Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler

Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler
11.09.201813:21

Kanada hakkında dünya genelinde insanlar çok az bilgiye sahiptir. Bizler de bu içerikte sizlere Kanada hakkında en ilginç bilgileri bir araya getirdik. İşte, Kanada’nın herkes tarafından bilinmeyen özellikleri ve ilginç bilgileri…

Haber güncelleme tarihi 13.02.2020 10:17

Kanada’da Amerika Kıtası'nın en kuzeyinde bulunan iklimi soğuk bir ülkedir. Birçok kişi Kanada’yı sadece harita üzerinden bilir. Oysa, Kanada hakkında oldukça ilginç ve değişik bilgiler yer almaktadır. Bizler bu içerikte sizlere, herkesin en az bir kez adını duyduğu iklimi soğuk insanları sıcak Kanada’da hakkında bilinmesi gereken en ilginç bilgileri bir araya getirdik.

Kanada'da Gezilecek Yerler 

İşte, duyduğunuzda çok şaşıracağınız Kanada hakkındaki ilginç detaylar…

Kanada hakkında bazı ilginç bilgiler vermeden önce kısa bir giriş yapalım istedik… Dünyada nüfusun en seyrek şekilde yayıldığı ülkelerden birisidir. Kanada, genel olarak geyikleri, atlı polisleri ile çoğu zaman donmuş boş bir arazi olarak görülmektedir. Kanada’nın en ilginç yanlarından bir tanesi de komik aksanlarıdır. Kanada aksanını bir yana bırakırsak dünyada Kanada standartlarında yaşayabileceğiniz çok az ülke var. Çünkü Kanada yaşam kalitesi bakımından sürekli olarak en yüksek kalite grubunda gösteriliyor. Kanada’da hakkında kısa bir bilgi girişi yaptıktan sonra bu ülke hakkında en ilginç bilgileri sıralayalım…


1) Sıçan Olmayan Yer, Alberta

kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler sıçan olmayan yer

Kanada hakkında bilinmesi gereken en ilginç bilgilerden bir tanesi sıçanlarla ilgilidir. Sıçanlar dünyanın neredeyse her yerine yayılmışlardır. Korkunç zararlı hayvanlardan biridir. Bütün dünyada milyonlarca dolar değerinde besini tamammen yararsız hale getirmekteler ve birçok hastalığa neden olmaktalar. Hatta çiğnedikleri kablolar yüzünden evlerde yangınlara neden oldukları biliniyor. Bu canlılar bütün dünyayı istila etmiş olmalarına rağmen Kanada’nın Alberta bölgesinde yoklar.

Sıçanlar bölgenin doğu sınırlarını varlıklarıyla tehdit etmeye başladıkları zaman Kanada’nın çoktan istila ettikleri Saskatchewan bölgesini düşünürsek sınırı sağlık için korumak için bir çevreleme sistemi belirlenmiştir. Hatta Alberta’da sırf sınırı sıçanlardan korumak için sınır muhafızlar dahi görevlendirmiştir. Bu muhafızlar büyük bir dikkatle sınırın yakınlarını zehirli gazlar salarak güvenlik altına almışlardır. Keçelerle fare delikleri açmışlardır. Sınırı geçecek kadar şanslı olan sıçanlarda memleketin soğuk ve ücra köşelerindeki vahşi engellerle başa çıkmak zorunda kalmışlardır. Bu yüzden Alberta’da hiç sıçan bulunmaktadır. Saskatchewan eyaletinde bulunan ve 230 bin kişinin yaşadığı Saskatoon şehri hakkında detaylı bilgileri ilgili içeriğimizde bulabilirsiniz.


2) Bazı Bölgelerde Evlerin Kapıları Kitlenmez

kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler kutup ayısı başkenti

Kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgilerden bir tanesi de nüfusu binden az olan küçük kasabalardan bir tanesi olan Churchill’dir. Keskin soğuğu bu bölgeyi oldukça tehlikeli hale getirmekte. Ayılar sonbaharda kasabanın yakınlarında toplanıyor ve körfezin donmasını bekliyor. Kışın ise buzun üstüne çıkıyor ve favori avları olan fokları avlıyorlar. Kasabada kişi başına bir ayı düşüyor. Ayılar her ne kadar kasabaya turist gelmesini sağlasa da ana caddede gezinen kocaman etoburlarla yaşamak tahmin edersiniz ki birazcık zor olmakta.

