• DOLAR5,3165-2.87
 • EURO6,0196-2.79
 • ALTIN208,487-2.04
 • BIST93.2970.01

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

Son yıllarda artış gösteren ve kişinin sağlıklı olması halinde kendini hasta hissetmesi durumudur. Kişi kendinde ciddi bir hastalık olduğuna inanır.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 09:43

HASTALIK HASTALIĞI (HİPOKONDRİYAZİS) NEDİR?

Son dönemlerde artış gösteren hastalık hastalığı , tıp dilinde “Hipokondriyazis” olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda halk arasında evhamlılık, pimpiriklik ve takıntılık olarak da nitelendirilmektedir.

Kişide herhangi bir hastalık bulunmadığı ve sağlıklı olduğu halde başkalarında gördüğü hastalıkların kendinde de olduğunu iddia etmesi durumudur. Kişi, sağlıklı olduğu halde ciddi hastalıkların kendinde olduğunu düşünürek bir korku yaşar. Bu durum yaklaşık 6 ay kadar sürebilmektedir.

hastalik-hastaligi-nedir.jpg

 

HASTALIK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Kişi öksürme, kusma, terleme ve hafif çarpıntı gibi durumları ciddi hastalıkların belirtisi olarak değerlendirir. Sürekli olarak doktora gider ve çeşitli tahliller yaptırır. Herhangi bir hastalık veya probleme rastlanılmaması kişiyi rahatlatmaz. Aksine daha büyük sorunların olduğunu düşünerek doktoru suçlar ve başka bir uzmana başvurur.

Sağlıklı oldukları halde kendilerinde bir hastalık olduğunu düşünen kişiler zamanla kendilerini yıpratırlar. Psikolojik olarak kendilerine zarar vermeye başlarlar. Aynı zamanda sürekli hastalıktan konuşarak yakın çevrelerindeki kişileri de bunaltırlar. Bu kişiler televizyonda ve gazetede gördüğü hastalıkları kendilerinde aramaya başlar ve en ufak bir belirtiyi büyüterek o hastalık hakkında derin araştırmalara girerler. O hastalıkla ilgili gazete küpürlerini bile kesip sakladıkları görülmüştür.

Hastalık hastalığının oluşmasının nedenlerinden biri de ağır iş koşulları ve ekonomik sorunlardır. İş yerindeki ağır koşullar nedeniyle kendini hasta hissetmesi ve bir hastalığa yakalacağını düşünmesi başlıca nedenler arasındadır. Aynı zamanda ekonomik koşulları yeterli olmayan kişilerde hastalık hastalığı sıklıkla görülmektedir. Yetersiz beslendiğini ve kötü koşullarda tedavi olduğunu düşünen kişilerde hastalık oluşma inancı daha yüksektir.

 

İLGİYİ ÜZERLERİNE ÇEKME

Uzun süren bir hastalık geçirmiş ve bu nedenle hastalık korkusu taşıyan kişilerde bilinçsizce gelişen bir durum olarak da nitelendirilebilir. Çevresinde ağır hastalıklar geçirmiş ve kendisinde de hastalık korkusu oluşmus kişilerde hastalık hastalığı (hipokondriya) görülmektedir.

Genellikle çocukluk döneminde başlayan ve ilgiyi ancak hastalık durumunda üzerlerine çekebileceğini düşünen kişiler de yok değildir. Bu kişiler çevrelerindeki kişilerden ilgi göremedikleri zamanlarda hastalık endişesi ve inancıyla dikkat çekmeye çalışırlar.

 

DEPRESYONA NEDEN OLUYOR

Hastalık hastalığı ilerleyen dönemlerde depresyon, panik atak ve uyku bozukluğu gibi birçok soruna neden oluyor. Uykusuzluk, çabuk yorulma ve isteksizlik gibi durumlar kişiyi daha çok sıkıntıya sokmakta ve hastalık inancını daha çok güçlendirmektedir.

depresyon-nedeni-002.png

Kişi kendisinde var olmayan hastalığa inancından dolayı bu durumun psikolojik bir durum olduğunu kabullenmez ve psikolojik destek almayı reddeder. İş hayatında başarısızlıklara neden olan bu durum zamanla kişiyi sosyal hayattan soyutlar.

Genellikle 20-30 yaşlarında başlayan hastalık hastalığı, kimi zaman çocukluk dönemlerinde de görülmektedir. Çocukluk dönemlerinde başlayan hipokondriya, daha çok ilgiyi üzerlerine çekmek amacıyla başlamaktadır. İlerleyen yaşlarda görülen hipokondriya ise yakın çevresinde sevdiği birini kaybetmiş, yakınlarında bulunan ciddi rahatsızlıklar, ölüm korkusu ve düşüncesi kişiyi hastalık hastalığına iten durumlardandır.

psikolojik-tedavi.jpg

HASTALIK HASTALIĞI TEDAVİSİ

Kişi kendini var olmayan hastalığa inandırdığından psikolojik destek almayı kesinlikle reddeder. Doktor doktor dolaşarak hastalığın bulunması için çeşitli tahlil, test ve muayeneler yaptırır. Çevresindekilerin ona inanmadığını veya üzmemek için kabullenmediklerini düşünür.

Hastalık hastalığının herhangi bir fiziksel tedavisi yoktur. Tek tedavi yöntemi hastanın psikolojik yardım almasıdır. Psikolojik yardımın yanı sıra kendini dinlemeyi bırakmalı ve sosyalleşmelidir. Dikkatini dağıtacak iş ve uğraşlar edinmelidir. Tedavi sürecinin en önemli noktalarından biri aile ve yakın çevre desteğidir. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.