Kahve Nasıl Yetiştirilir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Hayatımızda eksik etmediğimiz bir içecek olan kahvenin yetiştirilmesi, yayılışı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik.
Kahve Nasıl Yetiştirilir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Kahvenin Türk Kültüründeki Yeri

Kahve bütün dünyada en yaygın içeceklerden biridir. Geniş ölçüde kullanılışı 4000 - 5000 yılı geçmez. Fakat yayılışı çok hızlı ölçüde olmuş, insanların sürekli olarak kullandıkları ve evlerinden eksik etmedikleri içeceklerin başında yer almıştır.

Kahve, Türk evinin en önemli, en çok aranıp kullanılan ve misafirlere ilk önce sunulan bir içeceğidir. Memleketimizde yetişememesine rağmen, kahve ve kahvehane Türk yaşayışının önemli ve ünlü bir parçasıdır. Batı Ülkelerinde, Osmanlılar çağında Türklerin aracılığı ile geçen kahve, kısa zamanda dünyaya yayılıp, aranan bir içecek olmuştur. Bu yüzden, küçük ve süslü fincanlarda verilen köpüklü Türk kahvesinin bütün dünyada ünü vardır.

Kahve Nasıl Yetiştirilir?


Kahvenin Yetiştirilmesi

Kahve, sıcak iklimlerde yetişen bir ağacın meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. Bu ağaç da çay gibi yaz-kış yapraklarını dökmez. Anayurdu Arabistan ile Habeşistan’dır. Şimdi Hindistan, Seylan, Cava, Brezilya, Orta ve Güney Amerika’nın sıcak ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Kahve ağaçları 5-7 metreye kadar yükselir fakat ürün almak için budandıkları zaman boyları 2, 2-5 metreyi aşmaz. Ağacın yaprağı defne yaprağına benzer. Çiçekleri küçük ve beyazdır.

Ağaçlar çiçeklendikleri zaman güzelleşir ve çok hoş bir koku verirler. Çiçekler döküldükten sonra meyveler olgunlaşır. Olgun bir meyve, kırmızı bir renkte olup kiraza benzer, yenmesi de fena olmaz. Bu kırmızı meyvelerin içinde iki çekirdek vardır. İşte bu çekirdekler bizim kurutulmamış kahvemizden başka bir şey değildir.


Kahvenin vücudumuza birçok yararı ve zararı bulunmaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için "Kahve Tüketimin İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları" isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.


Kahve Nasıl Yetiştirilir?


Kahve Çeşitleri

Yetiştiği yere, çekirdeklerinin biçimine, rengine, tadına ve büyüklüğüne göre kahvenin birkaç ünlü çeşidi vardır. İşte kahvenin çeşitleri;

1. Brezilya (Santos) Kahvesi

Brezilya’da yetişip, Santos limanından gemilere yüklenip, dünyaya dağıtıldığı için “Santos” adıyla anılır. Büyük, yeşilimsi taneli, orta derecede yağlı ve kokuludur. Bu kahve cinsi Türkiye’de çok kullanılır. Eskiden sınırlarımız olan Yemen kahvesinin yerini uzun yıllardan beri Brezilya ile Güney ve Orta Amerika ülkelerinden gelen kahveler almıştır.

Kahve Çeşitleri Nelerdir?


2. Yemen (Mokka) Kahvesi

Ünlü bir kahve cinsidir. Yemen’in “mokka” limanından gönderildiği için bu adla tanınır. Yemen kahvesi küçük taneli, yeşil-nefti renktedir. Çok yağlı ve güzel kokuludur, içimi iyidir. Aynı bölgede yetişen Habeş kahvesi, daha büyük çekirdekli fakat güzel kokuludur. Bu kahvenin kavrulmamışı haşlanıp içildiği zaman da lezzetli ve kokuludur. Türkiye’de pek az olarak Yeme ve Habeşistan’dan kahve gelmektedir.

Kahve Çeşitleri Nelerdir?


Tüm bunların yanında Yemen gibi Brezilya gibi bazı ülkeler kahveleri ile meşhurdur. Hangi kahvenin nerede meşhur olduğunu merak ediyorsanız "Kahvesi Meşhur Şehirler" isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.


3. Cava Kahvesi

Bütün Güney Asya bölgesinde yetişen kahveler bu adla satılır. Cava kahvesi, iri çekirdekli, koyu sarı renkte ve içimi kuvvetli bir kahvedir. Hindistan’da ve Seylan’da yetişen kahveler biraz daha küçük çekirdekli fakat daha az yağlıdırlar. Kokuları güney Amerika kahvelerine benzer.

Kahve Çeşitleri Nelerdir?


4. Karışık Kahveler

Kahve pahalı bir içecek maddesi sayıldığından içine bazı bitkiler katarak satan açıkgözler eksik olmaz. Çekilmiş olarak çarşı ve dükkanlarda satılan kahveye en çok da hindiba kökünden elde edilen kavrulmuş toz, nohut, arpa gibi bitkiler karıştırılır. Bunlar az karıştırılınca anlaşılmaz fakat çekimlik kahvenin karışık olup olmadığını deneme ile kolay anlarız. Soğuk su ile dolu bir bardağa denenecek kahveden bir kaşık atılmalı. Eğer karışık kahve değilse, attığınız toz sürekli suyun üstünde yüzer, çok azı suyun dibine çöker ve çok az bir renk verir fakat içinde yabancı bir madde varsa toz dibe iner ve suyu da boyar.

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıdaki kahvelerin bazıları tane bazıları çekilmiş kahvelerdir. Çekilmiş kahvelerin en çok tercih edilen çeşidi olan filtre kahveyi birçok kahve çekirdeği ile deneyebilirsiniz. Bu denemelerinizde en büyük yardımcınız filtre kahve makineleri olacaktır. Filtre kahve makineleri hakkında detaylı bilgi almak ve kıyaslama yapmak için "En İyi 10 Filtre Kahve Makinesi Önerisi" isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.