Türkiye’nin En İyi Fotoğraf Sanatçıları

Türkiye’nin En İyi Fotoğraf Sanatçıları
21.09.201512:31

Fotoğrafçılık; sanattır, tutkudur, aşktır. Başarılı bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız fotoğrafa karşı bir tutkunuz, almış olduğunuz eğitim ve yeteneğinizin olması gerekiyor. Sizlere, Türkiye'nin en başarılı fotoğrafçılar hakkında bilgi vereceğiz.

Haber güncelleme tarihi 18.11.2018 17:53

Fotoğrafçılık bir sanattır. Bu sanat alanında başarıdan başarıya koşan fotoğraf sanatçıları sayesinde birbirinden güzel, anlam yüklü fotoğraflara tanıklık ediyoruz. Fotoğraf sanatçıların hazırlamış oldukları projeler, yetiştirdiği öğrenciler ve bu sanat için yaptıkları her şey biz gençlere adeta umut ışığı oldu.

Türkiye’nin başarılı fotoğraf sanatçılarını sizlere anlatmadan önce profesyonel bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler hakkında sizleri bilgilendirelim. Bir gün sizler de çok başarılı bir fotoğraf sanatçısı olabilirsiniz.

Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?

fotograf12.jpg

Profesyonel fotoğrafçılık, bir ürün ya da hizmeti satışa yönelik amaçlarda kullanmak üzere çekilmesidir. Yani ticari amaç güdülerek çekilen fotoğraflardır. Diğer bir tanımıyla bir yere adapte olunarak uzmanlık sahibi olmaktır. Profesyonel fotoğrafçılık medya, ürün pazarlama gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Genellikle çekimler üretici ajanslar için, hizmet sektörleri için ve reklam ajansları için yapılır. Fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmış, akademik eğitimleri tamamlamış ekipler tarafından yapılır.


Profesyonel Fotoğrafçılığın Ekipmanları

fotoğraf makinesi

 1. Tripod,
 2. Koruyucu filitre
 3. Işık ölçer- pozometre
 4. Yansıtıcılar
 5. Film ve hafıza kartları
 6. Parasolayler
 7. Makro uzatma tüpü
 8. Flaş ( otomatik, dolgu flaş)
 9. Sürekli ışıklar ( şeffaf şemsiye, video ışığı..)
 10. Objektif çeşitleri (Normal, Genişaçı, balıkgözü, dar açılı, aynalı tele objektif, değişken odaklı makro..)
 11. Stüdyo Fonu

Çekeceğiniz fotoğraf doğrultusunda bu araç gereçlerin gerekli olanlarını kullanarak, güzel çekimler ortaya koymuş olacaksınız.

Başarılı Bir Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

bulut-fotografi-cekmek-001.jpg

Çekimlerin kalitesini hem araç ve gereçler hem de çeken kişi belirler. Fotoğrafçının bir sanat bakış açısına sahip olması gerekiyor ama sadece bu yeterli bir koşul değildir. Temel tasarım ve estetik bilgileri, makine ve makine aksamıyla ilgili teknik bilgileri, çekimin yapılacağı sektöre yönelik bilgileri bilmesi gerekir. Örneğin; manzara fotoğrafçılığını profesyonel yapan bir fotoğrafçı Portre fotoğrafı çekmede başarılı olmayabilir çünkü ikisi aynı şey değildir. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız,İstanbul’un En İyi Fotoğrafçılık Kursları" adlı yazımızı okuyabilir ve sitemizde bulunan “İyi Bir fotoğraf Nasıl Çekilir”,Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir” gibi fotoğrafçılıkla ilgili detaylı haberleri okuyarak iyi bir fotoğrafçı olmaya giden yollar hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Türkiye’nin En Başarılı Fotoğrafçıları

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları, gençlerin yolunun ışık saçıyorlar. Ara Güler, Çoşkun Aral, İzzet Keribar, Orhan Gürbüz ve Nihat Odabaşı. Bu başarılı fotoğrafçıları  yakından tanımaya ne dersiniz?

Ara Güler

ara güler

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı fotoğrafçısıdır. Fotoğrafçılık derslerinde mutlaka hocalarınız tarafından geniş bir şekilde anlatılır. Türkiye’de fotoğrafçılığın mimarı olarak bilinir. 1928 yılında Beyoğlu’nda doğan Güler, tüm gençleri bu semte topluyor ve onlara bir fotoğraf ışığı oluyor.

ara güler fotoğrafı

Bu Fotoğraf Şunu Anlatıyor: Fotoğrafta en önemli şey ışıktır. Bir fotoğrafta eğer ışık yoksa o zaman geçmiş olsun. Fotoğraftaki ışık bir " sihirli Boya" dır. Çocukların olduğu bir fotoğrafta ışık hiç eksik olmaz. Işığınız bol olsun.

Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başlaması kariyerinin dönüm noktasını oluşturur. İktisat Fakültesi'nde okurken kararını değiştirip gazeteci olmayı hedeflemiştir. İlk fotoğrafçılık kariyeri 1958 yılında başlamış. Çektiği kareler bu sanata merak duyanlar tarafında ilgiyle takip ediliyor.


Sabit Kalfagil

türkiyenin en iyi fotoğraf sanatçıları

1934 yılında Elazığ’da dünyaya gelen ve Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında boy gösteren Sabit Kalfagil, üniversite eğitimini İTÜ’de tamamladı. Mimarlık bölümü mezunu olan Kalfagil, işi gereği çizime ve fotoğrafa ilgi duydu. Ardından sanat içerikli fotoğraflara yöneldi. Çalışmalarında genel olarak kırsal kesimler ve Anadolu halkı yer aldı.

