Eski Diziler - Dizi Tarihine Damga Vuran En İyi Unutulmaz 30 Dizi

Eski Diziler - Dizi Tarihine Damga Vuran En İyi Unutulmaz 30 Dizi
02.03.202014:45

Efsane senaryolarıyla ve oyuncu kadrolarıyla öne çıkan dizi tarihinin gelmiş geçmiş en çok izlenen eski dizilerini listeledik. İşte bir 90'lı yılların ve 2000'lerin en iyi 30 eski Türk dizileri...

Haber güncelleme tarihi 14.09.2020 09:29

Türk Dizi Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Eski Dizileri

Yayınlandığı yıllarda izleyenlerini ekran başına kitleyen ve unutulmaz senaryolarıyla adeta efsaneleşen en iyi eski Türk dizilerini bu içeriğimizde bir araya getirdik. IMDb puanlarına göre filmleri sıraladığımız listemizde 90'lı yıllardan 2000'lerin ilk başlarına kadar yayınlanan en iyi ve en popüler eski Türk dizileri yer almıştır. İşte tüm zamanların en çok izlenen ve unutulmaz eski Türk dizileri...

Eski Diziler;


1. Bücür Cadı (1999 – 2000) – IMDb: 2.7

eski diziler

90’lı yılların kız çocuklarının özenerek izlediği “Bücür Cadı” dizisinde yoksul bir ailenin kızı olan küçük Zeliş’in doğa üşüt güçlerle hayatına mutluluk katmasını anlatmıştır. Zeliş’in annesi Şehriye işsiz kalınca ekonomik olarak zor günler geçiren aile birde asılsız bir iftira yüzünden sıkıntı çekerler. Bunca sıkıntının üzerine bir gece melekler Zeliş’in yanına gelerek ona doğaüstü yetenekler verirler. Dizinin başrollerinde Merve Erdoğan, Yunus Bülbül ve Sezer Güvenirgil rol almıştır.

Tür: Komedi, Dram, Aile


2. Aynalı Tahir (1998 – 2001) – IMDb: 3.1

eski diziler

Ali Şan’ın başrolünde yer aldığı unutulmaz dizi “Aynalı Tahir” 1998-2001 yılları arasında televizyon ekranlarında yerini almıştır. Dizide mahallenin cesur ve bıçkın delikanlısı Tahir ve kötü karakterli Tilki Ekrem’in takışmaları ve maceraları anlatılmıştır. Mahalle abiliği ve erkekliğin kitabı adeta bu dizide yazılmış olup genç kesimin oldukça sevdiği bir dizidir.

Tür: Dram, Duygusal


3. Cennet Mahallesi (2004 – 2007) – IMDb: 4.2

eski diziler

Türk komedi tarihine farklı bir bakış açısı getiren efsane dizi “Cennet Mahallesi” İstanbul’un kenar mahallelerinden birinde yaşayan iki ailenin tatlı hikayelerini anlatmaktadır. Roman mahallesinin yakışıklı delikanlısı Ferhat ve güzeller güzeli dansöz Sultan’ın aşkı dizinin anan konusu olurken Sultan’ın annesi Penbe kızını fakir birine vermek istemez. Ayrıca Penbe ve Ferhat’ın babası Yunus’ta gençken birbirlerini sevmişler ancak yıllardır kavgalıdırlar. Her sahnesinde komedi ve aile kavramının anlatıldığı mükemmel dizinin oyuncu kadrosunda Melek Baykal, Alişan, Müjdat Gezen ve Çağla Şikel yer almıştır.

Tür: Komedi, Aile


4. Aliye (2004 – 2006) – IMDb: 5.2

eski diziler

Türk dizi tarihinin en duygusal dizilerinden biri olan “Aliye” dizisinin başrollerinde Sanem Çelik, Halit Ergenç ve Nejat İşler yer almıştır. Zengin bir aileye gelin giden Aliye biri erkek biri kız iki çocuk annesi güzel bir kadındır. Hem kayınvalidesi hem de görümcesi ile birlikte yaşayan Aliye mutsuz bir evlilik sürdürürken birde kocası Sinan’ın onu aldattığını öğrenir. Bunun üzerine çocuklarını alıp İstanbul’daki dayısının yanına gitmek isteyen Aliye tren garında Sinan’a yakalanır ve ancak bir çocuğunu Sinan’ın elinden alıp götürebilir.

