Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu Neden Olur? Tedavisi

Öksürürken, hapşırırken, yürürken, gülerken, egzersiz yaparken ve ağır bir şey kaldırırken idrar kaçırma birçok kadının yaşadığı sıkıntılardandır.
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu Neden Olur? Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir?

Günlük işler sırasında ani ve istemsiz olarak idrar kaçırma durumu kadında utangaçlık ve sıkıntı yaratır. Bazı kadınlarda günlük yaşamını sınırlandıracak kadar şiddetli olarak da kendini gösterebilir. Bu durumdan kurtulup özgür yaşama dönmek için ve hayat kalitesini arttırabilmek için farklı çözüm olasılıkları vardır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma gün boyu devam ediyor, tuvalete yetişemiyor ve tuvalette hiçbir zaman idrarınızı tamamen boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız bir uzmana başvurmalısınız. Doktorunuz ile utanıp sıkılmadan açıkça konuşup, tedavi seçeneklerini öğrenmelisiniz. 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Çeşitleri

Kadınlarda görülen bazı idrar kaçırma çeşitleri vardır. Bu idrar kaçırma çeşitleri kadınlarda görüldüğü zaman doktora başvurulması önerilir. İdrar kaçırmanın altında yatan bazı nedenler olabilir.

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırmanın en sık görülen nedenidir. Mesane içi basıncın artması ile ortaya çıkan idrar kaçırma şeklidir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi buradaki stres sözcüğünün psikolojik stresle ilgisi yoktur.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Aşırı aktif mesane olarak da nitelendirilen, ani olarak idrara çıkma ve sıkışma hissiyle beraber hiçbir sebebi olmadan idrar kaçırmadır. Sıkışma tip idrar kaçırmanın en yaygın nedeni, istemsiz mesane (idrar kesesi) kasılmalarıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri

İki önemli nedeni vardır. En sık sebep pelvis (kadın cinsel organının içinde bulunan leğen kemiği ile çevrili olan bölüm) tabanı kaslarının zayıflığıdır. Bu kaslar güçlü olduğunda idrar yolu idrar yapma zamanı gelinceye kadar kapalı tutulur.

Pelvis taban kasları zayıfsa karın iç basıncı arttığında (ağır kaldırma, öksürme, hapşırma) idrar yolu açılır ve idrar kaçırmasına yol açar. En yaygın olarak gebeliğe ve doğumlara bağlı olarak kas, sinir ve dokularda oluşan hasar ve menopozdan kaynaklanan fiziksel değişimler neden olur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Diğer bir neden ise, mesanenin çıkışındaki, idrar yapmayı kontrol eden kasların zayıflığıdır. Bu kaslar mesane dolarken idrar yolunu kapalı tutar, idrar zamanı gelince gevşeyerek idrar yapılmasını sağlar. Bu kaslar zayıf olunca görevlerini yapamadıkları için karın içi basıncı arttığında idrar kaçırılır.

60 yaşından genç kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma tipidir, bütün kadınlardaki idrar kaçırma olgularının yarısını oluşturur. Erişkin toplumun %10-35’inde görülmektedir. 
Erkeklerde genellikle bir ameliyata (prostat ameliyatı) ya da yaralanmaya bağlı olarak meydana gelir, onun dışında çok nadirdir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nelere Sebep Olur?

Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma bu kadar sık yaşanmasına karşın, utanıldığı ya da yaşlılığın doğal sonucu olarak görüldüğü için genellikle en yakınlardan bile saklanan bir sağlık sorunudur. Devamlı ıslaklık ve cilt zedelenmesinden kaynaklanan rahatsızlığa bağlı olarak depresyona kadar varan ruhsal sorunlara neden olabilmektedir. Hastalar durumlarından dolayı birçok sosyal ve fiziksel aktivitelerini kısıtlayabilirler, böylece günlük, sosyal ve iş yaşamları olumsuz etkilenir. Sonuçta yavaş yavaş toplumdan izole olmaktadırlar.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Tedavide idrar kaçırma tipinin doğru olarak saptanması büyük önem taşır. Çünkü idrar kaçırma tipine göre kullanılacak yöntemde değişecektir. Stres tip idrar kaçırmada değişik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Kişiye tedavi olarak yaşam tarzı değişiklikleri, pelvik taban eğitimi (egzersizler), ilaç tedavisi, cerrahi tedavi yapılabilir.

Bunların dışında biofeedback, vajinal koni, mesane eğitimi, tuvalete gitme programı oluşturma, lazer gibi tedaviyi destekleyen yöntemlerden de yararlanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleriİdrarınızın Kötü Kokmasının Nedenleri
İdrar Kaçırma Neden Olur? Çeşitleri

Kadınlarda idrar kaçırmaya ne iyi gelir?

Kadınlarda idrar kaçırma aşırı sıvı alımı yüzünden olabilir. Eğer kişi aşırı sıvı alıyorsa sıvı alımını azaltmalı, sıvı alım dengesi oluşturmalıdır. Günde en az 2 litre sıvı tüketmelidir. Gece uyumadan önce sıvı almamalı, yatmadan önce tuvalete gitmelidir.

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlarda idrar kaçırma birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Vajina enfeksiyonları, mesane taşı, hormonsal değişimler, gebelik, zorlu doğum, sinirsel hastalıklar, stres, mesane çıkışında tıkanıklık idrar kaçırma nedenleri arasında yer alır.

Kadınlarda idrar kaçırma muayenesi nasıl yapılır?

Kadınların muayenesinde öksürme veya ıkınma sonrasında karın içi basınç artışı sağlanır. Bu durumda kadın idrar kaçırıyor mu diye bakılır. Basit ama önemli bir testtir. Daha sonrasında tedavi aşamasına geçilir.

Kadınlarda idrar kaçırma ile ilgili hangi doktora gidilmeli?

İdrar kaçırmanın birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Eğer semptomlar sizi etkiliyorsa hastanelerin üroloji bölümüne başvurmanız gerekir. Bu sayede sorununuz ile ilgili bilgi alabilir, tedavi olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.