Hipogonadizm Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Hipogonadizm Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
11.01.201617:10

Hipogonadizm nedir, teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen cinsellikle ilgili bu hastalığın bütün ayrıntılarını sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 15:18

Hipogonadizm Nedir?

Hipogonadizm erkeklerin testislerinde kadınların ise yumurtalıklarında görülen seks hormonunun yetersizliğidir. Seks hormonu kadınlarda östrojen (kadınlık hormonları), erkeklerde ise androjen (erkeklik hormonları) olarak adlandırılmaktadır. Bu hormonları salgılayan organlar (gonadlar) kadınlarda yumurtalıklar erkeklerde ise testislerdir. Normalde beyinin hipotalamus isimli bölgesinden salgılanan hormonlar hipofiz bezindeki uyarıcı hormonların (FSL ve LH) yapımını saplamaktadır. Ergenlik çağında FSL ve Lh ise kadınlarda överleri erkeklerde ise testisleri uyararak cinsiyet özelliklerin normal olarak gelişmesini sağlamaktadır. Burada meydana gelebilecek herhangi bir anormallik, seks hormonunun yapımından ve seksüel gelişimde bozukluk ile meydana gelmesine neden olmaktadır.

 

Hipogonadizm Belirtileri


Hipogonadizm Nedenleri Nelerdir?

Hipofiz bezindeki gonadların uyarıcı hormon salınımındaki bozukluk pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu nedenler hipofiz tümörleri, hipofiz bezinin iltihabı, yapısal hastalıklar ya da kafa travmaları gibi nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. Genellikle erkeklerde testislerin yokluğu, iltihaplı hastalıklar, testosteron yapımından sorumlu hücrelerdeki bozukluklar ve Klinefelter sendromu hipogonadizm nedenleri arasında yer almaktadır. Kadınlarda ise överlerin gelişmemesi ve östrojen bozukluklar, Y kromozomundaki bozukluklar ve Turner sendromu hipogonadizm yol açabilmektedir. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri seks hormonu üretimini etkileyebilmektedir.

Hipogonadizm Nedenleri


Hipogonadizm Belirtileri Nelerdir?

Hipogonadizm genel bazı belirtiler göstermektedir. İşte hipogonadizm belirtileri;

 • Hipogonad hastalar ergenlik dönemine girme­yebilir ya da bu dönemde beklenen deği­şiklikler gecikebilir veya tam olmayabilir.
 • Hipogonadizmin belirli formlarında boy kısalığı ve Kalmann sendromunda koku al­mada bozukluk olabilir.
 • Ergenlik çağı geli­şimini normal olarak tamamlamış ancak da­ha ileri yaşlarda hipogonadizm oluşan has­talarda cinsel istek (libido) kaybı ve kısırlık olabilir. 
 • Ciltte incelme ve kırışıklıklar, geni­tal bölge kıllarında azalma, kemik kitlesi kaybı görülebilmektedir.
 • Erkeklerde sakal ve vü­cut kıllarında seyrelme, testis boyutlarında küçülme, meme büyümesi (jinekomasti), ereksiyon ve ejakülasyon kaybı olabilir.
 • Kadınlarda sıcak basması ve adetlerin kesilmesi söz ko­nusudur.
 • Hipogonad hastalarda konsan­trasyon güçlüğü, anksiyete (bunaltı) ve ay­rıca depresyon gibi duygudurum bozuk­lukları da görülebilir.

Hipogonadizm Tedavi Yöntemleri


Hipogonadizm Tanısı

Hipogonadizm teşhisinin konulabilmesi için detaylı öykü ve fiziksel inceleme yapılması gerekmektedir. Ayrıca kanda östrojen, androjen gibi hormonların ölçümleri yapılmalıdır. Kan testleri ile hormon düzeylerinin ölçülmesi sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra erkeklerde semen analizi ve testis biyopsisi yapılabilmektedir.

Hipogonadizm Tanısı


Hipogonadizm Tedavi Yöntemleri

Hipogonadizm, altında yatan nedene bağlı olarak tedavi edilmektedir. Genellikle kadınlara östrojen, erkeklere testosteron tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi ağız yoluyla, enjeksiyon şeklinde ya da cilt uygulamaları ile yapılabilmektedir. Hipogonadizm hastalarının çocuk istemesi durumunda sentetik gonad uyarıcı hormonların kullanılması ya da yardımcı üreme tekniklerine başvurulması gerekebilir.

Hipogonadizm Tedavi

Önerilen İçerik;

 Ön Sevişme Hakkında 16 İlginç Bilgi!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
0
2
6
0
0
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.