Tür: Dram, Duygusal


5. Yarım Elma (2002 – 2004) – IMDb: 5.6

eski diziler

Unutulmaz dizilerden biri olan “Yarım Elma” birbirlerini hiç tanımayan ve yıllar sonra bir araya gelen Yonca ile Gonca adındaki ikizlerin maceralarını anlatmaktadır. Yaşamını İstanbul’da sürdüren ve özgür bir kadın olan Yonca bu modern hayatın içinde mutlu mesut yaşarken bir anda karşısına çıkan ve onun ikizi olduğunu söyleyen Gonca’yı görünce büyük bir şaşkınlık yaşar. Artık birlikte yaşamaya başlayan kız kardeşlerin aralarında geçen komedi dolu hikayelere hem apartman komşuları hem de Yonca’nın iş arkadaşları dahil olacaktır.

Tür: Komedi


6. Çılgın Bediş (1996 – 2001) – IMDb: 5.7

eski diziler

Yonca Evcimik ve Cenk Torum’un başrollerinde yer aldığı 90’lı yılların renkli dizisi “Çılgın Bediş” en iyi yerli gençlik komedi dizilerinden biri olmuştur. Yayınlandığı dönemlerde genç kızların hayranlıkla izlediği unutulmaz dizide lise çağlarında olan bir grup arkadaşın dostlukları, aşk hayatları ve aile hayatları anlatılmıştır.

Tür: Komedi


7. Asmalı Konak (2002 – 2004) – IMDb: 5.8

eski diziler

Türk dizi tarihinin gelmiş geçmiş en çok izlenen dizilerinden biri olan “Asmalı Konak” Amerika’da tanıştığı büyük bir aşk hikayesinin başrolleri olan Seymen ve Bahar’ın kesişen hayatlarını anlatmaktadır. Özgür bir kadın olan Bahar aşık olduğu Seymen için Amerika’yı bırakıp Seymen’in peşinden Kapadokya’ya gelir. Kısa sürede evlenen ikili çok mutlu olacaklarını düşünse de Bahar Asmalı Konağa kısılıp kalacaktır.

Tür: Dram, Romantik


8. Serseri (2003 – 2004) – IMDb: 5.9

eski diziler

2003 yılına damgasını unutulmaz dizi “Serseri” hırsızlık ve yaramazlık peşinde koşan 3 arkadaş olan Ömer, Cemo ve Cafer’in hikayelerini anlatmıştır. Genç kızların kalbini çalan ve sürekli macera içine dalan Ömer sonunda kaderine yazılan zen gün ve güzeller güzeli Sibel’i görür. İkilinin arasında başlayan aşk hikayesinin önünde ise büyük bir engel olan Baykuş, Ömer’in peşine düşer. Dizinin oyuncu kadrosunda Okan Yalabık, Gamze Özçelik ve Levent Özdilek yer almıştır.

Tür: Komedi, Dram


9. Ruhsar (1998 – 2001) – IMDb: 5.9

eski diziler

Ünlü yönetmen Gani Müjde’nin Fatih Solmaz ile birlikte yönetmenliğini yaptığı komedi dizisi “Ruhsar” başrollerinde Hande Ataizi, Cem Davran ve Göksel Kortay yer almıştır. Mazhar ve Ruhsar birbirlerini çok severek evlenen iki genç insandır. Ancak evlilikleri hem Mazhar’ın ailesi hem de Ruhsar’ın inatçılığı yüzünden sorunlu gitmektedir. Bu sırada Ruhsar bir trafik kazasında hayatını kaybeder. Fırsattan istifade Ruhsar’ın kayınvalidesi Menkıbe oğlu Mazhar’a yeni bir eş ararken günün belli vakitlerinde eve gelen Ruhsar’ın ruhu hem Mazhar’ın hem de diğerlerinin başına bela olacaktır.

