• DOLAR6,03683.18
 • EURO6,88813.60
 • ALTIN229,5924.57
 • BIST88.7351.83

Günümüzde Kullanılan Amerika Yerlisi Kelimeleri

Günümüzde Kullanılan Amerika Yerlisi Kelimeleri

ABD eyaletlerinin çoğunun ismi Amerika Yerlisi dilinden ya da orada yaşayan kabile isimlerinden gelir. Bizim de bildiğimiz bazı kelimeler yine Amerika Yerlisi dilinden gelmektedir.

Haber güncelleme tarihi 03.06.2015 11:38

Amerika Yerlisi dilinden gelen ve günümüz kültüründe kullanılan bu kelimelere bakmadan önce Kolomb öncesi Amerika'da konuşulan dillerden gelen ve çağdaş İngilizce'de gündelik hayatta da kullanılan kelimelerden bazılarına bakalım.

- Barbekü (barbecue)

- Kasırga (hurricane)

- Domates (tomato)

- Patates (potato)

- Kokain (cocaine)

- Amerika geyiği (moose)

- Rakun (racoon)

- Kızak (toboggan)

 

İngilizce'de birebir yer alan bu kelimelerin dışında ayrıca ticari kültürde de Amerika Yerlisi mitlerindeki kahramanlık ve mistisizmin izleri olan terimler vardır.

 

Apaçi (Apachee)

Bugünkü anlamı arazi gezisi yapan grupların kullandığı bir tür cip olan kelimenin gerçek anlamı, ABD'nin güneybatısındaki kabileler kümesidir.

Çeroki (Cherokee)

Bugünkü anlamı çamur kaplı dik yokuşlardan çok süpermarketlerin otoparklarında karşımıza çıkan bir başka cip türü olan bu kelimenin gerçek anlamı, ABD'nin güneydoğusunda yerleşmiş bir kabiledir.

Şinuk (Chinook)

Bugünkü anlamı çift pervaneli askeri helikopter olan bu kelimenin gerçek anlamı, ABD'nin pasifik kuzeybatısında yerleşmiş bir kabileler topluluğudur.

Mohavk (Mohawk)

Bugünkü anlamı 1980'lerde İngiliz Punkları tarafından yaygınlaştırılan ve genelde boyalı bir saç türü olan bu kelimenin gerçek anlamı, bugünkü New York eyaletinin kuzeyinde bulunan bir kabiledir. Günümüz Mohavk stili bugünün Nebraska'sında yaşamış olan Pawnee kabilesinin saç kesimine daha yakındır.

Pokahontas (Pocahontas)

Bugünkü anlamı bir İngiliz John Smith'e aşık olan ve onu Amerika Yerlileri tarafından infaz edilmekten kurtaran bir Disney prensesi olan Pocahontas, 17.yy'ın başında John Smith vakasından (Amerika'daki ilk ırklararası evlilik) sonra başka bir İngiliz ile evlenir ve Hristiyan olup Londra'ya taşındıktan sonra yirmi iki yaşında bir hastalığa yakalanıp ölür.

Tomahawk

Bugünkü anlamı uzun menzilli patlayıcı bir füze olan bu kelimenin gerçek anlamı, sivriltilmiş çakmaktaşı ya da geyik boynuzundan yapılan geleneksel bir baltadır. Baltanın sapına kaval olarak kullanılması için bir oyuk da oyulurdu.

Quahog

Bugünkü anlamı Rhode Island'da, Amerikan çizgi filmi Family Guy'dan sonra meşhur olan bir şehir olan bu kelimenin gerçek anlamı, Atlantik kıyısında bulunan yuvarlak, sert kabuklu bir tür deniz tarağıdır. Narraganset dilinden gelen kelime şu kelimelerin birleşimi ve kısaltılışından oluşur: poquauhock (pohkeni - kara) ve hogki (kabuk)

Winnebago

Bugünkü anlamı kıtalararası yolculuklarda ve turnedeki rock grupları tarafından kullanılan büyük seyyar evler olan kelimenin gerçek anlamı, bugün Nebraska'da bulunan bir kabiledir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.