İstanbul'daki Tarihi Sahaflar

Sahaflar İkinci el kitapların alınıp satıldığı dükkânlardır. Sadece birer dükkân değil! Sahaflar kitapların dilinden anlayan ve bilgi birikimleri olan bambaşka bir dünyadır. Peki, İstanbul'daki sahaflar nerededir ve isimleri nelerdir?
İstanbul'daki Tarihi Sahaflar

Kitap almak ayrı bir ritüeldir. Son zamanlarda her şeyin internetten satışı yaygınlaşsa da kitapları internetten sipariş etmemek gerektiğini düşünüyoruz. Kitap evlerinden ve sahaflardan kitap almak çok daha farklı bir deneyimdir. Bir sahafa girdiğinizde eski kitapların kokusunu almak ve bir kitaba dokunduğunuzda onun başından geçenleri, kimlerin ona sahip olduğunu düşünmek bile başlı başına bir hayal dünyasına adım atmaktır. Böylece yavaş yavaş o kitabın içine girersiniz. Gelin bu deneyimi yaşamak isteyenler için İstanbul'daki sahafları tanıyalım.


1. Aslıhan Sahaflar Çarşısı

Belki de İstanbul'da sahaf denildiğinde herkesin aklına gelen ilk yer burasıdır. Taksim'de İstiklal Caddesi'nde Galatasaray Lisesi'nin hemen karşındaki sokağın sağ tarafında bulunan Aslıhan Pasajı iki katlıdır ve çok sayıda sahaf vardır. İçlerinden bir tanesi olan Sanat Kitabevi'nde aradığınızı bulabilirsiniz.

aslihan-sahaflar-carsisi.jpg

Adres: Orhantepe Mahallesi, Cevizli Kavşağı 23/C, 34000 Kartal/İstanbul

Telefon: 0216 352 28 25


2. Kafkas Pasajı

Kadıköy Bahariye Caddesi'nde bulunan Kafkas Pasajı'nda birkaç tane sahaf bulunmaktadır. Onur Sahaf ve bunun gibi birkaç tane daha sahaf vardır.

kafkas-pasaji.jpg

Adres: Caferağa Mahallesi, General Asım Gündüz Cd. No:39, 34710 Kadıköy/İstanbul


3. Kırkambar Sahaf

Üsküdar'da bulunan bu sahaf Eski Toptaşı Caddesi'nde bulunmaktadır ve iki katlıdır. İçeride kış aylarında sobanın karşısında yatan kedi dikkatinizi dağıtabilir.

kirkambar-pasaji.jpg

Adres: Mimar Sinan Mahallesi, Hayrettin Çvş. Sokağı No:8, 34672 Üsküdar/İstanbul


4. Sahaf Efruz Bey

Kadıköy Oyun Atölyesi'nden yukarı doğru çıkarken sağda Nigar Sahaf'ın ilerisinde kalan Sahaf Efruz Bey'de çok kaliteli kitaplar yer almaktadır. Ancak kimi zaman kapalı olduğu için eğer işiniz acilse gitmeden açık olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.

sahaf efruz bey

Adres; Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Cd. No:24, 34710 Kadıköy/İstanbul


5. Nigar Sahaf

Kadıköy Oyun Atölyesi'nden yukarı doğru çıkarken sağda bulunan bu sahafın sahibi iki hanımdır ve içeriye girdiğiniz anda her yerin kitaplarla dolu oluşu dikkatinizi çeker.

nigar sahaf

Adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Cd. 18/A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0216 338 47 44


6. Bahçeli Sahaf

Kadıköy'de çarşıda Güneşli Bahçe Sokak'ta bulunan bu sahafa asansörle çıkıyorsunuz. Dışarıdaki az sayıda kitap ile küçük bir yer gibi görünse de yukarı çıktığınızda her kategoride kitap bulabilirsiniz.

bahceli-sahaf-004.jpg

Adres: Caferağa Mahallesi Mühürdar Cad. İmam Ata Sokak No : 7/3 Kadıköy /İstanbul

Telefon : 0216 349 6822


7. İmge Sahaf

Bahçeli Sahaf'ın yukarısında kalan İmge Sahaf en bilinen sahaflardan biridir. Alt katında da birçok kitap olan bu sahafta her aradığınızı kolaylıkla bulabileceğiniz gibi düzenlenmiştir. Bunun dışında Beyazıt'ta tramvay caddesi üzerinde Marmara Çarşısı ve Özbek Çarşısı'nda ikinci el kitap bulabilirsiniz ama daha çok okula yardımcı kitaplar satılmaktadır. Meydanda bulunan Beyazıt Sahaflar'da da yine üniversite kitapları veya sınavlara hazırlık kitapları daha yaygındır. Ortaköy'de sahilde de birkaç sahaf bulunmaktadır.

imge sahaf

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sk. 41/A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 449 39 64


8. Arşiv Sahaf

Arşiv Sahaf'a gittiğinizde sizi her dilden kitaplarla karşılar. Sahafta bulamadığınız bir kitap varsa Arşiv Sahaf'ın 30 yıllık emektarı Naim Bey'e sorabilirsiniz. Çünkü sahaftakiler dışında 100.000 kitabı daha var.

arsiv-sahaf.jpg

Adres: Ortaköy Mh., Dereboyu Cad. & Dere Çıkmazı Sok. 25/5, 34343 Beşiktaş/İstanbul

Telefon: 0532 691 90 76


9. Gezegen Sahaf

Bu sahaf diğerlerine göre daha yenidir. 2007 yılında kurulmuştur. Türkçe kitapların yanı sıra Osmanlıca, İngilizce, Almanca ve daha birçok kitaplarla doludur. Bunların yanında tabii ki Gezegen Sahaf'ta nadir eserler bulmanız da mümkündür.

gezegen-sahaf.jpg

Adres: Kamer Hatun Mahallesi, Hamalbaşı Cd. No :16 /A, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0212 293 94 87


10. Barış Sahaf

1966 yılından beri açık olan sahafta bir çok dilden eser bulmak mümkündür. Bunun yanında kimlikler, eski evraklar ve fotoğrafları ya görebilirsiniz.

baris-sahaf.jpg

Adres: Mühürdar Cd. No:71, 34711

Telefon: 0216 414 07 75

Önerilen İçerik; 17-24 Yaş Arası Gençlerin Okuması Gereken Kitaplar

Neoldu.com / Sosyal Fayda

 

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum