Sendika Nedir? Neden Sendikalı Olmalıyız?

Sendika Nedir? Neden Sendikalı Olmalıyız?
01.09.201509:49

Sanayi devrimi ile ortaya çıkan işçi sınıfını korumak için yapılanan sendikalar her ne kadar bazıları günümüzde işçi çıkarlarından çok kendi çıkarlarını düşünseler de, işçilerin sendikalı olmaktan başka çareleri görülmüyor.

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 10:37

Sendikalar ilk çıktığı günden itibaren işçi haklarının hakları doğrultusunda hareket etmişlerdir. İşçilerin, çalışma koşullarını, ortak çıkarlarını, haklarını geliştirmek için kurdukları örgütlere sendika denir.

Sendika, hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün işçileri kapsayan bir kitle örgütüdür.

Sendika, çalışanların hak ve çıkarları uğruna harekete geçilmesidir.

Sendika, devlete, siyasi iktidar ve partilerden bağımsız bir örgüttür. Zaten bağımlı bir örgüt olduğu zaman işlevini kaybedecektir.

 

Neden Sendikalı Olunmalı?

sendika

Bakıldığı zaman günümüzde sendikaların işleyişi eskisi kadar iyi olmasa da bir işçinin hakkını araması için sendikalı olmasından başka çaresi yoktur.

Çalışma sürelerinin kölelik gibi olmasını istemiyorsanız sendikalı olun.

Sosyal haklara sahip olmak istiyor ve çalışma saatlerinizin iyileştirilmesini istiyorsanız sendikalı olmalısınız. Eğer kendi hakkınızı savunabilir ve çalıştığınız ortamda birlik içinde hareket edip hakkınızı alıyorsanız sendikalı olmanıza gerek yoktur.

Eşit bir işe eşit ücret ve insanca yaşanacak bir ücret almak ancak hakkını koruyarak olur. Sendikalarda ücretlerin iyileştirilmesi için çalıştığınız kurum ile sizin adınıza pazarlığa girer. Bu şekilde haklarınızı elde etmenizi sağlayacaktır.

İşçi sendikasız ise işi bırakarak hak istemek isterse işveren onu işten atabilir. Hem de beş kuruş tazminat vermeden. Bundan dolayı hak aramanın en iyi yolu sendikadır.

Bunları göze alarak onurlu yaşamak istiyorsanız ve hak ettiğinizi almak istiyorsanız bu kapital düzende sendikalı olmaktan başka yol gözükmüyor.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.