Ensar ve Muhacir Nedir?

Ensar ve Muhacir Nedir?
15.09.201511:13

Ensar ve Muhacir sözcükleri İslamiyet'in yayılışı ile birlikte epey kullanılmıştır. Günümüzde de halen kullanılmaktadır. Peki Ensar ve Muhacir nedir?

Haber güncelleme tarihi 17.02.2019 14:02

Ensar ve Muhacir kelimesi İslamiyet’in yayılması, Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicreti sırasında ortaya çıkmıştır. Muhacir, Mekke’den Medine’ye göç eden Müslümanlara denir. Mekke’de gelen Müslümanlara yardım edenlere ise Ensar denir.

ensar ve muhacir

Mekke’de Müslümanlığın yayılmasıyla birlikte buradaki putperestler Müslüman olanlara karşı işkencelere başladı. Bu işkencelerin artmasıyla birlikte Medine’den Mekke’deki Müslümanlara davet geldi. Bu davet ile birlikte evlerini, yerlerini bırakan Mekkeliler Medine’ye göç ettiler.

Bu olaya Hicret denilmiştir. İşkencelerden kaçan Müslümanlara evlerini açan kişilere Ensar adı verilmiştir. Ensar ve Muhacirler arasında bir kardeşlik bağı kurulmuş. İki grup arasında Efendimiz tarafından kabul edilen bir kardeşlik bağı vardır. Bu kardeşlik İslam dinin yayılması açısından oldukça önemlidir.

yardım

Ensar sözlük anlamı olarak; yardım eden anlamına geliyor. Mekke’den gelen Müslümanlara evlerini, yardım kapılarını bir karşılık beklemeden açan kişilerdir. Böylece Müslümanlık yayılmış ve dıştan gelen zararlı güçlere karşı Müslümanlar koruma altına alınmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6483
3890
3671
1586
1666
3361
5502
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 28
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.