Kahveleriyle Meşhur Şehirler

Birçok farklı ve güzel seçenekleriyle, dünyanın farklı bölgelerinden kahve şehirleri...
Kahveleriyle Meşhur Şehirler

1. Roma / İTALYA

italya-kahve-sehirleri.jpg

İtalya sadece enfes yemekleri değil aynı zamanda son derece kaliteli ve derin kahve kültürüyle de meşhur. Roma'da şehri ve insanları canlı tutan en önemli mekanlar caffè'ler. Söz konusu kahve olunca son derece ciddileşebilen İtalyanlar sert ve koyu ya da yeni başlayanlar için az şekerli kahveleri tercih ediyorlar.


 

2. Havana / KÜBA

kuba-kahve-sehirleri.jpg

Küba'ya yolunuz düşerse sert ama genellikle şekerli tüketilen kahvelerle karşılaşacaksınız. Espresso oldukça popüler ve birçok farklı çeşidi mevcut. Café Cubano bir shot espresso'nun şekerle tatlandırılmasıyla elde ediliyor, cortadito ise sütle. Küba'daki kahve anlayışı alışık olunandan biraz farklı ama kısa zamanda müptelası olabiliyorsunuz.


 

3. Reykjavik / İZLANDA

izlanda-kahve-sehirleri.jpg

İzlanda'da kahve fikri biraz mantıksız gelebilir ama özellikle son yıllarda İzlandalıların kahveye olan düşkünlükleri bir hayli artmış durumda. Hepimizin adını bildiği büyük kahve zincirlerinin az olması yerel kahve dükkanları arasındaki rekabeti iyiden iyiye artırıyor. Bu da daha kaliteli kahvelerin müşteriye sunulmasını sağlıyor. Genellikle kahveler hazırlanıp sunuldukları dükkanlar içinde birinci elden kavrulup işleniyor.


 

4. Viyana / AVUSTURYA

avusturya-kahve-sehirleri.jpg

Viyana ve kahve kelimelerini aynı cümlede kullanmak gerektiğinde biraz temkinli olmak gerekiyor. Viyana'nın kahve dükkanları 2011 yılında UNESCO'nun soyut miraslar listesinde yerini aldı. Sadece sunulan kahvelerin kalitesi değil aynı zamanda dükkanların dekorasyonu da Viyana'da önemli bir kriter. Kahve dükkanları en gözde sosyalleşme yerleri. Viyanalılar genellikle cappuccino ve espresso tüketiyorlar. Aynı zamanda biraz süt ve süt kööpüğüyle genişçe bir kahve fincanında servis edilen bir shot espresso yani Wiener Melange en önemli yerel kahvelerinde.


 

5. Seattle / ABD

abd-kahve-sehirleri.jpg

Hazır kahve dükkanları ve son derece iddialı hipster kahve dükkanlarını Seattle'da bir arada bulabilirsiniz. Bu iki birbirine zıt tarzda hizmet sunan kahve dükkanları arasında seçim yapmak size kalmış.


 

6. Melbourne / AVUSTRALYA

avustralya-kahve-sehirleri.jpg

Melbourne'de kahve o kadar çok seviliyor ki her yıl geleneksel kahve fuarları düzenliyor ve sadece kahveye ait haberlere yer verdikleri Melbourne Coffe Review'ı yayınlıyorlar. Melbourne'deki kahve dükkanları özel kılan bir özellik de şehrin çeşitli bölgelere ayrılmış olması ve her bölgenin kendine özgü bir kahve kültürünün bulunması. En çok tavsiye edilen kahve ise latte.


 

7. İstanbul / TÜRKİYE

turkiye-kahve-sehirleri.jpg

Listede Türk kahvesine yer vermemek olmazdı. Sert kahve çekirdeklerinden kendine özgü bir yöntemle pişirilip hazırlanan Türk kahvesi yoğun ve sert içimi sevenlerin vazgeçilmezi.


 

8. Addis Ababa / ETİYOPYA

etiyopya-kahve-sehirleri.jpg

Kahvenin doğduğu topraklar ve bugün kahve çekirdeği üretiminin en önemli noktalarından biri olduğu düşünüldüğünde Etiyopya kültüründe kahvenin çok önemli bir yeri olduğunu söylemeye gerek bile yok. Yeni tanıştığınız birileri sizi Etiyopya'da bir kahve seremonisine davet ederse şaşırmayın. Bu seremonide kahve çekirdeklerini kavurabilir, öğütebilir ve ardından kilden çanaklarda pişirebilirsiniz.


 

9. Vancouver / KANADA

kanada-kahve-sehirleri.jpg

Vancouver son derece küçük kahve dükkanları ve yetenekli baristalarla dolu. Şehir merkezinin dışında küçük semtlerde de oldukça kaliteli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Americano ve espresso en sık tüketilenler olsa da oldukça lezzetli yerel tatlar da Vancouver'da sizi bekliyor.


 

10. Portland / ABD

abd-kahve-sehirleri-001.jpg

Son derece rahat ve orijinal kahve dükkanları sizi bekliyor. Kendinizi evinizde hissedebileceğiniz iç dizaynı ve bol çeşitleriyle farklı bir kahve deneyimi Portland'da sizi bekliyor.


 

11. Taipei / TAYVAN

tayvan-kahve-sehirleri.jpg

Kahve zincirlerinde bol miktarda espresso bulmak mümkün olsa da Tayvanlıların asıl tercih ettikleri taze kavrulmuş ve çekilmiş kahve tohumlarından ağır ağır hazırladıkları kahveler. Fiyatlar biraz pahalı gelebilir ama genel kanı elde edilen lezzetin verilen parayı fazlasıyla karşıladığı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.