Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Bu içeriğimizde sizler için kahvenin faydalarını araştırdık ve derledik. İşte kahvenin insan sağlığına faydaları.
Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve Nedir?

Kökboyasıgiller familyasından İkiçenekliler ait olan ağacın meyvelerinin kavrulması sonucu kahve elde edilmektedir. Dünyada ilk Etiyopya’nın yüksek dağlık kesimlerinde rastlamışlardır. Aromatik açısından koya sahip olan çiçekler kirazı andırmaktadır ve bu meyvenin içinde 2 adet çekirdek bulunmaktadır. Kahve çekirdekleri kavrulmadan önce yasemin çiçeğinin kokusuna benzer. Kahve ağacı dikildikten sonra 3 yıl içerisinde meyve vermektedir daha sonrasında 30 yıl boyunca aralıksız meyve verir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için "Kahve Nasıl Yetiştirilir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?" isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha sonrasında tropikal iklimlerde kahve ağacı yetiştirilmeye başladı. Daha çok Brezilya, Vietnam ve Kolombiya ülkeleri kahve üreticilerinin en başındadır. Türkiye’de ise sadece Mersin ve Anamur’da üretimi gerçekleşmektedir. Kahvenin Türkiye’ye gelmesi Osmanlı yıllarına dayanmaktadır. Padişah Yavuz Sultan Selim’in Yemen’i ziyaret ettiği sırada içtiği kahveyi çok beğenmesiyle İstanbul’a getirtilmiştir. Doğru miktarda tüketildiğinde hem tokluk hissi veren hem de bir çok hastalığın önlenmesinde bizlere yardımcı olan bir içecektir. Bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır. Günde tükettiğimiz 1 fincan kahve ile vücudumuzun savaştığı hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kahvenin her yere yayılmasıyla dünya üzerinde birçok kahve merkezi oluşmuştur. Bu merkezleri detaylıca öğrenebilmek için "Kahvesiyle Meşhur Şehirler" isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kahvenin Faydaları Nelerdir

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

 • Bir bardak kahve baş ağrısını dindirebilir ayrı zamanda karaciğerinizi ve mide rahatsızlıklarınıza da iyi gelmektedir.
 • Kahve sayesinde antioksidanlar sayesinde kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor.
 • Sinir sisteminizi tetikleyerek vücudunuza enerji veriyor. Safra taşlarının oluşumunu engelliyor.
 • Konsantrasyonu arttırıyor.
 • Antioksidanlar ile kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor.
 • Sinir sistemini uyararak vücuda kuvvet ve enerji veriyor.
 • Kahve kilo vermekte faydalıdır yağ yakımını hızlandırır.
 • Stresi yok eder ve kan basıncını yükseltir.
 • Alzheimer hastalığından korunmaya yardımcı olur.
 • Parkinson hastalığı riskini azaltır.
 • Kanser Hücrelerini Öldürüyor
 • Göğüs Kanserini Önlüyor Türk kahvesi gibi kaynatılarak yapılan kahvelerin göğüs kanseri, baş ve boyun kanserini önlüyor. Günde 1 fincan kahve içenlerin kanser olma oran %10 azalıyor.
 • Cilde İyi Geliyor, ayrıca kahve ile yapılan cilt bakımları yağlanma ve selülit gibi problemlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olacaktır. Kahve içtiğimiz zaman su tüketimimize önem vermemiz gerekiyor. Böylelikle daha sağlıklı olunacaktır.
 • Kahvenin tüketim miktarı ve içilmesi gereken dönemler çok önemlidir. Gebelik dönemlerinde ve gebelik düşünen bayanların uzak durması gerekiyor. Günlük miktarına dikkat edilerek alınan kahve stres, kalp hastalıklarına iyi gelirken bu hastalığa yakalananların kahve tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.

Yukarıdaki maddelerde olduğu gibi kahvenin birçok yararı bulunmaktadır ancak abartıldığı zaman kötü etkileri de olabilir. Kahvenin kötü etkilerini öğrenmek için "Kahve Tüketmenin İnsan Sağlığa Zararları" isimli içeriğimize göz atabilirsiniz."

Viyana Kuşatması ve Türk Kahvesi

Viyana Kuşatması sırasında Türkler cephede tüketmek için çuvallar dolusu kahveyi beraberinde Viyana'ya götürmüştür. Kuşatma sona erdikten sonra Osmanlı askerlerinin bıraktığı çuvallar dolusu kahve Avrupalılar tarafından merak edilip tüketilmeye başlanmıştır. Avrupalıları oldukça etkileyen bu lezzet zamanla Viyana'nın sınırlarını aşmıştır. Artan taleple birlikte Viyana'da bugün meşhur olan kahve evleri açılmış ve bugüne değin bu kültür artarak devam etmiştir. Yani kısacası Türk Kahvesi'yle Viyanalılar Osmanlı kuşatması sonucunda tanışmışlardır. Bugün bilinenin aksine kahve Avrupa'dan değil, Türkler'den Avrupalılara geçen bir kültürdür.

Kahvenin Faydaları Nelerdir

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum