İnsanların En Çok Harcama Yaptığı Yerler

İnsanların En Çok Harcama Yaptığı Yerler
25.07.201519:52

İnsanlar belirli ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli harcamalar yapıyor. Peki, en çok harcamayı kadınlar mı yoksa erkekler mi yapıyor? En fazla nelere harcama yapılıyor? Bütçe nasıl planlanmalı? İşte insanların en çok harcama yaptığı yerler;

Haber güncelleme tarihi 15.04.2021 10:08

İnsanlar yaşamsal kaynaklarını elde etmek, bazı hizmetlerden yararlanmak ve zevkleri için harcama yaparlar. Tabii ki bu harcamalar herkesin kendi bütçesine göre belirlenir.

Her gün yüz milyonlarca insan alış-veriş yaparak ekonomik faaliyetlere fayda sağlıyor. Peki, insanların en çok neler için harcama yaptığını düşündünüz mü? İşte, en çok para harcanan şeyler;

en-cok-kadinlar-harciyor.jpg


Kadınlar mı Çok Harcıyor Yoksa Erkekler mi?

Araştırmalar harcamaların cinsel farklara, yaş kategorisine ve yaşanan şehrin imkanlarına göre değiştiğini gösteriyor. Ancak araştırmalar kadınların kullanımı önemli olmayan ürünlere daha fazla harcama yaptığını ortaya koyuyor. Onlar günlük ihtiyaçlara cevap vermeyen eşyalara harcama yapmaya daha eğilimli. Örneğin; pahalı süs eşyaları aşırı lüks mutfak aletleri, giyim ve aksesuarlar… Kadınların özellikle çantalara varını yoğunu döktüğünü belirtebiliriz.

Ancak kadınlardan farklı olarak erkeklerin gündelik hayatına önemli yarar sağlamayacak eşyalara çok daha az harcama yaptığı belirlendi. Erkekler sigara, ayakkabı, cep telefonu, yemek gibi kaynaklara para harcamayı tercih ediyorlar. Giyim ve aksesuara para harcama konusunda da erkekler kadınlardan çok fazla geride.

gida-lisverisi.jpg


Erkekler ve Kadınlar Cep Telefonuna Lüks Harcamalar Yapıyor

Hepimizin vazgeçilmezi olan cep telefonlarına bütün insanların her yıl büyük harcamalar yaptığını görüyoruz. Elimizdeki telefonun özellikleri bize gayet yeterken daha iyi modeliyle değiştirmek için insanların bir çoğu büyük çaba harcıyor. Erkek ve kadın ayırmaksızın insanların yaptığı en gereksiz harcamalardan birisi de cep telefonlarıdır.

cep-telefonuna-yapilan-buyuk-harcamalar.jpg


İşe Arabayla Gidenler Benzine Ciddi Miktarda Para Veriyor

İşe arabayla giden insanlar, düzenli olarak her gün veya 3 4 günde bir benzine para vermektedir. Bu miktar ay veya yıl olarak hesaplandığı zaman büyük rakamlara ulaşmaktadır. Bu da arabası olan insanların yaptığı en gereksiz harcamalardan birisidir. Biz size arabanızla işe gitmemenizi daha ekonomik olan toplu taşıma araçlarını kullanmanızı öneriyoruz.

ise-arabayla-gidenler benzine-buyuk-harcamalar-yapiyor.jpg


En Fazla Nelere Harcama Yapılıyor?

İnsanların en fazla harcamayı gıda maddelerine yaptığı görünüyor. Bu durumun nedeni ise kişilerin alışverişe aç gitmeleriyle açıklanıyor. Tabii ki açlık hisseden birey beyin olarak gıda maddelerine yöneliyor. Tadını sevdiği her şeyi alma eğilimi gösteriyor. Bu durum da aile bütçesini hayli olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar harcamalarını planlı yapmayan insanların daha agresif olduğunu ifade ediyor. Buna neden olan faktörün ise kişilerin kısa sürede büyük harcamalar yaparak ay sonunu getirememe problemine bağlı yaşadığı geçim sorunu olduğu belirtiliyor.

aile-butcesi-planlamasi.jpg


Bütçenizi Nasıl Planlamalısınız?

Harcama yapmak doğal bir ihtiyaçtır. Bütün insanlar gereksinimlerini karşılamak için para harcar. Ancak harcamalarınızın sizi maddi sıkıntılara götürmesine izin vermeyin. Uzmanlar kişilerin para harcamadan önce paralarının gerçekten ihtiyaç duyulan bir şeye gidip gitmediğini kendilerine ciddi ciddi sormalarını tavsiye ediyor. İlaveten her ay yapılan harcamaların bütçenin en fazla yüzde 60-70’ini kapsaması öneriliyor. Artan miktar ise bütçenizde kalmalı

butce-planlamasi.jpg

Önerilen İçerik; Günlük Hayatta Tasarrufun Altın Kuralları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
18
400
18
43
14
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.