Fotoğrafçılıkta Sıkça Kullanılan 15 Terim

Fotoğrafçılıkta Sıkça Kullanılan 15 Terim
30.06.201509:33

Diğer mesleklerde olduğu gibi fotoğrafçılarında kendi aralarında kullandıkları özel terimler vardır. Fotoğrafçılık bilgisi olmayanlar bu terimlerin ne ifade ettiğini anlayamazlar. İşte fotoğrafçılık ile ilgili terimleri sizler için araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 25.08.2022 12:12

Fotoğrafçılıkta Kullanılan Terimler

Güzel fotoğraflar çekmek için fotoğraflarla ilgili bir çok yazı okuyoruz ama bu yazılanların içinde kullanılan fotoğrafçılığa has olan bu terimlerin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Eklenmesini istediğiniz terimler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. İşte fotoğrafçılıkla ilgili başlıca terimler.

fotografcilik-002.gif


1. ASA

Işığa karşı duyarlı malzemeyi derecelendirme ile gösteren ölçü birimi. Asa değeri arttıkça filmin ışığa karşı duyarlılığı da artmaktadır. Günümüzde asa yerini "ISO" ya bırakmıştır.

fotografcilikta-asaiso.jpg


2. Denklanşör

Pozlandırma yapmak için çektiğimiz anda bastığımız düğme ya da kol. Yani fotoğrafın çekim düğmesidir.

fotografcilikta-denklansor-.jpg


3. Diyafram

Işığa karşı duyarlı filmin ne kadar ışık almasını kontrol eden sistem. Örneğin güneşli havada diyaframı kısarız, böylece güneş ışınlarının fazlalıklarını fotoğrafa almamamızı sağlayan sistemdir.

fotografcilikta-diyafram.jpg


4. Ensantene

Işığa duyarlı olan filmin, ne kadar sürede pozlandırılacağını ayarlayan sistem. Akşamları ensantene düşürülür ve uzun pozlamalar yapılır.

fotografcilikta-ensantene.jpg


5. Filtre

Filmlerin ürettikleri renk ve ısıların kullanılmalarını sağlayan saydam ya da yarı saydam olan malzemeler. Örneğin güneş ışınlarının fazla olduğu zaman kullanılan filtre sayesinde fotoğraf fazla ışığa maruz kalmaktan kurtulur.

fotografcilikta-filtre-003.jpg


6. Objektif

Görüntüyü film üzerine net olarak yansıtan ince ve kalın kenarlı merceklerden oluşan optik sistem.

fotografcilikta-objektif-001.jpg


7. Obtüratör

Objektifin film süresini ayarlayan , otomatik olarak açılıp kapanan siyah bez veya çelikten yapılmış perdedir. Makinanın en kolay bozulan ve en zor tamir edilen parçasıdır.

fotografcilikta-obturator-001.jpg


8. Pozometre

Fotoğraf çekimlerinde en uygun sonucun alınması için ışık ölçüsünü, enstantene ve diyafram değerini otomatik olarak gösteren cihaz.

fotografcilikta-pozometre.jpg


9. Vizör

Fotoğraf çekerken baktığımız küçük penceredir. Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye ve çekimin sağlıklı bir gözle kontrol etmemizi sağlayan mekanizmadır.

fotografcilikta-vizor.jpg


10. Gren

Fotoğraf üzerindeki keskinlik, kumluk oranı. Gren artıkça kumluluk ve görüntü bulanıklaşır.

fotografcilikta-gren.jpg


11. Senkronizasyon

Denklanşöre basılmasıyla birlikte flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin sağlanmasının çalışmasına denir.

fotografcilikta-senkronizasyon.jpg


12. Negatif

Çekilen konuların ters tarafa görüntü veren özelliğe sahip filmlerin görüntülerine denir. Renkli bir fotoğraf siyah- beyaz yapılırken, Siyah- beyaz fotoğraf renkli bir fotoğrafa dönüşmüyor. Bunun için fotoğrafları çekerken bu özelliğe dikkat edelim.

fotografcilikta-negatif.jpg


13. Kontrast

Siyah beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli olan kısımlara yansıyan açıklık koyuluk farkına verilen addır.

fotografcilikta-kontrast.jpg


14. Tripod

Fotoğraf çekmek için fotoğrafı üzerine koyduğumuz üç ayaklı iskelettir. Aynı zamanda kameranın sarsılmasını da önlemekte yardımcı olmaktadır.

fotografcilikta-tripod-001.jpg


15. Fotoğraf Filmi

Çocukluğumuzda film negatifleriyle oynayıp dururduk.Uzun ve kahverengi rulo halinde olan bu negatifler fotoğrafın çoğaltılmasını sağlıyordu. Günümüzde fotoğraflar otomatik olarak çoğaltılıyor.

fotograf-filmi-001.jpg

Önerilen İçerik: İçinizi Ürpertecek 15 Korkunç Fotoğraf!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
54
10
7
5
6
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.