İyi Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir

İyi Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir
13.05.201513:49

Son zamanlarda sosyal ağlarda paylaşılan fotoğrafların hakkında olumsuz eleştirilerde bulunan Fotoğraf Sanatçıları, iyi bir fotoğrafın nasıl çekileceği hakkında önemli tüyolar verdi.

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:26

Fotoğraf çekerken nelere dikkat etmeliyiz? Fotoğraf hakkında bilmediklerimizi ya da eksik olan bilgilerimizi tamamlayacak her şeyi sizler için araştırdık.

İşte, fotoğraf çekerken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar;

Bakış Açınızı Farklılaştırın

Bakış noktanızı iyi seçin. Bunun için fotoğrafını çekeceğiniz konuyu nasıl göstermek istediğinizi düşünün. Sabit bir konunuz varsa (bina, çeşme vs) etrafında biraz dolaştıktan sonra en iyi açısını bulmaya çalışın. Perspektif hatalarını hesaba katmayı unutmayın!

Farklı bakış açıları geliştirmeye çalışın. Ortalama uzunluktaki bir insanın göz hizası yerine, çok daha yukarıdan ya da aşağıdan da çekimler yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Doğru Objektif Seçilmeli

Çekilecek konuya göre doğru objektif seçimi çok önemlidir. Bazı konular yakından, bazıları ise uzaktan fotoğraflanmalıdır. Bir futbol karşılaşmasında ya da vahşi hayvan fotoğrafları çekerken mutlaka belli bir uzaklıktan fotoğraf çekmemiz gerekir. Bunun için tele objektiflere ihtiyacımız olur. Doğru objektif seçimi için, objektif çeşitlerini ve nerelerde işimize yarayıp yaramayacaklarını iyi analiz etmeliyiz.

 

Porte Çekerken Arka Plana Dikkat

Özellikle insan fotoğrafları ve portre çekiyorsanız, arka planlarının sade olmasına dikkat edin. Karışık bir arka plan, konumuzla karışacak ve belirginlikten uzak, seçici olmayan sıradan bir fotoğraf karesi olacaktır.

 

Fotoğrafın Çekilmemesi Gereken Saatler

Güneşin tam tepede olduğu saatlerde (daha çok 12.00 ile 14.00 arası) mümkünse fotoğraf çekmemeye çalışın. Özellikle insan fotoğrafları üzerinde hoş olmayan sert gölgeler belirginleşebilir.

 

Çocuk Fotoğrafı Çekerken Dikkat (!)

En zor fotoğraflanabilecek konulardan biri bebek ve küçük çocuklardır. Çok hızlı ve sürekli hareket ettikleri için fotoğraf kareleri çok flu ya da istenmeyen bir anda çekilmiş halleri yansır. Yeni doğmuş bir bebek fotoğrafı çekecekseniz kesinlikle flaş kullanmayın ve flaşınızın kapalı olduğunu bir kez daha kontrol edin.

Çocuk fotoğrafları çekerken de onları oyalayacak bir şeyler bulun. Oyuncaklar bu işe yarar! Arada bir de size bakması için ona seslenin. Unutmayın, küçük bir çocuğun dikkatini sürekli olarak aynı noktada tutamazsınız.

 

Ormanlık Alanlarda Fotoğraf Çekimi

Ormanlık veya ağaçların çok olduğu alanlarda fotoğraf çekiyorsanız çıkan sonuç genellikle gözümüzün gördüğü kadar güzel olmayabilir. Ağaçların arasından süzülen parçalı ışık fotoğraf karenizde delik deşik (açık-koyu bölgeler) bir görüntü oluşturabilir. Çektiğiniz fotoğrafları mutlaka kontrol edin. Parçalı ışık etkisini yumuşatmak için flaş da kullanabilirsiniz.

 

Fotoğrafta Doğallık Önemli

Günümüzde teknoloji ve yazılımların çok hızlı gelişmesiyle fotoğraf üzerindeki lekeleri ya da istenmeyen ögeleri temizlemek çok kolay fakat fotoğraf işlerken fotoğrafın doğallığını  bozmadan işlem yapmaya özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki doğal olan her zaman güzeldir.

 

Fotoğraf Anlam Taşımalı

Fotoğrafta kadrajın içinde yer alan ögelerden gereksiz olan hangileridir  diye bakacak olursak, ögeyi kadrajdan çıkardığımızda konu bozulmuyorsa yada fotoğraf anlamını kaybetmiyorsa bu ögeleri her zaman kadrajın dışında bırakmak gerekir çünkü bir fotoğraf içinde yer alan her öge bir anlam taşımalı ve her ögenin bir açıklaması olması gerekiyor.

 

Anlam yüklü bir fotoğraf: Alex Webb/ İstanbul çalışması

Bu fotoğraf şunu anlatıyor: her çocuğun kalbinde kendinden daha büyük bir çocuk vardır

-anlamlar-yuklu-bir-fotograf-.jpg

NeOldu.Com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.