Giardiazis Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Giardiazis Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
23.02.201623:16

Parazitlerin neden olduğu giardiazis hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkındaki tüm detayları, bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 27.12.2018 18:02

Giardiazis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Giardiazis, yaban hayvanlarının ve evcil hayvanların dışkılarında sık rastlanılan bir parazitin neden olduğu bağırsak hastalığıdır. Bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer alan giardiazis, Giardia Lamblia adlı parazit nedeniyle meydan gelmektedir. Hemen hemen her yaşta görülebilen giardiazis, kadın ve erkeklerde aynı eşitlikte görülmektedir. Hastalığın en önemli özelliği bulaşıcı olmasıdır. Gerek tüketilen besinler gerekse temas halinde bulaşan bakteriler ishale neden olan başlıca nedenlerdendir. Akut veya kronik ishale yol açabilen bu parazitler vücutta bulunan vitamin ve yağların büyük çoğunluğunu emerler. Bu nedenle hastada kilo kaybı ve kansızlık gibi durumlar gözlemlenir.

giardiazis-001.jpg


Giardiazis Neden Olur ve Nasıl Bulaşır?

Giardiazis hastalığına neden olan başlıca faktör parazitlerdir. İnsan ve hayvan dışkısında bulunabilen bu parazitler, toplu yaşam alanlarındaki tuvaletlerde bolca bulunmaktadır. Bu nedenle okul çağındaki çocuklar başta olmak üzere kişilerin tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerini yıkamaları önerilmektedir. Parazit içeren hayvan dışkıları veya insanlar bulundukları bölgedeki göl, nehir ve diğer su kaynaklarının da kirlenmesine neden olabilirler. Bu kirli su ile yıkanmış besinler bu parazitlerin yemek yoluyla insanlara bulaşmasını kolaylaştıran etkenlerdendir. Ancak şehirlerde kullanılan klorlu sular bu parazitler bakımından genellikle temizdir.

el-temizligi-001.png


Giardiazis Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın başlıca belirtisi ishaldir. Belirtiler genellikle 1-3 hafta içinde kendini göstermeye başlasa da bazı kişilerde herhangi bir belirtiye rastlanılmamaktadır. Enfekte olan çocukta veya kişide herhangi bir belirtiye rastlanılmasa da hastalığı başkalarına bulaştırabilirler. Bağırsak hastalıklarından biri olan giardiazis, ishal sorununun yanı sıra kötü kokulu gaza neden olmaktadır. Çürük yumurta gibi gaz kokusuna neden olan giardiazis hastalığı haftalar veya aylar boyunca devam edebilir. Hastada bu süreç boyunca ishalinde etkisiyle kilo kaybı devam edebilir ve iştahsızlık başlar. Ancak hastalarda ateş görülmez.

  • Sulu ve kötü kokulu dışkı
  • Aşırı gaz
  • Karın ağrısı
  • İştahsızlık
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Mide bulantısı
  • Şişkinlik
  • Yağlı dışkı

giardiazis-bulgulari.Jpeg


Giardiazis Tanısı ve Teşhisi

Giardiazis belirtilerinin görülmesi durumunda öncelikle doktora başvurulmalıdır. Doktor tarafından uygulanan fizik tedavinin yanı sıra hastanın bulunduğu çevre koşulları öğrenilerek bir değerlendirme yapılır. Hastanın yakın zamanda herhangi bir kampa veya yabancı ülkeye seyahate gidip gitmediği de bu değerlendirilmeye katılmaktadır. Giardiazis teşhisinde hastadan dışkı örneği alınarak incelenir ve bu inceleme ile teşhisin konulması kolaylaştırılır. Ancak teşhis için gerekli olan test ve tetkikler hastalığın başında yapılmış ise kesin ve doğru bir sonuç almak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle gerekli olan test ve tetkikler 2 hafta boyunca tekrarlanabilir. Yapılan tüm test ve tetkiklerde kesin bir sonuca varılamaz ise nadiren de olsa endeskopi ile ince bağırsakların incelenmesi gerekebilir.

giardiazis-tanisi.jpg


Giardiazis Tedavisi Hakkında Bilgi

Giardiazis tedavisinde öncelikle antiparazit ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hasta doktorun uygun gördüğü reçeteye bağlı kalarak düzenli olarak 5-10 gün boyunca bu ilaçları kullanmalıdır. Ancak hastanın hamile veya ergenlik döneminde olması durumunda kullanılan ilaçların yan etkileri göz önünde bulundurulmalı ve başka çeşit antiparazit ilaçlar uygulanmalıdır. Antiparazit ilaçlar genellikle mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olur. Ancak hastalığın etkilerinden biri olan ishalin uzun sürmesi durumunda hastada görülen sıvı kaybına bağlı olarak hastaya serum verilmesi söz konusu olabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra hastanın evde istirahat etmesi ve bolca sıvı alması oldukça önemlidir. Aynı zamanda bulaşıcılık oranı yüksek bir hastalık olması nedeniyle hastanın özel eşyalarının başkaları tarafından kullanılması engellenmelidir. Okul çağındaki bir çocuğun giardiazise yakalanması durumunda yuvaya veya okula gönderilmemelidir. 

giardiazis-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Bağırsak Kurdunu Dökmek İçin Bitkisel İlaçlar ve Kürler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
5
4
29
215
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.