İlk sergisini 1973 yılında İstanbul’da Sinametek Derneği’nde gerçekleştirdi. Bir süre sonra dergide yazar olarak çalıştı ve fotoğraf sanatçısı olarak eleştirilerde bulundu. Şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi olarak anılan İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1989 yılında kadar eğitmen olarak görev aldı.

Kalfagil, 1998'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümüne profesör olarak atanırken, Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği ile İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneğinin onur üyesiydi.


Sami Güner

türkiyenin en iyi fotoğraf sanatçıları sami güner

Türkiye’nin en başarılı fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Sami Güner, 5 Mayıs 1915 yılında Priştine’de dünyaya geldi. 1991 yılında ise Bolu’da vefat etti.

Sami Güner, üniversiteyi yarıda bıraktıktan sonra Merkez Bankası’nda görev almaya başladı. 1961 yılında emekliye ayrıldıktan sonra genç yaşta amatörce yürüttüğü fotoğraf çalışmalarına hız verdi. Özellikle Türkiye’nin doğa ve tarihi güzelliklerini çalışmalarında konu edindi. Çektiği fotoğraflar çoğu zaman yurtdışı sergilerinde yer aldı. En büyük ödülleri arasında Torino Afiş Yarışması yer almaktadır. Aynı zamanda Çin’de düzenlenen ve 12 Bin kişinin katıldığı yarışmada da birincilik elde etmiştir.


Onur Erçoşkun

türkiyenin en iyi fotoğraf sanatçıları

Dünyanın ve Türkiye’nin en başarılı fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Onur Erçoşkun, Magnum Ajansı’na davet edilen ikinci Türk ve European Month Of Photography’nin Viyana ayağı olan Eyes On’da seçilen 50 fotoğrafçı arasında yer aldı. Birçok alanda eğitimler veren Ercoşkun, aynı zamanda ülkemizde genç fotoğrafçıların önünün açılması için sosyal sorumluluk projesinin hazırlıklarına devam ediyor.

Şinasi Barutçu

türkiyenin en iyi fotoğraf sanatçıları

Türk ressamları arasında oldukça önemli bir konumu bulunan Şinasi Barutçu, 1906’da İstanbul’da doğdu. 1921 yılında Öğretmen Okulu’na girdi. Ardından Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. 1928 ile 1932 yılları arasında Almanya’da yaşadı ve burada fotoğrafçılık ile uğraştı. 1945 yılında Safder Sürel’le birlikte Türkiye’deki ilk fotoğraf dergisi olan ‘Amatör ve Profesyonelin Foto Dergisi’ni piyasaya sürdü

Kısacası, Şinasi Baruçtu, Türkiye’de fotoğrafçılık eğitimini başlatan ve yayılmasını sağlayan kişidir.

Coşkun Aral

coşkun aral

Savaş fotoğrafçısı, belgesel yapımcısı, dünya gezgini, acının fotoğrafçısı olarak bilinen Coşkun Aral, 1956 yılında Siirt’e dünyaya gelmiştir. 1983 yılında Paris’te sunulan fotoğraf sergisiyle dünya çapında bir başarıyı yakalamıştır.

lübnanİnsanın kanını donduran bu fotoğraf Lübnan'daki savaş dönemi çekilmiştir

Aynı yıllarda savaş fotoğrafları sergilendi ve 1988 yılında Ara Gürel ile birlikte fotoğraflarını Danimarkalıların ilgisine sunmuştur. Fotoğraflarıyla dünya çapında ünlenen Aral, savaş fotoğraflarıyla biliniyor.


İzzet Keribar

izzet keribar

Fotoğrafçılık onun için bir tutku. 1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, ailesinin fotoğraf makinesini kullanarak fotoğrafçılık yolundaki ilk adımını atmıştır. Kişisel olarak kendi gelişimini ise askerlik için gitmiş olduğu Güney Kore’de oluşturmuştur.

çocuklar

Bu Fotoğraf Şunu Anlatıyor: Güney Kore'de çekilen bu fotoğraf; Savaş çocuğun gözlerinde belli olur mesajını içeriyor.

Güney Kore’de çekmiş olduğu fotoğraflar sayesinde tecrübe kazanmış, özel karelere imzasını atmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında önemli başarılar kazanan Kehribar, bugün fotoğrafçılık dersleri vererek gençlere farklı bakış açıları kazandırıyor.


Orhan Gürbüz

foto life

1980 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiş olan Gürbüz, Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasında yer alıyor. Gürbüz’ün fotoğrafçılığa olan tutkusu ortaokul dönemlerinde başlamıştır. Resim yapamayacağını anlayan ünlü fotoğrafçı, fotoğraf çekme yeteneğini keşfetmiştir. Foto Life markasının kurucusu olan Gürbüz, farklı sektörlerdeki firmaların reklam çekimlerini üstenmiştir. Türkiye’nin en iyi eğitimlerini alarak bugün İstanbul’un en iyi fotoğrafçılık kursları arasında yer alan Foto Life Akademide fotoğrafçılık kursu vermektedir.


Nihat Odabaşı

nihat odabaşı

1968 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ünlülerin fotoğrafçısı olarak bilinen Odabaşı, Ajda Pekan, Gülben Ergen, Hande Yener gibi ünlülerin video kliplerini de çekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
143
25
15
3
2
4
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.