Kanada’da sırf ayılarla başa çıkabilmek için arayabileceğiniz görevliler bulunmakta. Kısacası böyle bir iş kolu mevcut. Çoğu evlerde Churcill’e hoş geldiniz yazan kontrapilaktan yapılmış, üstünde çiviler olan tabelalar oluyor. Birçok insan evlerini ve arabalarını kilitlemiyor. Böylece ayılar tarafından kovalanan insanlar evlere ve arabalara sığınabiliyor. Kutuplara Nasıl Gidilir? içeriğimizi ziyaret ederek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.


3) Yer Çekimi Yok

kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler

1960 yıllarında dünyanın yer çekimi alanları şemalandırılırken bilim insanları Kanada’nın Houston Körfezi bölgesinde merak uyandıran bir anormallik tespit ettiler. Fark oldukça minik ve insanlar tarafından fark edilemez boyuttaydı. 68 kiloluk bir kişi için 1 ons’un onda biri kadar basınç farkı var. Bu gizemle ilgili yapılan araştırmalar yıllardır sürüyor ve geçtiğimiz yıllarda birkaç teori birleştirilerek ilgi çekici cevaplar elde edildi. İlk teoriye göre okyanus akıntılarına oldukça benzeyen dünyanın mantusundaki erimiş kaya bölgeden uzaklaşmış. İkinci teoriye göre ise en son buzul çağı sırasından Houston körfezi bölgesi yaklaşık 3,7 kilometre kalınlığında buzul bir tabakayla kaplıydı. Buda dünyaya baskı yaptı ve kütlesini azalttı. Kara, her yıl yavaş ve düzenli bir şekilde hareket ederek eski haline dönüyor. Yani 5.000 yıl içinde her şey normale dönecek gibi gözüküyor.


4) Fuhuş Tartışmaları

kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler

Kanada'nın en ilginç bilgileri arasında yer alan fuhuş olayına yakın çerçeveden bakmak gerekiyor. İnsanlar dünyadaki en popüler fuhuş yerlerini düşündüklerinde akıllarına ilk olarak Amsterdam ve Las Vegas gibi şehirler geliyor. Ama fuhuşun şuan hatta hiçbir zaman illegal olmadığı Kanada çok az kişinin aklına gelir. Hemen acele etmeyin. Mesela genelevi işletmek, orada çalışmak hatta herhangi birine gitmek suç. Kadın tüccarlığı yapmakta aynı şekilde suç sayılıyor. Belki de aralarında en akıl almaz olan şey halka açık olarak fuhuşla ilgili iletişim kurmakta suç. Kurallar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca bu konu sürekli ulusal mahkemelerde de tartışılıyor.


5) Petrol

kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler

Kanada çok doğal kaynağı olmasından dolayı sürekli böbürlenmektedir. Ama her şey bir yana Amerika’nın tek büyük petrol tedarikçisi de onlar. Basra Körfezi’ndeki ülkelerin toplamından daha fazla petrol tedarik ediyorlar. Her gün Güneye yani ABD’ye neredeyse 1 milyon fıçı ihraç ediliyor. Petrol kaynaklarının çoğu Alberta’nın merkezindeki petrollü kumlardan geliyor. O kadar zengin kaynakları var ki yaklaşık 2 trilyon fıçıya tekabül ediyor. Ham petrolü kumdan ayırmakta oldukça yoğun iş gücü gerektiren bir süreç. Gerçekten çok büyük miktarda doğalgaz gerektiriyor. Aynı zamanda geniş ölçekli ormanların, suların mahvolması hayatını kaybeden kuş ve balıklarda sürecin kaçınılmaz bir sonucu.


6) Dünya’nın En Büyük İkinci Ülkesi

kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler en büyük ikinci ülke

Kanada, dünya üzerinde en büyük kara sınırına sahip ülkelerden bir tanesidir. Bu konuda Rusya’nın ardından ikinci sıradadır. Kara sınırının büyük bir bölümü buzullardan oluşmaktadır. Amerika ile olan sınırı dünya üzerinde kara sınırı olan en büyük iki ülkedir. Amerika'ya ihraç ettiği petrol Kanada'nın birçok bölgesinde farklı sınırlardan akış sağlamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
96
45
15
53
33
25
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.