Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?
23.07.201510:19

Her kadın için doğal bir süreç olan menopoz hakkındaki tüm detayları sizler için derledik. Menepoz nedir ve belirtileri nelerdir? Menopozu geciktirmek için neler yapılmalıdır? İşte tüm bunların bulunduğu içeriğimize gelin hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 24.01.2020 09:48

Menopoz Nedir?

Kadınlarda 40 yaş sonrasında görülen ve yumurtalıkların işlevlerini yitirmesi sonucunda adetten kesilmedir. Yumurtalıklarda yeni yumurta oluşumunun gerçekleşmemesi ile birlikte yeterli hormon üretilimemesi sonucunda menopoz denilen adetten kesilme gerçekleşir. Menopoz dönemindeki değişiklikler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Sıklıkla duyduğumuz aşırı terleme ve sıcak basma gibi problemlerin yanı sıra stres, uyku bozukluğu da menopozun neden olduğu hormonal değişikliklerin bir sonucudur. Bu süreç kimilerinde ise herhangi bir değişiklik görülmeden ilerler. Adetten kesilmenin dışında herhangi bir bulgu görülmez.

menopoz-005.jpg

Menopoz sürecinde gelişen hormonal değişiklikler sonucunda yaşanan sinirlilik, aşırı terleme, sıcak basma ve uykuzluk gibi belirtiler kişinin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyerek depresyona girmesine neden olabilir. Bu tip durumlar kişinin hayat kalitesini etkiler ve kimi zaman çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur. Her kadının 40 yaş sonrasında yaşayacağı doğal bir süreçtir. Menopoz herhangi bir sağlık sorununun belirtisi veya sorunu olarak ortaya çıkmaz. Adet kanamasının doğal yolla bitmesidir. Ancak menapoz sürecinde ortaya çıkan değişiklikler ve belirtiler olması gerekenden farklı olarak meydana geliyorsa, yani değişikliklerin ve belirtilerin normal olmadığını düşünüyorsanız bir an önce bir uzmana başvurmalısınız.


Menopoza Girme Yaşı Kaçtır?

Her kadın için doğal bir süreç olan menopozun oluşma süreci kişiden kişiye değişmektedir. Ülkemizde genellikle 40 yaş ve sonrasında görülmesi normal olarak kabul edilirken ABD’de yaş ortalaması 51’dir. Toplumdan topluma, ırka bağlı olarak menopoz yaşı değişkenlik göstermektedir. Siyah ırk kadınları beyaz kadınlara oranla 2 yıl daha erken menopoza girmektedirler.

menopoz-yasi-kactir.png

Menopoz yaşında genetik etkenler de önemli bir rol oynamaktadır. Anne ve teyzenin menopoza girme yaşı kişinin menopoza girme yaşıyla orantı gösterdiği görülmüştür. Aynı zamanda menopoza girme yaşı 50’li yaşları geçmiş ise “geç” olarak nitelendirilirken, 30’lu yaşlar ise “erken” olarak nitelendirilmektedir.


Menopoz Belirtileri Nelerdir?

 • Adet kanamalarının kesilmesi
 • Sıcak basması
 • Gece terlemesi
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik
 • Çarpıntı
 • Depresyon
 • Eklem ağrıları
 • Baş ağrıları
 • Cilt kuruluğu
 • Saç dökülmesi
 • Konsantrasyon zayıflığı
 • Kilo alımı
 • Cinsel ilişkide ağrı duyma
 • Vajina kuruluğu
 • Göğüslerde ağrı

Menopoz Tanı ve Tedavisi

Her kadında doğal bir süreç olarak ilerleyen menopoz, aniden ortaya çıkmaz. Vücutta ve yumurtalıklarda meydana gelen değişimler sonucunda kadın menopoza girer. Gece terlemeleri, uykusuzluk, sıcak basması ve adet kanamalarındaki düzensizlik menopoz belirtileri olarak kabul edilirler. Yukarıda belirttiğimiz belirtiler sonucunda adetten kesilme gerçekleşir. 6-7 ay kadar süren adet kesilmesi sonucunda bir uzmana başvurarak hormon testleri yapılır. Menopoz nedeniyle meydana gelen olumsuzlukların nedeni östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıdır. Bu hormonların azalması menopoz sürecinde çeşitli sıkıntılara neden olurken aynı zamanda bazı hastalıkların oluşumunu tetiklemektedir.

menopoz-tani-ve-tedavisi.jpg

İki şekilde kullanılan östrojen tedavisi alzheimer ve bağırsak kanseri gibi hastalıkların oluşum risklerini azaltmaktadır. Östrojen tedavisi ilaç ve cilde yapıştırılan bantlarla uygulanmaktadır. Aynı zamanda menopoz sonrasında meydana gelen kemik erimesi problemi uygulanan kalsiyum destekli östrojen tedavisi ile an aza indirilmektedir. Östrojen tedavisi halk arasında rahim kanserine neden olan bir tedavi yöntemi olarak bilinse de aksine rahim kanserine neden olmaz. Ancak östrojen tedavisi herkese uygulanmaz. Mutlaka doktor onayında ve kontrolünde kullanılmalıdır. Damar pıhtılaşması sorunu olanlar, atif karaciğer hastaları ve meme kanseri hastalarında östrojen tedavisi uygulanmaz. Kadınların, yaşam evrelerinde önemli yeri olan menopoz östrojen hormonunun yetersizliği sonucu ortaya çıkıyor ve adet dönemi sonlanıyor. Kadınlar menopoz döneminde, bedenlerindeki değişime alışmaya çalışırken menopoz döneminde ortaya çıkan problemlerle de baş ediyorlar.


Menopoz Döneminde Yaşanan Başlıca Sorunlar

Psikolojik değişiklikler ve aşağıdaki sorunlar bu dönemde kadınların yaşadığı sorunların başında geliyor. Etrafınızda menopoz dönemine girecek olan menopoz dönemini yaşayan sevdiklerinize anlayış göstermeli ve bu süreci mutlu bir şekilde geçirmeleri için destek olmalısınız. İşte menopoz döneminde yaşanan sorunlar şunlardır;

 • Sıcak basması
 • Kalp damar hastalıklarında artış
 • Osteoporoz
 • Ürogenital sorunlar
 • Uyku bozuklukları
 • Psikolojik değişiklikler

Menopoz Geçiktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Menopoz belirtilerini geciktirmek için dikkat etmeniz gereken şeyler ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Haftada en az üç gün spor yapmaya gayret edin.
 2. Vücut kitle indeksinizi hesaplayın.
 3. Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun.
 4. Stresten kaçının.
 5. Sigara kullanmayın. 
 6. Balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, havuç, üzüm, çilek gibi yüksek antioksidan besinler tüketin.
 7. Kalsiyumu yüksek gıdalar tüketin.
 8. Bol bol güneşlenin ve vücudunuzdan D vitaminini eksik etmeyin.

Önerilen İçerik; Kadınlar Hakkında Hiç Duymadığınız İnanılmaz Gerçekler

Neoldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
2
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.