Hacı Adaylarının Yapması Gereken Vize İşlemleri

Hacı Adaylarının Yapması Gereken Vize İşlemleri
20.08.201513:01

Hacca gitmek zamanı yaklaştı. Kura ile hacca gitmeye hak mı kazandınız? Öncelikle tebrik ediyoruz, Allah hayrınızı şimdiden kabul etsin. Hacca gitmek için vize gerekiyor. işte, vize belgeleri hakkında detaylar;

Haber güncelleme tarihi 07.03.2021 14:30

Hacca Giderken Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kaç yıldır dört gözle hacca gitmek için sıranızı bekliyordunuz, nihayetinde çıktı ve şükür ederek elinizi yüzünüze sürdünüz. Bizde heyecana kapılmadan işlemlerinizi takip ederek yapmanız gereken şeyleri sizler için sıraladık. Bu sırayı takip eder ve kayıtlı olduğunuz acentelerde gerekli olan bilgileri alırsanız hiçbir sorun ile karşılaşmaz, kutsal topraklara gidebilirsiniz.


Hacca Giderken Yapmanız Gerekenler

Yapmış olduğunuz kayıt numarasını internetten T.C kimlik numarasıyla girerek müftülüklerde sıranız gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Kayıt sıranız geldiğinde müftülüğe ya da istediğiniz bir acenteye tam kaydınızı yaptırmalısınız. Ve kayıt sonrası gerçekleşen seminerlere katılarak bilgi sahibi olmalısınız.


Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

Hacca gitmek isteyen vatandaşlardan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın istemiş olduğu bazı belgeler vardır.

  • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi
  • En aza 6 ay veya 1 yıl geçerliliği olan yıpranmamış pasaport
  • 6 adet beyaz fonla çektirilmiş fotoğraf
  • Gerekli aşıların yapıldığını gösteren belgeler (Gitmiş olduğunuz seminerlerde bu aşılarla ilgili bilgiler verilmektedir)
  • Evli olan çiftlerin evlilik cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
  • Bekar veya birincil derecede akrabasıyla giden kadınların ise noterden onaylı akrabalık belgesinin ibrazı gerekiyor.

vize belgesi

Hacı adayları pasaportları toplu halde Ankara’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ne gönderilir, vizelerini aldıktan sonra uçak biletleri ile birlikte önceden belirlenecek olan havaalanlarına gidilir ve pasaport ile hacı adaylarının biletleri teslim edilir. Böylece kutsal topraklara yolculuk başlar. Bu işlemlerin organizesi bulunduğunuz firma doğrultusunda sizlere bilgiler vererek gerçekleştirilir. Sadece onları dinleyerek ve gerekenleri yerine getirerek işlerinizi kolaylıkla çözmüş olacaksınız.


Ayak ve Ayakkabı Hijyeni

Özellikle daha önce diyabet veya bağışıklığı güçsüzleştiren hastalıkları olan hacı adaylarının, ayak bakımına çok önem göstermeleri, ufak yara ve berelerin çok ciddi, hatta ölümcül hastalıklara yol açabileceğini akıllarından çıkarmamaları gerekmektedir. 

haci.jpeg


Seyahat Hekimi Nedir?

Ülkemizde önemi gittikçe yaygınlaşmaya başlayan "Seyahat Hekimliği" amacına bakılmaksızın tüm seyahat edenleri mümkün olduğu kadar, tüm hastalıklardan korumaya çalışmaktadır. Ülkelerde görülen hastalıkları ve kolayca bulaşabilecek hastalıklara karşı aşı uygulanabilmektedir. Virüs alınsa bile ülkeye dönüldüğünde erken tanı konularak hızla tedavi edilmeye başlanıyor. Bu nedenle yurtdışına çıkacak olan herkesin mutlaka seyahat hastalıkları ile uğraşan hekimlere başvurması şiddetle önerilmektedir. Ümre ziyareti veya Hac görevini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adayları, gerekli önemleri anlamaları durumunda ciddi sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Hacca gitmeden önce bir seyahat hekimini ziyaret etmeniz büyük fayda sağlayacaktır. 

hacı kafilesi


Deve Sütü ve Deve İdrarından Bulaşan Hastalıklar

Develerin taze sağılmış sütleri ve daha kötüsü olan çişlerinin içilmesi, bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunun şifa kaynağı olduğuna inanılıyor. Ancak modern tıp bilgileri ile çatışmaktadır. Gerek taze sağılmış deve sütü, gerek ise deve idrarı, bazı bulaşıcı hastalıklar açısından çok büyük risk taşıdığı için kesinlikle içilmemesi gerekiyor

alk-humra-hastaligi.jpg

1. Alk Humra Hastalığı

Deve sütünün içilmesiyle birlikte bulaşan hastalıkların başında Alk Humra gelmektedir. Kanamalı bir virüs hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık, en çok Suudi Arabistan'da kutsal ziyaretlerin yapılmakta olduğu bölgelerde ve Mısır-Sudan-Ürdün gibi develerin yaygın olarak bulunduğu, sütlerin pastörize edilmeden taze olarak tüketildiği ülkelerde görülmektedir. Bu virüs, bulaştıktan 3-5 gün içerisinde kanama eğilimi oluşuyor ve 40 derece yüksek ateşle devam ediyor. Çok ciddi bir hastalık olan Alk Humra'da hastaların yüzde 25-30'unda ölüm görülebilmektedir. Dikkat edilmeli ve uzak durulmalıdır.

2. Burucella (Malta Humması)

Bakterilerle birlikte oluşan kronik enfeksiyon olan "Brucella" da, çiğ deve sütüyle bulaşabilen hastalıklardan biridir. Bu hastalık Alk Humra kadar ölümcül olmasa da uzun süreli bir tedavi gerektirmektedir. Tanı konulamadığı halde komplikasyonlara yol açabilen kronik bir hastalıktır.

3. Çocuklarda Verem

Çiğ süt ile insanlara bulaşabilen bir diğer kronik hastalık ise halk arasında barsak veremi olarak bilinen tüberküloz hastalığıdır. Özellikle kutsal ziyaretlere götürülen çocukların, develerden geçebilen sindirim sistemi tüberkülozu açısından pastörize edilmemiş süt tüketiminden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

Önerilen İçerik; Hac Nasıl Yapılır? (Adım Adım)

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.