Evrim Hakkında Hiç Duymadığınız 20 İlginç Gerçek

Evrim Hakkında Hiç Duymadığınız 20 İlginç Gerçek
06.11.201812:34

Bazılarına evrim nedir diye sorulduğunda, verdiği cevap maymunlardan geldiğimiz dışında farklı bir bilgi içermemektedir. Fakat aslında evrim çok derin kanıtlara ulaşılmış bir konudur. İşte evrim hakkında 20 ilginç gerçek!

Haber güncelleme tarihi 29.05.2021 10:49

Evrim Hakkında İlginç Bilgiler

1. Bazı yılanların bir zamanlar kertenkeleler gibi dört bacağı olduğunu savunan hipotezler bulunmaktadır.

yilanlar.jpg


2. Bazı balinaların ve yunusların bacaklarının bir zamanlar sırtında olduğunu, atalarının karada yürüdüğünü gösteren küçük kemiklerinin olduğu ortaya koyulmuştur. Bunlar, bazen küçük arka paletler olarak yeniden ortaya çıkmaktadır.

balinalar.jpg


3. Kuşlar dinozorlardan evrimleşmiştir ve her ikisi de sürüngenlerden türemiştir.

kuslar-dinozorlardan-evrimlesmis.jpg


4. 10.000 yıl önce Karadeniz’den gelen tek bir genetik mutasyonun gözleri kahverengiden maviye çevirdi. Bu olaydan önce bütün gözler kahverengiydi. Günümüzde ise dünyanın %8’inin gözleri mavi renktedir.

genetik-mutasyon.jpg


5. Bir filin gövdesi, evrimsel gelişimin muhteşem bir örneğidir. Fillerin ataları büyüdükçe ve dişleri geliştikçe ağır kafaları ile yere ulaşmak için burunları uzamıştır.

filin-govdesi.jpg


6. Aslında tüm insanlarda rahimde çözülen bir kuyruk bulunmaktadır.

kuyruklu-insan.jpg


7. İnsan atalarının pençeleri sert dikenlerle kaplıydı. Teorisyenler, bu dikenlerin bir erkeğin spermlerinin diğer rakip spermleri ele geçirmesine yardımcı olabileceğine inanıyordu. İnsanlar daha tek eşli hale geldikçe, bu dikenler zamanla ortadan kayboldu.

sert-penceli-insanlar.jpg


8. Darwin (1809-1882) teorisini özetlemek için “en uygun olanın hayatta kalması” ifadesi yeterli kabul edilmiştir. Daha doğrusu, filozof Herbert Spencer (1820-1903) bu ifadeyi ortaya atmıştır.

herbert-spencer.jpg


9. Darwin, insanların maymunlardan geldiğini iddia etmedi. Daha ziyade sadece maymunların, insanlar ile ortak atalara sahip olduklarını ortaya attı.

darwin.jpg


10. Yaklaşık olarak 550 milyon yıl önce, insanların çubuk benzeri bir deniz hayvanı olan lanikslerle ortak ataları olduğu ortaya atılmıştır.

laniks.jpg


11. ABD'de Cumhuriyetçilerin yaklaşık% 43’ü, demokratların ise %67’si evrime inanmaktadır. 

evrim teorisi


12. İnsanlar genlerinin %31’ini mayalarla, yaklaşık%50’sini ise muzla paylaşıyorlar.

maya-002.jpg


13. Hobbit benzeri bir insan türü yaklaşık 18.000 yıl önce hayattaydı. Üç yaşındaki bir çocuğun boyunda olan kurbağa filleri ve 10 metreye kadar uzanan kertenkelelerle bir arada yaşıyorlardı.

hobbit-001.jpg


14. İnsan kıyafetlerinin gelişimi diğer türlerin evrimini etkilemiştir.

insan-kiyafetleri.jpg


15. Araştırmacılar, ateşin keşfinin insan evrimini etkilediğini öne sürüyorlar. Ateş, insanların yiyeceklerini pişirmelerine imkan sağlarken, bu da yiyeceklerin çiğnenmesini ve sindirilmesini kolaylaştırdı. Zamanla insan dişinin ve bağırsakların küçülmesine katkıda bulundu.

insan-evrimi.jpg


16. Mutasyonlar, bir türün gen havuzunda yeni genler sağlayarak evrimi hızlandırdı. X-ışınları, kozmik ışınlar, nükleer radyasyon ve bir hücrede rastgele kimyasal reaksiyonlar dahil olmak üzere birçok faktör DNA mutasyonuna neden olur.

mutasyonlar.jpg


17. 1861'de Almanya'da Archaeopteryx (ilk kuş) adlı ilkel kuşun fosili bulundu. Tüylerin izlenimlerine bakıldığında, uzun kemikli bir kuyruğunun bulunduğu görülebiliyor. Bilim adamları, bu fosilin kuşları ve sürüngenleri ilgilendirdiğine ve Darwin'in evrim teorisini destekleyen ilk sağlam kanıt olduğuna inanıyor.

archaeopteryx.jpg


18. Darwin, evrim teorisini öne süren ilk kişi değildi. Gerçek başarısı, daha tutarlı bir argümanı topluma sunmasıydı.

evrim-teorisi.jpg


19. Bilim adamları, insan gözünün köşesindeki küçük pembe dokunun; kuşların, sürüngenlerin, balıkların ve diğer memelilerin kullandığı yarı saydam göz kapağına benzer üçüncü bir göz kapağının kalıntıları olduğuna inanırlar.

surungenler-001.jpg


20. Araştırmacılar, insanların hala evrime uğrayıp uğramadığına ya da evrimsel zirveye ulaşıp ulaşmadıklarına emin değiller.


Önerilen İçerik: Geçirdiği Değişimle Evrim Teorisinin Savunuculuğuna Soyunan 14 Ünlü İsim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
3
9
4
12
13
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.