Kahve Nasıl Yetiştirilir - Kahve Çeşitleri

Kahve Nasıl Yetiştirilir - Kahve Çeşitleri
26.05.201511:41

Hayatımızda eksik etmediğimiz bir içecek olan kahvenin yetiştirilmesi, yayılışı hakkında merak edilenleri kahvenin tarihsel süreci ve kahve çeşitleri hakkında bütün merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 27.12.2019 11:07

Kahvenin Türk Kültüründeki Yeri

Kahve bütün dünyada en yaygın içeceklerden biridir. Geniş ölçüde kullanılışı 4000 - 5000 yılı geçmez. Fakat yayılışı çok hızlı ölçüde olmuş, insanların sürekli olarak kullandıkları ve evlerinden eksik etmedikleri içeceklerin başında yer almıştır.

Kahve, Türk evinin en önemli, en çok aranıp kullanılan ve misafirlere ilk önce sunulan bir içeceğidir. Memleketimizde yetişememesine rağmen, kahve ve kahvehane Türk yaşayışının önemli ve ünlü bir parçasıdır. Batı Ülkelerinde, Osmanlılar çağında Türklerin aracılığı ile geçen kahve, kısa zamanda dünya’ya yayılıp, aranan bir içecek olmuştur. Bu yüzden, küçük ve süslü fincanlarda verilen köpüklü “Türk kahvesi” nin bütün dünyada ünü vardır.

kahve1-001.jpg


Kahvenin Yetiştirilmesi

Kahve, sıcak iklimlerde yetişen bir ağacın meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. Bu ağaç da çay gibi yaz-kış yapraklarını dökmez. Anayurdu Arabistan ile Habeşistan’dır. Şimdi Hindistan, SeylanCava, Brezilya, Orta ve Güney Amerika’nın sıcak ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Kahve ağaçları 5-7 metreye kadar yükselir fakat ürün almak için budandıkları zaman boyları 2, 2-5 metreyi aşmaz. Ağacın yaprağı defne yaprağına benzer. Çiçekleri küçük ve beyazdır.

Ağaçlar çiçeklendikleri zaman güzelleşir ve çok hoş bir koku verirler. Çiçekler döküldükten sonra meyveler olgunlaşır. Olgun bir meyve, kırmızı bir renkte olup kiraza benzer, yenmesi de fena olmaz. Bu kırmızı meyvelerin içinde iki çekirdek vardır. İşte bu çekirdekler bizim kurutulmamış kahvemizden başka bir şey değildir. Ayrıca kahvenin faydalarını veya zararlarını merak ediyorsanız Kahvenin Faydaları ve Kahvenin Zararları adlı içeriklerimize göz atarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

kahvenin-yetistirilmesi.jpg


Kahve Çeşitleri

Yetiştiği yere, çekirdeklerinin biçimine, rengine, tadına ve büyüklüğüne göre kahvenin birkaç ünlü çeşidi vardır. İşte kahvenin çeşitleri;

1. Brezilya ( Santos ) Kahvesi

Brezilya’da yetişip, Santos limanından gemilere yüklenip, dünyaya dağıtıldığı için “Santos” adıyla anılır. Büyük, yeşilimsi taneli, orta derecede yağlı ve kokuludur. Bu kahve cinsi Türkiye’de çok kullanılır. Eskiden sınırlarımız olan Yemen kahvesinin yerini uzun yıllardan beri Brezilya ile Güney ve Orta Amerika ülkelerinden gelen kahveler almıştır.

brezlya-kahv-001.jpg


2. Yemen ( Mokka ) Kahvesi

Ünlü bir kahve cinsidir. Yemen’inmokka” limanından gönderildiği için bu adla tanınır. Yemen kahvesi küçük taneli, yeşil-nefti renktedir. Çok yağlı ve güzel kokuludur, içimi iyidir. Aynı bölgede yetişen Habeş kahvesi, daha büyük çekirdekli fakat güzel kokuludur. Bu kahvenin kavrulmamışı haşlanıp içildiği zaman da lezzetli ve kokuludur. Türkiye’de pek az olarak Yeme ve Habeşistan’dan kahve gelmektedir.

yemen-kahvesi.jpg


3. Cava Kahvesi

Bütün Güney Asya bölgesinde yetişen kahveler bu adla satılır. Cava kahvesi, iri çekirdekli, koyu sarı renkte ve içimi kuvvetli bir kahvedir. Hindistan’da ve Seylan’da yetişen kahveler biraz daha küçük çekirdekli fakat daha az yağlıdırlar. Kokuları güney Amerika kahvelerine benzer.

cava-kahve.jpg


4. Karışık Kahveler

Kahve pahalı bir içecek maddesi sayıldığından içine bazı bitkiler katarak satan açıkgözler eksik olmaz. Çekilmiş olarak çarşı ve dükkanlarda satılan kahveye en çok da hindiba kökünden elde edilen kavrulmuş toz, nohut, arpa gibi bitkiler karıştırılır. Bunlar az karıştırılınca anlaşılmaz fakat çekimlik kahvenin karışık olup olmadığını deneme ile kolay anlarız. Soğuk su ile dolu bir bardağa denenecek kahveden bir kaşık atılmalı. Eğer karışık kahve değilse, attığınız toz sürekli suyun üstünde yüzer, çok azı suyun dibine çöker ve çok az bir renk verir fakat içinde yabancı bir madde varsa toz dibe iner ve suyu da boyar.

kahve2.jpg

Önerilen İçerik; Kahvesi Meşhur Şehirler

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
2
0
1
2
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.