Katar Hakkında Sizleri Şaşırtacak En İlginç Bilgiler

Katar Hakkında Sizleri Şaşırtacak En İlginç Bilgiler
11.09.201814:14

Katar hakkında daha önce duymadığınız birçok bilgi olduğundan eminiz. Bizler de bu içerikte, son yılların en çok konuşulan ülkelerinden bir tanesi olan Katar hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgileri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 12.09.2018 10:11

Dünya üzerinde son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz ülkelerin başında gelen ve Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde bulunan Katar, uzun bir süre daha dünya gündemini meşgul edecektir.Peki, herkesin merak ettiği Katar hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler nelerdir? Katar’ın insanları şaşırtan seviyeye getiren gizemli hikayeleri nelerdir? Körfez ülkelerinin bölgeden izole etmeye çalıştığı dünyanın en zengin ülkelerinden katarı gelin yakından tanıyalım.

Katar'da Gezilecek Yerler


İşte, her yönüyle gündemden düşmeyen Katar hakkında ilginç yorumlar, bilgiler ve Katar Ülkesi…

Katar Nüfusunun Büyük Çoğunluğu Yabancılardan Oluşuyor

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Katar’da nüfusun büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturuyor. Nüfusun 2 milyona yaklaşan Katar’da yerel halkın nüfusu 300.000 civarında. Katar-i denilen yerel halkın dışında Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Flipinler, Endonezya, Fas, Tunus, Mısır, İran, Ürdün, Filistin gibi ülkelerden ağırlıklı olmak üzere 1.7 milyonluk bir yabancı nüfusu bulunmaktadır. Katar’da yaşayan Türk nüfusu ise 8.000 civarındadır. Ülkede sosyal yaşamda Katarlılarla karşılaşmak çok zor.


Elektrik, Su ve Gaz Ücretsiz & Vergi Yok

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Ülkede yaşayan yerel halka başta barınma olmak üzere elektrik, su ve gaz ücretsiz veriliyor. Ülke içindeki telefon görüşmeleri de sınır olmadan ücretsizdir. Tüketim mallarında dolaylı vergiler yok. Birçok işletme vergiden muaftır. Ülkede vergiye tabi tek iş kolu otel sektörü. Zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olan ülkede önümüzdeki 30 yıl içerisinde petrolün tamamen biteceği öngörülse de Katar doğal gaz rezervinde dünyanın ilk 3 ülkesi arasındadır.


Arap Yarımadasında En Küçük Üçüncü Ülke

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Arap Yarımadası üzerine çok küçük bir yüzölçümüne sahip Katar yarımadasında kurulan ülke körfez ülkeleri arasında Bahreyn ve Lübnan’dan sonra en küçük 3. ülke ünvanına sahip. Ülkenin büyük çoğunluğunda yerleşim bulunmuyor. Bazı bölgeleri ise yeni yatırımlarla şehirleşiyor. Başken Doha bile 1990’lara kadar bugüne sınırlı bir nüfusu olan yerleşim yerlerindendi. Yüz ölçümü 11.586 km kare olan Katar’da Kuzey’den Güneye 170 km, Batıdan doğuya ise 95 km ilerlendiğinde ülkenin tamamı kat edilmiş oluyor.


Katar’da Osmanlı İmparatorluğu İzleri

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Katar’ın tarihi geçmişi 17. yüzyıla Osmanlı Dönemine uzanıyor. Bölgeyi egemenliği altına alan Osmanlı Devleti Katar ve çevresini yönetmek üzere Bahreynli bir vali atamıştır. 1868 yılında ayaklanmada vali gönderilmiştir. 18 Aralık Milli gün olarak kutlanıyor. 1910 yılında İngiliz hakimiyetinin başladığı coğrafyada 3 Eylül 1971 tarihinden buyana tam bağımsız devlet yönetimindedir.


Mutfak Kültürü Yok

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Nüfus yapısını zenginliği Katar’da mutfak kültürünü de derinden etkilemiştir. Başta Orta Doğu lezzetleri olmak üzere, İtalyan, Türk, Akdeniz, Çin mutfağına ait her türlü yemeği ülkenin dört bir yanından bulabilirsiniz. Yerel lezzetleri deneyebilmek için Filistin, Fas, İran mutfağından izler sunan restoranlar Katar coğrafyasını yereliyle bütünleşmiş durumda.


Katar ve Alkole Bakış Açısı

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Bölgedeki İslam ülkelerinin aksine alkol konusunda Katar çok sert bir tutuma sahip değil. Ülkeye dışardan alkol sokmak yasak olsa da alkol lisansı olan otellerde alkol servisi ve satışı yapılmaktadır. Alkol satışının otellerde olması nedeniyle birçok otel konaklama hizmetinin yanında farklı konseptlerde eğilen bar ve kafelere sahip. Sosyal yaşamda cadde ve sokaklardaki bağımsız binalardaki eğlence yerleri yerine otellerde kurulu mekanlar çekim noktası.


Dünyanın En Konforlu Havayolu Şirketine Sahip

katar hakkında bilinmesi gerekenler

İç hat uçuşu olmayan Doha uluslararası havalimanı teknolojik donanımı, alt yapısı, mimarisi, hizmet kalitesi ve sunduğu imkanlarla Amerika, Afrika, Asya ve Avusturalya’yı Orta Doğu’ya bağlıyor. Türkiye’de İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanları direk seferi olan Katar Airways havayolu şirketleri arasında konfor, uçtuğu desinasyon ve yolcu memnuniyeti açısından üst sıralarda.


Dünya Üzerindeki En Pahalı Otomobiller

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Katar’da trafiğe çıktığınızda en çok karşılaşacağınız marka Toyota. Binek arabadan kamyonete, jipten minibüse kadar farklı modelleri bulunan Toyota ülkede pazarın lideridir. Hangi marka olursa olsun arazide en sık tercih edilen renk ise beyaz. Beyaz rengin tercih edilmesinin sebebi yoğun çöl tozlarının beyaz araçlarda belli olmuyor oluşu.


Dünyanın En Zengin Ülkeleri Arasında

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Katar’da lüks ve ihtişamı her adımda fark edebiliyorsunuz. Özellikle hizmet sektöründe müşteri ilişkileri, sunum ve diğer tüm detaylar üzerine fazlaca önem verilmektedir. Trafikte çok sayıda lüks araç ile karşılaşılabilen ülkede hizmet fiyatları da ortalama üzerinde. Lüks tüketim konusunda yerel halk başı çekiyor.


Ev Güvenli İkinci Ülke

katar hakkında bilinmesi gerekenler

Katar, 2015 dünya güvenlik araştırmasına göre dünyadaki en güvenli ikinci ülke. Sıralamanın zirvesinde Singapur, 3. sırasında ise İsviçre yer alıyor. Ülke aynı zamanda Orta Doğu’nun en istikrarlı ikinci yeri. Kırılganlık endeksi 2015 raporunda bölgede Katar’ın önüne kıl payı da olsa geçebilen tek yer Birleşik Arap Emirlikleri.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
165
7
12
2
2
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.