedeni

1. Deodorantlar

deodorantlar-002.jpg

Terleme problemini nedeniyle ortaya çıkan kötü kokuyu en aza indirmek ve koltuk altı bölgesindeki terlemeyi önlemek amacıyla kullanılan deodorant ve benzeri ürünler koltuk altı bölgesinde kararmalara neden olmaktadır. Deodorant ve benzeri ürünler herkeste aynı soruna neden olmayabilir. Genellikle koltuk altı kararmasına yatkın olan kişilerde etkili bir faktör olarak bilinmektedir. Deodorant gibi ürünlerin kullanımı yerine su ve sabun gibi doğal ürünlerle bakım ve temizlik yapmak uzmanlarca önerilmektedir.


2. Ilık Ağda

ilik-ağda.jpg

Ilık ağda ile epilasyon yapanların çok sık karşılaştığı sorunlardan biri de koltuk altı kararmalarıdır. Ağdanın çok sıcak kullanılması koltuk altı kararmasının başlıca nedenlerindendir. Ağdanın çok sıcak veya tamamı erimemiş olup çok yoğun kıvamlı olarak kullanılması cildin tahriş olması ve koltuk altı kararması gibi sorunlara yol açmaktadır. Kullanacağınız ağdanın tam olarak erimiş ve ılık olmasına dikkat edin. Ayrıca tüylerinizi havadan çekmeniz cildinizin tahriş olmasına ve morarmasına neden olmaktadır.


3. Epilasyon Kremleri ve Jiletle Epilasyon

_jiletle-epilasyon.jpg

Epilasyon sonrası kullanılan kremler, genetik olarak yatkın ve esmer kişilerde koltuk altı kararmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda jiletle epilasyon yapmak ve koltuk altınızın tahriş olmasına neden olmaktadır. Kuru bölgeye jilet ile epilasyon uygulamak ve aynı işlemi bir kaç kez tekrarlamak cildin tahriş olmasına neden olurken aynı zamanda cildin kararmasına yol açmaktadır.


4. Hormon Değişikliği

hormon-değişikliği.jpg

Hormon değişikliğine bağlı koltuk altı kararmaları genellikle hamilelik döneminde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Hamilelik döneminde sürekli olarak değişen hormonlar nedeniyle vücuttaki melanin üretimi artar ve bu durum cildin lekelenmesiyle birlikte kararmasına neden olmaktadır.


5. Terleme Önleyici Ürünler

terleme-önleyici-ürünler.jpg

Yoğun kimyasal içeriği bulunan, ağır ürünler ter kokusunu bastırma konusunda etkili olsa koltuk altı derisine zarar vererek koltuk altının kararmasına neden olabilmektedir.


Koltuk Altı Kararması Nedir? Neden Olur?

koltuk-alti-kararmasi.jpg

Koltuk altı kararması, yaz aylarının gelmesiyle birlikte kadınların korkulu rüyası haline gelir. Zamanla meydana gelen koltuk altı kararmaları kısa kollu ve askılı kıyafetlerin dolaplarda yerini almasıyla kendini göstermeye başlar. Koltuk altı kararmaları genellikle esmer tenli kişilerde daha sık rastlanılan bir durumdur. Ancak aşırı terleme, deodorant kullanımı ve epilasyon kremleri gibi faktörler koltuk kararmasına neden olur. Koltuk altı kararmaları aniden ortaya çıkmamakla birlikte zaman içinde ortaya çıkan bir durumdur. Genetik yapının etkisinin yanında birçok dış etkenler koltuk altı kararmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak koltuk altı kararması genellikle bir hastalık olarak nitelendirilmez. Kullanılan deodorant, ılık ağda, epilasyon ve hormon değişiklikleri gibi etkenler koltuk altı bölgesinin kararmasına neden olmaktadır.


Koltuk Altı Kararması Sebep Olan Diğer Etkenler

Ter sorunu için kullandığımız bazı kimyasalların koltuk altı kararmasına sebep olduğunu yukarıda açıkladık. bunun yanı sıra obezite ve diyabet gibi bazı hastalıklarda koltuk altında kararmaya sebep olmaktadır. Aşırı terleme, doğum kontrol hapları, kalıtsal yatkınlık ve sigara kullanımı da koltuk altında kararma olmasının başlıca etkenlerindendir. 

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Önerilen İçerik; Dirsek Kararması İçin Doğal Çözümler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1014
201
252
65
66
62
74
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.