Kadın İşçilerin Gebelik Döneminde Çalışma Koşulları

Kadın İşçilerin Gebelik Döneminde Çalışma Koşulları
23.07.201511:48

Kadınların gebelik dönemlerinde çalışma koşulları yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Bu dönemde kadınların çalışma koşullarında düzenlemeye gidilmiş ve kadınlara belli başlı haklar verilmişti? İşte hamile kadına tanınan haklar;

Haber güncelleme tarihi 10.05.2017 12:21

Hamilelik dönemi, ağrılı ve sancılı geçebiliyor; kadının bu dönemde çalışması tehlikeli olabiliyor. Bunun için çalışma koşullarında iyileştirmeye gidilmiş ve hamile kadın için belli başlı ayrıcalıklar verilmiştir. Biz bu ayrıcalıklara “pozitif ayrımcılık” diyoruz. Pozititif ayrımcılık, eşit olmayan koşullarda eşitliğin sağlanmasıdır. Bu şu demek oluyor: Hamile olan kadının diğer çalışanlarla durumu bir değildir. Gebe kadının karnında bir yük ve büyük bir sorumluluk vardır. Ayrıca sağlık durumu bakımından daha hassastır. Bunlar göz önüne alınarak hamile kadının, çalışma saatleri, yoğunluğu ve kullanım izinleri üzerinde bir uygulamaya gidilmiştir.

Kadın İşçinin Doğum İzni

Hamile bir kadınsınız ve çalışıyorsunuz bunun için haklarınızı bilmeniz sizler için yararlı olacaktır. Biliyoruz günümüzde bir çok iş kurumu insanın sosyal haklarını gasp etmektedir.  Haklarınızı bildiğiniz taktirde yasalar gereği bütün bu haklardan yararlanabilirsiniz. Tabi gönül ister ki sizin haklarınızı sizden daha çok düşünen patronlarınızın olmasıdır.

Yeni yapılan düzenlemelerde doğum izni en az 14 hafta ortalama 16 haftadır. Kadın doğumdan sonra en az 6 hafta izin kullanabilecek. Hamile kadınlara bu hakkından yararlanmalarını da öneriyoruz: Geçici İş Görmezlik Ödeneği , sigortalı kadının,  doğumdan önce bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primini bildirmiş olması şartıyla; doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra  sekiz hafta geçici iş görmezlik ödeneğinden faydalanır.

Kadınların  doğumlarına sekiz hafta kala ve doğumdan sonra da sekiz hafta çalışmamaları esastır. Eğer  ikiz bebek sahibi olmuşsanız bu izine iki hafta daha eklenir. Doktora gidip rapor alınır. Eğer doktorunuz kesin olarak çalışmamanızı söyler ve gebeliğinizin tehlikede olduğuna dair bir rapor verirse ücretsiz izin kullanacaksınız. Bu sizin yıllık izniniz olarak sayılmayacaktır. Doğumda yaptığınız izinler yıllık izniniz olarak sayılmayacaktır. Ama bu süreleri aşıp yıllık izninizi kullanmak istediğinizi belirdiğiniz zaman ancak yıllık izninizi kullanmış olacaksınız.

Doğumdan Sonra Ücretsiz İzin Kullanılabilir Mi

Evet ücretli izin süreniz dolduktan sonra ücretsiz izin kullanabilirsiniz. Yaklaşık altı ay ücretsiz izin kullanma hakkına sahipsiniz.

Gebe Kadının Gece Çalışması Yasak

Çalıştığınız kurum vardiyalı bir sistemle çalışıyorsa siz de hamile iseniz veya bebeğiniz yeni doğmuş ise emzirme dönemi boyunca annenin gece çalışması uygun değildir. Yasal olarak da yasaktır çünkü bu anne ve bebek sağlığı için iyi değildir.

Son Olarak;

Kadın toplum için önemli bir varlıktır. Kadının sağlığı gelecek nesillerin sağlığı demektir. Çalışma hayatında kadınlara pozitif ayrımcılık gözetilmeli, kadınlar uygun ve hafif işlerde çalıştırılmalı. Özellikle kadının hamile olduğu dönemlerde çalışma saatleri azaltılmalı, gerekli izinler verilmeli ve zor koşullarda çalıştırılmamalıdır. Kadınlara verilen yasal hakları çiğnememeliyiz ve bu hakları bilip her zaman yanlarında olmalıyız.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.