Tür: Komedi


10. Mahallenin Muhtarları (1992 – 2002) – IMDb: 6.1

eski diziler

10 sezon boyunca ekranlarda kalan ve Türk dizi tarihinin en uzun dizilerinden biri olan Mahallenin Muhtarları bir mahalle içerisinde yaşanan sevgi, dostluk, aile, küslük, dram, acı ve kardeşlik gibi duyguları içten bir senaryoyla izleyenlerine aktarmıştır. Yönetmenliğini Kandemir Konuk ve Ece Yörenç’in yaptığı dizinin başrollerinde Sema Öztürk, Erkan Can, Cihat Tamer ve daha birçok ünlü isim yer almıştır.

Tür: Komedi, Aile


11. Çiçek Taksi (1995 – 2003) – IMDb: 6.1

eski diziler

Türk dizi tarihinin en ve sevilen ve unutulmaz dizilerinden biri olan muhteşem oyuncu kadrosu ve senaryosuyla öne çıkmaktadır. Bir taksi durağında aile gibi yaşayan şoförlerin hikayelerinin anlatıldığı dizide Ramazan Baba, Artist Celal, Şeker Kazım ve diğer karakterler izleyiciler tarafından çok beğenilmiş ve benimsenmiştir. Bazen hüzünlü bazen de neşeli öykülerin anlatıldığı dizide taksi şoförlerinin günlük yaşamları ekranlara yansıtılmıştır.

Tür: Dramatik Komedi 


12. En Son Babalar Duyar (2002 – 2007) – IMDb: 6.2

eski diziler

Dizinin isminde olduğu gibi anlatılan hikayede bir ailenin çocuklarının başına gelen olayların en son baba tarafından öğrenilmesi ana konu olmuştur. Sürekli başlarına farklı farklı işler açan dört kardeş İpek, Mustafa, Defne ve Hülya yaşanılan her şeyden sonra anneleri Müjgan’ın yanına giderek olayları çözerler ve babalarının duymamalarını sağlarlar. Kimi zaman hüzünlü kimi zamanda komedi dolu bu maceralar ancak tatlıya bağlanınca ailenin babası Mehmet tarafından öğrenilir. Dizinin oyuncu kadrosunda Hatice Aslan, Ayşegül Atik ve Jale Azaklı rol almıştır.

Tür: Komedi, Aile


13. Dadı (2001 – 2002) – IMDb: 6.3

eski diziler

Başrollerinde Gülben Ergen, Kenan Işık ve Sinem Kobal’ın yer aldığı unutulmaz Türk dizisi “Dadı” başarılı yönetmen Erol Hızarcı’nın eseridir. Gülben Ergen’in hayat verdiği Melek karakteri bir gelinlik mağazasında çalışmakta olup her gün evlenme hayalleri kurmaktadır. Bu sırada sevgilisi, Melek’ten ayrılır ve Melek için yeni bir dönem başlar. Karşısına çıkan bir iş ile yeni bir hayat adım atan Melek zengin bir medya patronunun 3 çocuğuna bakıcılık yapmaya başlar. Ancak çocuk bakmaktan hiç anlamayan Melek ve çocuklar komedi dolu sahnelere imza atarlar.

Tür: Komedi 


14. Tatlı Kaçıklar (1996 – 2001) – IMDb: 6.4

eski diziler

Türk Komedi dizilerinin en iyilerinden biri olan Tatlı Kaçıklar birbirinden farklı karakterlere sahip iki yakın arkadaş olan Rafet ve Saffet’in komedi dolu hikayelerini anlatmıştır. Rafet hayatını keyif üzerine yaşayan gamsız, kedersiz ve çapkın biriyken Saffet ise her şeyiyle düzgün ve marifetli bir insandır. Yerli Sit-com dizilerinden biri olan Tatlı Kaçıklar 90’lı yıllara damgasını vurmuştur.

Tür: Komedi


15. Hayat Bilgisi (2003 – 2005) – IMDb: 6.4

eski diziler

Gani Müjde’nin unutulmaz dizilerinden biri olan “Hayat Bilgisi” Rıdvan Kanat Lisesi’nin haşarı öğrencileri ve idealist öğretmen Afet Güçverir’in hikayesini anlatmaktadır. Yıllar boyunca Anadolu’nun her yanında görev yapan Afet öğretmen son olarak İstanbul’a yerleşir ve kardeşi Kerem ile birlikte mutlu mesut yaşamaya başlar. Ancak okulun yaramaz öğrencileri Arif, Kopil ve Ortega ile birlikte olan Pikaçu Kerem okulu birbirine katarlar. Dizi aile ve arkadaşlık kavramını son derece güzel bir şekilde işlemiş ayrıca öğretici eğitim sisteminin de uygulanması gerektiğini savunmuştur.

