İşçi (Proleter) Nedir? İşçi Sınıfı (Proletarya) Nedir?

İşçi (Proleter) Nedir? İşçi Sınıfı (Proletarya) Nedir?
31.08.201518:14

İşçi kime deniyor, işçilerin oluşturduğu sınıfın özellikleri nelerdir ve işçi sınıfı ne zaman ortaya çıkmıştır?

Haber güncelleme tarihi 25.03.2019 09:24

Geçimini sağlayabilmek için emek gücünü ücret veya maaş karşılığı harcamak zorunda kalan sınıflara işçi (proleter) denir. Türkçe'de işçi ve memur ayrımı vardır. Arasındaki fark sınıfsal değil hukukidir.

Emek gücünü, geçimini sağlamak için harcamak, işçi sınıfının en belirleyici özelliğidir. İşçi, hiçbir üretim aracına sahip olmadığı için emek gücünü satmak zorundadır. İşçilerin kaderi de emekleri ile geçimlerini sağlamaktır. Kâr mı? O işçilerin semtine bile uğramaz. Karın tokluğu olsun yeterdir onlar için ama o da olmayınca örgütlenmiş, direnme girişiminde bulunmuşlardır.

 

İşçi Sınıfı (Proletarya) Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

işçi sınıfı

İşçi sınıfı dünyanın en geniş sınıfıdır. Engeles İşçi sınıfını şu şekilde tanımlamıştır; toplumun, geçim araçlarını herhangi bir sermayede elde edilen kârdan değil, tamamıyla kendi emeğinin satışını sağlayan; sevinci ve üzüntüsü, yaşaması ve ölmesi tüm varlığı emek talebine, dolayısıyla işlerin iyi gittiği dönemler ile kötü gittiği dönemlerin birbirinin yerini almasına, sınırsız rekabetten doğan dalgalanmalara dayanan sınıftır.

Tamamıyla mülksüz olan bu sınıf emekleri karşılığında geçimini sağlamaya çalışan ve emeklerini burjuva sınıfına satmak zorunda kalan sınıf olarak tanımlanır.

İşçi sınıfı 18.yüzyılın ikinci yarısında çıkan Sanayi Devrimi sonrasında doğmuştur. İşçiler ilk aşamada parça parça kitle halindedirler. Zamanla hızlı bir şekilde artan işçi sınıfının hakları her geçen gün kötüleşmeye başlamıştır. Bunun sonucunda işçiler ortak bir mücadeleye girmiştir. İşçilerin bu mücadelesi burjuvaziye yönelik gerçekleştirilmiştir. İşçiler kendi yaşam koşullarının farkına vararak, birlik içinde mücadele yolunu seçmişlerdir.

Günümüzde işçi mücadelelerine pek fazla rastlanmamaktadır. Bunun nedeni işçiler yerine hak arayan sendikaların kurulmasıdır. Ancak sendikalar da gittikçe işçi haklarını sömürme yolunda adımlar atmaktadır. Bakalım gelecek günlerde işçiler ne yönde hareket edecekler, bu uyanış ne zaman olacak.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
11
6
3
3
2
24
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.