Hac Ziyaretine Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler

Hac Ziyaretine Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler
27.06.201513:25

Her yıl on binlerce insan hac ziyaretini yerine getirmek amacıyla kutsal toprakların yolunu tutuyor. Yaklaşık 2 hafta süren hac ibadetine giderken hacı adaylarının yanında götürmesi gereken eşyaları okuyucularımız için derledik.

Haber güncelleme tarihi 30.11.2018 17:06

 Hac ziyareti, dinimizin gerektirdiği 5 şarttan biridir. Her yıl ülkemizden on binlerce hacı adayı umre veya hac gibi ulvi vazifelerini yerine getirmek için kutsal topraklara gidiyor.  Mekke ve Medine gibi kutsal toprakların görüldüğü hac ziyareti toplam 5 gün sürüyor. Ancak ülkemizdeki hacı adayları kutsal topraklarda yaklaşık 2 hafta kalmaktadır. Hac ziyareti sırasındaki faaliyetler ve kalınacak süre hesaba katıldığında hacı adayları birçok eşyaya ihtiyaç duyacaktır.

Bu yüzden, hacı adaylarımıza ve konuyu merak eden herkese hac ziyaretine giderken yanımıza almamız gereken eşyaları aktarıyoruz. İşte, ‘hacca giderken yanımıza almamız gereken malzemeler:


1. İhram

Bildiğimiz gibi erkeklerin hac ziyareti esnasında giyecekleri elbisenin adı ihramdır. Erkek hacı adaylarının ilk önce ihramı temin ederek bavullarına koymaları gerekmektedir. Kadınlar için ihram bulunmamaktadır. Kadın hacı adaylarımız vücut hatları belli olmayacak ve sadece el ve yüzleri açık olacak şekilde diledikleri elbiseyi alabilirler.

ihram.jpg


2. İç Çamaşır ve Elbiseler

Hacı adayları kutsal topraklardaki sıcaklığı göz önünde bulundurarak kendilerine 2 hafta yetecek kadar hafif, ince elbiseler, iç çamaşırı ve çorap almalıdırlar. Bu sayede çamaşır yıkatma ve kurumasını bekleme derdinden kurtulmuş olursunuz. Bol elbiseler tercih ederseniz daha isabetli karar vermiş olursunuz. Erkek hacı adaylarının ayaklarında tavaf sırasında çorap, terlik gibi eşyalar bulunamaz. Ancak kadın hacılar tavaf patiği ile bu kutsal görevi yerine getirebilir.

valize-kiyafet-sigdirma2.jpg


3. Cüzdan

Hacı adaylarının kaldığı otellerde güvenli emanet bölümleri mevcut. Ancak emanet etmek istemediğiniz değerli eşyalarınızı boyna asılan cüzdan alarak üzerinizde bulundurabilirsiniz.

boyna-asilan-cuzdan.jpg


4. Peçete, Havlu, Şampuan v.b

Arabistan’daki birçok otelde hijyen sorunu ile karşılaşılabiliyor. Bu yüzden yeni nevresim takımı götürmeniz doğru bir karar olacaktır. Ayrıca şahsi temizliğiniz için; diş fırçası, diş macunu, peçete, havlu, sabun, şampuan, tarak, tırnak makası, tıraş takımı vs. götürmelisiniz.

havlu-001.jpg


5. Ağrı Kesici

Güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için güneş gözlüğü, koruyucu ve nemlendirici krem götürmeniz yararlı olacaktır. Rutin olarak aldığınız ilaçlar varsa bunları götürmeyi kesinlikle unutmayınız. Ek olarak ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz.

agri-kesiciler.jpg


6. Seccade ve Tesbih

Hac sırasında bölge çok kalabalık olduğu için bazen camilerde uygun yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda gezdirebileceğiniz bir seccade ve tespih alın.

seccade-ve-tesbih.jpg


7. Güneş Gözlüğü 

Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram'ın zemini beyaz mermerlerle kaplıdır. Güneş panellerinin kapalı oolduğu zamanlarda güneş zemine temas ederse, güneş ışıkları yansıma yapar ve gözünüzü açamayacak hale gelirsiniz. Güneş gözlükleri olanlar böyle durumlarda bu yansımadan etkilenmezler. 

gunes-gozlugu-002.jpg


8. İhram Kemeri (Para Kesesi)

İhram kesesi hem ihramınızın düşmemesini hem de para cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı koyabilirsiniz. Bu yüzden ihramınıza bir ihram kemeri almayı unutmayın.

ihram-kemeri.jpg


9. Tavaf Patiği

Tavaf patiği Kabe-i Muazzamayı tafav ederken giymenizi önerdiğimiz patiktir. Normalde çıplak ayakla tavaf edebilirsiniz. Ancak hem ayağınıza bir şey yapışmaması hem de ayak mantarına karşı koruduğu için alınması gerekmektedir.

ihram-patigi.jpg


10. Terlik

Terlik, hac yolculuğunuz boyunca ayağınıza ayakkabıdan daha çok giyeceğiniz bir ayak giysisidir. Mescidlere girerken çıkarken terliğinizi hemen giyip çıkarabilmeniz ve bu sayede hızlıca hareket edebilmenizdir. 

terlik.jpg

Önerilen İçerik; Kâbe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neoldu.com / Sosyal Fayda 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
8
5
4
3
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.