Dürtü Kontrol Bozuklukları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dürtü Kontrol Bozuklukları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
21.12.201511:29

Dürtü bozuklukları psikolojik hastalıklardan oluşmaktadır. Bu hastalıklar çeşitli nedenlerden ve çeşitli bulgularla ortaya çıkmaktadır. Hastalıkların çoğunda önemli olan erken teşhis ve doğru tedavidir.

Haber güncelleme tarihi 01.11.2020 16:00

 Dürtü Kontrol Bozuklukları Nedir?

Dürtü kontrol bozuklukları psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmesi gerekmektedir. Dürtüler kişileri farklı hareketlere sürüklemektedir. Dürtü, haz ve doyum isteyen hareketlerden oluşmaktadır. Kişinin kendisi için ya da başkaları için zararlı olabilecek eylemleri yapmada istediğini durduramama ve yapmak zorunda hissetme gibi durumların oluşmasıdır. Dürtü kontrolü bozuklu birçok rahatsızlık olarak görülmektedir. Bu rahatsızlıklar psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunlar kleptomani, trikotillomani, onyomani, piromani, patolojik kumar ve seks bağımlılığı olarak görülmektedir. Bu hastalıklar farklı bulgular göstererek, farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu hastalıkların geneli aynı yöntemle tedavi edilmektedir. Fakat bazı vakalarda farklı tedaviler uygulanmaktadır. 

  • Kleptomani
  • Trikotillomani
  • Onyomani
  • Piromani
  • Patolojik kumar
  • Seks bağımlılığı

Kleptomani Nedir?

Kleptomani, çalma hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık kişinin ihtiyacı olmadığı halde, parasal değeri olan ya da olmayan nesneleri çalma durumuna kleptomani denilmektedir. Kleptomani hastalığı, kişilerin bu durum sırasında haz alma ve rahatlamasını hissettirir. Bu hastalık kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu kişilerin eylemleri nesne çalmak değil, çalma davranışını hissetmektedir. 


Kleptomani Tedavisi

Kleptomani tedavisi genel olarak ilaç tedavi, psikoterapi ve davranışçı psikoterapi olarak uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde bir takım ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Psikoterapi ve davranışçı psikoterapi yönteminde ise bilişsel yeniden yapılandırma, şeklinde tedavi uygulanmaktadır. 


Piromani Nedir?

Piromani, yangın çıkarma hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Kişilerde birçok kez istekli ve amaçlı olarak yaygın çıkarma durumu yaşanmaktadır. Bu kişilerde ateşle ve yaygına karşı ilgi görülmektedir. Olay öncesinde kişiler hazırlık yapmaktadırlar. Yaygın çıkınca haz alma ve doyum bulma hatta rahatlama gibi durumlar görülmektedir. Bu kişilerde sadistlik duygusu vardır. Genellikle erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır.


Piromani Tedavisi

Piromani tedavisinde iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler davranışçı yöntem ve psikoterapi olarak bilinmektedir. Bu yöntemlerle kişiler tedavi edilmeye çalışılmaktadır.


Patolojik Kumar Nedir?

Patolojik kumar, kumar bağımlılığıdır. Kişilerde kumar oynamanın tekrar yinelenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda olan kişiler kumar oynamak için kullanılacak parayı temin etmek için uzun uğraşlarda bulunmaktadırlar. Genellikle sorunlarından kurtulmak amaçlı kumar oynamaktadırlar. Kumar oynamak için farklı yollara başvururlar. Bu durum erkelerde daha sık görülmektedir. Genellikle ailesinde bu durumu yaşayan ve alkol sorunu olan kişilerde daha sık görülen bir hastalıktır. 


Patolojik Kumar Tedavisi

Patolojik kumar tedavisinde ilk olarak bu duruma neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu duruma sebebiyet veren ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Daha sonra ise tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Tedavi yöntemlerinde psikoterapi, grup terapisi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. 


Trikotillomani Nedir?

Trikotillomani, saç yolma hastalığı olarak bilinmektedir. Bu kişiler kendi saçlarını gözle görülür şekilde ve büyüklükte yolmaktadırlar. Bu durumda haz duyarlar. Aynı zaman rahatlama duygusunu hissetmektedirler. Genellikle akşam yatma saatlerinde bu eylemi gerçekleştirirler. Bu durumu yaptıklarını daima inkar ederler. Genel olarak kız çocuklarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bu durum 4 ve 10 yaş arasında görülmektedir. Çocukluk döneminde yaşanan kayıplar ve ayrılıklardan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. 


Trikotillomani Tedavisi

Trikotilomani hastalığı tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalıkta erken teşhis önemlidir. Çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalık olduğu için ileri ki yaşlarda yaşanmaması için tedavi edilmesi gerekmektedir.


Onyomani Nedir?

Onyomani alışveriş bağımlılığıdır. Bu durum takıntılı ve dürtüsel davranışlardan oluşmaktadır. Kişinin ruh hali bu durumda önemlidir. Kişi kendini mutsuz, hüzünlü ve kızgın hissettiği zamanlarda görülür. Kontrolsüz bir şekilde alışveriş yapan kişi kendini güçlü ve mutlu hissetmektedir. Belli bir süre sonra ise kişide utanç ve pişmanlık hissedilir. Ruhsal, sosyal ve biyolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. 


Onyomani Tedavisi

Onyomani tedavisinde, genellikle ilaç ve psikoterapi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi uzun sürelidir. Bazı vakalarda ise grup terapileri uygulanmaktadır. Kişinin zihinsel meşguliyetinin azalmasını sağlanmaktadır. 


Seks Bağımlılığı Nedir?

Seks bağımlılığı, aşırı seks ve mastürbasyon yapma isteğine engel olamama olarak tanımlanan bir hastalıktır. Bu kişiler cinsel birliktelik yaşayacakları kişilerde seçici olarak davranmazlar. Tek eşli bir ilişki sürdüremezler. Sürekli cinsellikle alakalı durumlar düşünmektedirler. Genellikle sevgiden yoksun kişilerde bu durum görülmektedir. Aynı zamanda çocukluğunda cinsel tacize maruz kalan kişilerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. 


Seks Bağımlılığı Tedavisi

Bu kişiler tedavi olmak istediklerinde uzman doktora başvurmalıdır. Daha sonra doktor hastalık derecesi ve durumuna göre tedavi uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri psikoterapi uygulanmaktadır. Fakat seks bağımlılığının travmatik olaylardan kaynaklı olduğu durumlarda ise EMDR tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi göz hareketleri ve duyarsızlaştırma tedavisidir. 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
1
1
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.