İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri
30.05.201616:10

Basit nedenlerden kaynaklı olarak oluşabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilen kanlı idrarın nedenleri hakkında bazı araştırmalar yaptık. İşte idrardan kan gelmesinin nedenleri.

Haber güncelleme tarihi 26.01.2019 09:31

Kanlı İdrar Neden Olur?

İdrarda görülen kan, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kanlı idrar, önemsiz bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi bir tehlikenin habercisi niteliğinde de olabilir. Kanlı idrarla karşılaşmanız durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve kanamanın nedenlerini araştırmalısınız. Kanamanın nedeni bir hastalık ise geç kalınmadan tedaviye başlanmalıdır. İdrarda görülen kan miktarı kanamanın nedenine göre değişkenlik gösterebilir. İdrarda görülen kan, gözle görülecek kadar fazla olabileceği gibi yalnızca kan tahlillerinde de kan hücrelerine rastlanılabilir. Bu tip "mikroskopik kanamalar" genellikle rutin kontrol sırasında ortaya çıkar. Kanlı idrar, toplumun %5’inde görülen bir durumdur.

kanli-idrar.jpg

Kanlı idrar, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Ayrıca çocuklarda da kanlı idrara rastlanılabilir. İdrarda görülen kan, böbrekler, böbrek boruları, mesane ve dış idrar yolundan gelebilir. Erkeklerde ise prostat hastalıklarından kaynaklanan kanamalar görülebilir. İdrar kanamalarının en önemli nedenlerinden biri kanserdir. Kanserin yanı sıra böbrek taşları ile idrar yolu enfeksiyonları da kanamaya neden olabilir. Bu tip ciddi hastalıkların yanı sıra ağır egzersizler de kanlı idrara neden olabilir.

idrarda-kan-gorulmesi.jpg


Kanlı İdrara Neden Olan Bazı Hastalıklar?

1. Sistit

Mesane iltihaplanması olan sistit, idrar yollarında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır. Tedavi edilmemesi durumunda böbreklere yayılabilir ve kalıcı hasar bırakabilir. Sistit oluşumunu tetikleyen faktörler; doğum, nörolojik problemler, idrar yoluna yapılan müdahaleler, cinsel ilişki, mesane taşı ve az su tüketimi olarak sıralanabilir.

Sistit


2. Böbrek Taşı

Kanlı idrara neden olan durumlardan bir diğeri böbrek taşıdır. Böbrek taşı, şiddetli ağrıya neden olduğu gibi bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Ancak kanlı idrara neden olan asıl etken, böbrek taşının idrarda tahrişe neden olmasıdır.

bobrek-tasi-002.jpg


3. Mesane Taşı

Tıpkı böbrek taşında olduğu gibi mesane taşı da kanlı idrara neden olabilir. Taşın mesaneyi tahriş etmesi sonucunda kanlı idrar meydana gelebilir.

Mesane Taşı


4. Hemolitik Anemi

Alyuvarları yok eden bazı hastalıklar, alyuvarlardaki genetik anormallikler veya bazı ilaçlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Hemolitik anemide yorgunluk, güçsüzlük, nefes darlığı ve idrarda kan gibi belirtiler gözlemlenir.

mesane-kanseri.jpg


5. Mesane Kanseri

Mesane kanserinin başlıca belirtisi idrarda kan görülmesidir. Ancak idrarda kan görülen her vaka mesane kanserini işaret etmez. Mesane kanseri nedeniyle meydana gelen kanamalar ara sıra görülür. Mesane kanserinin ileri vakalarında mesane tahrişine ve sancılı idrar yapmaya neden olur.

Mesane Kanseri


6. Üretrit

Genellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan üretrit, yetersiz hijyenden kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır. Üretritte sarımtırak akıntı ile birlikte karnın alt kısmında ağrı görülür. Ayrıca sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve kanlı idrar yapma gibi belirtiler de gözlemlenir.

uretrit-001.jpg


Hangi Test Ve Tetkikler Uygulanır?

Kanamanın belli bir hastalığı işaret ettiğini söyleyemeyiz. Vakaların %15’inde hiçbir soruna rastlanmazken bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektiren sorunlar tespit edilebilir. Bu nedenle kanlı idrar sorunu ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Doktora başvurmanız durumunda öncelikle muayene yapılır ve tam idrar tetkiki istenir. Kanama, böbrek hastalıklarından kaynaklanıyorsa bu test ile meydana çıkabilir. Mikroskop yardımıyla kan hücrelerinin şekilleri incelenir ve idrar yolunun hangi bölgesinde problem olduğu bulunabilir. Ayrıca idrar kültürü yapılarak mikrop üremesinin olup olmadığı tespit edilir. Mikrop üremesi varsa, idrar yolu enfeksiyonundan bahsedilebilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi önerilir. Kanser gibi ciddi hastalıklardan şüpheleniliyorsa idrarda sitolojik inceleme yapılır. Bu inceleme ile kanser hücresi veya anormal hücreler tespit edilebilir. Bir diğer tetkik ise kan testidir. Kan testi ile böbrek fonksiyonları kontrol edilir.

tahliller.jpg

Yapılan test ve tahlillerin yanı sıra çeşitli görüntüleme yöntemleri ile incelemeler yapılır. Ultrason ile böbreklerde kitle ve tümörün olup olmadığı incelenir. Ayrıca ultrason ile böbreğin etli dokusunu değiştiren durumlar saptanır. Röntgen ise taş araştırmasının yapılmasını sağlar. Bir diğer inceleme yöntemi ise bilgisayarlı tomografidir. BT (bilgisayarlı tomografi) ile idrar yolunun iç ve dış kısmı incelenir. Röntgene kıyasla taş olup olmadığını daha net bir şekilde gösterir. En sık kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biri olan MR (manyetik rezonans) organların iç yapılarının daha detaylı şekilde incelenmesini sağlar.

testler.jpg

BT, MR ve röntgen gibi görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak sistoskopi yönteminden yararlanılabilir. Mesanenin detaylı olarak incelenmesini sağlayan sistoskopi, aynı zamanda üretra adı verilen idrar yolunun da detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar. Bir diğer yöntem ise böbrek borusunu ve böbreğin içini incelemek adına mesaneden yukarı ilaç verilerek incelenmesidir. Ayrıca gözle direkt görüntüleme için üreteroskopi adı verilen küçük bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Hangi Test Ve Tetkikler Uygulanır

 Önerilen İçerik; ► İdrarınızın Kötü Kokmasının 10 Büyük Nedeni!

 UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
89
8
7
10
20
6
127
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.