İslam Nedir? İslamiyet Hakkında Kısaca Bilgi

İslam Nedir? İslamiyet Hakkında Kısaca Bilgi
11.02.201914:25

Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammed’in vasıtasıyla bütün insanlara gönderdiği en son ve en mükemmel din olan İslam dini hakkında en verimli bilgilerin kısa özetini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 11.02.2019 14:34

Bütün ilahi dinler geldiğinde o dini insanlara anlatacak bir elçi ve beraberinde bir kitap gönderilmiştir. Son din olan İslam dini Peygamberi Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi vesselemdir. Kitabı Kur'anı Kerimdir.

İslam Allah (c.c) tarafından Hazreti Muhammed (s.a.v) aracılığı ile insanlara gönderilen son dindir. Bu dine iman eden ve inanan kimselere de Müslüman denir.

islam ve iman hakkında

Son din olan İslamiyet bütün insanlığa bir rahmet olarak gönderilmiştir. Kendinden önce gelen tüm ilahi dinlerin hükmünü ortadan kaldırmıştır. İlahi dinlerin güzel seciyelerini alıp bünyesinde barındırmıştır. İslam ve İslamiyet deyince ilk olarak insanların aklına rahmet gelmelidir.

İslamiyet gelmeden önce toplumda her türlü bozukluk kol geziyordu. İnsanların köle gibi alınıp satıldığı, kız çocukların diri diri toprağa gömüldü, kan davalarının olduğu, alkolün su gibi tüketildiği, ırkçılığın yayıldığı ve fakirlerin yaşam hakkının olmaması gibi birçok etken sayabiliriz. Bunların hepsini kaldırıp yerine insani değerler koyan bir anlayış getirmiştir.

İnsan İslamiyet geldikten sonra ne oldu sorusunu sormadan edemiyor. Köleliğin kaldırılması ile insanlar eşit olmuştur. Kimse kimseden daha üstün değildir. Bu konuda Kur'anı Kerimde şöyle bir ayet geçmektedir." Allah nazarında en üstün olanınız takvada ileri olanınızdır." Bu ayetten şunu rahatlıkla çıkarabiliriz. Üstün olmak ne millet sayesinde ne para pul sayesinde olur. Üstünlük ancak ve ancak Allah'ın emir ve yasaklarını samimi bir şekilde yerine getiren kişiler için olur. O da Allah katındadır.

Diri diri gömülen kız çocukları yerine İslamiyet onları başımıza taç yapmıştır. İslamiyet kadınları bize emanet etmiştir. Kan davalarını bitirip topluma huzur getiren yine İslam Dinidir. Hastalık haline gelen ve adete kangren olan ırkçılığı kaldırmış olup üstünlüğü takvaya dayandırmıştır.

İman İslam İlişkisi

İslam olmadan iman olmaz. İman olmadan İslamiyet olmaz. İki unsur birbirinden ayrılmaz. Yani İslam’ı kabul etmeyen bir kişi iman etmiş sayılmaz. İman edip de İslam Dinini kabul etmeyen bir kişi de aynı şekilde iman etmiş sayılmaz. İslam dinini kabul etmek için insanın hem kalben hem fiilen şehadet getirmesi gerekir.

islam ve iman hakkında

İslam Dini insanlara iyiliği, güzelliği, akrabalara yardım etmeyi, adaletli olmayı, dürüstlüğü, doğruluğu emretmiştir. Fenalığı, çirkinliği, yalan söylemeyi kul hakkını yemeyi ve insanın bedenine zarar verecek her şeyi yasaklamıştır. Bu saydığımız unsurların tamamı evrensel bir kitap olan Kur'anı Kerimde geçmektedir.

İslam’ı öğrenmenin yolu Kur'an, hadis ve Hazreti Muhammed'in sünnetinden geçer. İslamiyet kendinden önce gelen din ve elçilerinden örnekler vererek ders almamızı istiyor. İslam ve İslamiyet’te ibadettin ve kulluğun nasıl olması gerektiğini açık bir şekilde göstermektedir. Toplumun nasıl olması gerektiği ve insanlar arasındaki diyaloğun nasıl olacağını belirtmiştir.

Ekonomik ilişkilerden ticarete kadar her yolun İslam’a uygun bir şekilde tarifini yapar. İslamiyet bütün canlıların yaşam hakkını ve hukukunu savunur. İslamiyet binlerce aleme rahmet olarak gönderilmiştir. İslamiyet insani, ahlaki ve her çağa hitap edebilen bir dindir.


Önerilen İçerik: İslam Dininin Temel Kaynakları Nelerdir?

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2249
1141
4617
1091
1035
1115
1172
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.