Kandiller ve Anlamları

Kandiller ve Anlamları
04.06.201513:10

Hep kandiller kutlanır fakat ne anlama geldikleri insanlar tarafından bilinmez. İşte ayrıntılar için haberimize göz atın.

Haber güncelleme tarihi 27.10.2020 14:32

İslam'da Mevlid kandili,Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi olmak üzere beş tane kandil vardır. Bu içeriğimizde kandillerin anlamları ve önemine değineceğiz. 

kadir


KANDİL GECELERİNİN ANLAMLARI

Mevlid Kandili

Mevlid, doğum zamanı demektir. Hz. Muhammed (s.a.v) 'in doğduğu gece Müslümanlar tarafından Mevlid Kandili olarak kutlanır. Miladi takvime göre nisan ayının 20'sine denk gelen gecede, insanlık için çok hayırlı bir gece olduğu kabul edilir ve büyük büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

En Güzel Mevlid Kandili Mesajları için tıklayınız...

kandil

Mevlid Kandili Nedir?

İnsanlığa gönderilen en son peygamber, Hz Muhammed’dir. Peygamber efendimiz Kameri olarak adlandırılan Rebiü’l -evvel ayının 12. gecesi dünyaya gelmiştir. Miladi takvime göre bu tarih 571 yılı Nisan ayına rastlamaktadır. İşte, efendimize, resule kavuştuğumuz bu mübarek gecede kutlanan kandile “Mevlid Kandili denir. Mevlid Kandili bundan dolayı çok önemlidir ve daima kutlanır.


Regaip Kandili

Regaip, Arapça bir kelimedir. Reğa-be kökünden türemiştir ve bir şeyi istemek, arzulamak anlamına gelmektedir. Regaip kandili, Recep ayının ilk cuma gününe denk gelmektedir. Regaip Kandıinin anlamı, Hz Muhammed'(s.a.s)in annesi Hz. Amine'nin ana rahmine düştüğü gün olarak anılıp, kutlanmaktadır. 

Regaip Kandili Mesajları için tıklayınız...

regaip kandili 2018

Regaip Kandili Nedir?

Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip gecesi denir. Üç ayların başlangıcı kabul edilen bu kutsal gece ile birlikte ibadetlerin bollaştığı, huzurun olduğu Recep, Şaban ve Ramazan ayları da başlamış olur. Sizlere “Regaip kelimesinin anlamından bahsedeceğiz. Arapça'da “Reğa- be” kelimesinde gelir. Bu kelimenin anlamı: Onu elde etmek, ona karşı meyletmek, çaba harcamak, arzulamak, bir şeyi istemek anlamlarına gelir. Reğabe kelimesinden türeyen Regaip’in ise kelime anlamı şu şekildedir: “değerli, kıymetli, ihsan, nefis, çokça rağbet edilen” anlamlarına geliyor. Bu kandil her ne kadar doğrudan Kur’an kaynaklı olmasa da dini kültürlerle de zamanla büyük kutlamalar yapılarak başlanmış ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.


Miraç Kandili

Miraç, aklın bittiği, imanın başladığı yerdir. Hz. Muhammed(s.a.s)'in bir gece Kudüs'deki Mescid-i Aksa'ya gidişi ve oradan yedi kat göklere yükselip Sidretü’l–Müntehâ’ya ulaşması ve Cebrail'i geride bırakıp, Allah'ın huzuruna varması olarak kutlanır.

Miraç Kandili Mesajları için tıklayınız...

miraç kandili 2018

Miraç Kandili Nedir?

Miraç Kandili, İslam dininde en kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede Hz. Muhammed’in, Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak Cebrail’in bile girmediği Sidretül Müntehna’yı geçerek Allah’ın katına ulaşıldığına inanırlar.

Mirac'ın Müslümanlara Hediyesi: Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, Bakara Suresi'nin iman esaslarını ve dua cümlelerini içeren son iki ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete girebileceği müjdesi verilmiştir.


Berat Kandili

Berat, temize çıkma, borçtan kurtulup temizlenme anlamlarına gelir. Tarihi seneye göre değişiklik gösterir. Berat Kandili, Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne toptan indirildiği gecedir. Allah'ın daha fazla kullarını bağışlama, kapılarını sonuna kadar açtığı bir gece, yapılan ibadetlerin daha fazla mükafatlandırdığı bir gece olduğu kabul edilmektedir.

Berat Kandili Mesajları için tıklayınız...

berat kandili

Berat Kandili Nedir?

Berat kelimesi: Borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma manasına geliyor. Berat kandili, Allah’ın rahmeti, lütuf ve mağfiretiyle kullarını tecelli ederek, kullarını bağışlama kapılarını ardına kadar açtığı mübarek bir gecedir. Bu gecede yapılan ibadetlerin kar ve kat sevabı vardır

Berat kelimesinin aslı “Berâettir” Beraat sözlük anlamıyla; bir zorlukta kurtulmak ve beri olmak anlamına gelir. Bu gecenin rahmeti üzerine günahlar affedilir ve kulların temize çıkması nedeniyle beraat gecesi anlamını kazandığı için bu geceye bu isim verilmiştir. Her yıl Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan geceye Beraat gecesi adı verilmiştir.


Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, dinimizce Kur'an-ı Kerim'in Hz. Muhammed(s.a.s)'e indirilmeye başlandığı gün olduğu kabul edilir. Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gününün gecesinde kutlanır. 

Kadir Gecesi Mesajları için tıklayınız...

kadir-gecesi.jpg

Kadir Gecesinin Anlamı ve Önemi Nedir?

En hayırlı gece olarak bilinen Kadir Gecesi, "bin aydan daha hayırlıdır."Kadir Gecesi, Kur’an’ın vahiy yoluyla Hz. Muhammed’e gönderilmeye başladığı gecedir. Bu gecenin önemini anlamak istiyorsak Kur’an'daki Kadir Suresi’ne bakarak anlayabiliriz. Ramazan ayının 27’nci gecesine denk geldiği söylenen bu geceyi Ramazan ayının son on gününde aramalıyız.

Kutsal kitabımızın indirilmeye başlandığı bu gece bizler için ne derece önemli olduğunun bilincinde olmalıyız. Duaların kabul edildiği, meleklerin yeryüzüne akın ettiği bu gecede, günahlar af olur, yapılan ibadetlerin sevapları artar. Allah bizleri Kadir bilenlerden eylesin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Şahmeran Duası

İstihare Namazı

Ayet-el Kürsi Duası

Sehiv Secdesi

Kunut Duaları

Tilavet Secdesi

Teheccüd Namazı

Kuşluk Namazı

Kerahat Vakitleri

İslam'ın 32 Farzı

İslam'ın 5 Şartı

Cuma Günü Neden Mübarektir?

Mezhep Nedir? Kaça Ayrılır?

Sünnet Nedir?

Vacip Nedir?

Abdest Nasıl Alınır?

Şükür Namazı

Kaza Namazı

Seferi Namazı

Bayram Namazı

Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Sabah Namazı

Öğle Namazı

İkindi Namazı

Akşam Namazı

Yatsı Namazı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2103
506
202
75
132
171
180
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 15
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.