Tür: Komedi, Gençlik                                                                               


16. Yılan Hikayesi (1999 – 2002) – IMDb: 6.5

eski diziler

2000’li yılların ilk başarında yayınlanmaya başlanan ve unutulmaz dizilerden biri olmayı başaran polisiye dizi Yılan Hikayesi’nin başrollerinde Mehmet Ali Alabora ve Meltem Cumbul yer almıştır. Başarılı bir polis komiseri olan Memoli oğlunu öldüren mafyaya göz açtırmazken hiç umulmadık bir anda çıka gelen Zeyno, Memoli’nin başının belası olacaktır.

Tür: Polisiye


17. Ayrılsak da Beraberiz (1999 – 2004) – IMDb: 7.2

eski diziler

Birbirleriyle anlaşamayan ve geçimsizlik problemi yaşayan Berna ve Teoman ayrılmaya karar verirler. Ancak modern bir çift olan ikili ayrılmalarına rağmen aynı evde yaşamaya devam ederler. Evin içerisinde birbirleriyle takışan ve komedi dolu sahneleri bizlere sunun anan karakterlere birde apartman sakinleri eklenince dizi en iyi komedi dizilerinden biri olmuştur. Kısa yoldan zengin olabilmek için işler karıştıran Feridun, zengin koca hayaliyle yanıp tutuşan Serpil ve diğerleri Türk dizi tarihinin en renkli karakterlerinden olmuşlardır. Dizinin oyuncu kadrosunda Hakan Yılmaz, Janset, Necmi Yapıcı ve Belma Canciğer gibi isimler yer almıştır.

Tür: Komedi


18. Kurtlar Vadisi (2003 – 2005) – IMDb: 7.3

eski diziler

Türk dizi tarihinin bir kesim için en iyi dizisi olarak nitelendirilen efsane dizisi Kurtlar Vadisi 2003 – 2005 yılları arasında izleyici rekorları kıran ve her Perşembe günü ülkeyi ekran başına toplayan başarılı bir yapımdır. Derin devlet ve mafyanın mücadelesinin anlatıldığı dizide genç mafya babası Süleyman Çakır ile onun yanında mafya dünyasına nam salan ve aynı zamanda derin devletin ajanı olan Polat Alemdar’ın maceraları konu edilmiştir. Sinema dünyasının sevilen isimlerinden Oktay Kaynarca, Necati Şaşmaz ve Özgü Namal dizinin başrollerinde yer alırken Osman Sınav, Serdar Akar ve Mustafa Şevki Doğan yönetmenlik görevini üstlenen isimlerdir. Kurtlar Vadisi dizisinin senaryosunu ise Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener yazmıştır.

Tür: Aksiyon, Suç, Dram


19. Gülbeyaz (2002 – 2003) – IMDb: 7.4

eski diziler

En iyi eski dizilerden biri olan Gülbeyaz’ın konusu Karadeniz’in hırçın sularında yetişen ve kuşaklardır birbirlerine düşmanlık güden iki ailenin genç çocukları birbirlerine aşık olmasını ve devamında gelişen olayları konu edinmiştir. Gülbeyaz ve Kadir ilk karşılaştıklarında birbirlerinde hoşlanmasalar da kader bir kere onları birleştirmiştir. Farklı yaşantı ve hayallere sahip olan ikili aşkları için yeri geldiğinde ailelerini bile karşılarına alacaklardır. Başrollerinde Şevval Sam ve Nejat İşler’in rol aldığı unutulmaz dizinin yönetmenliğini Meriç Demiray yapmıştır.

Tür: Dram


20. Deli Yürek (1998 – 2002) – IMDb: 7.7

eski diziler

Ünlü yönetmenler Ömer Lütfi Mete ve Onur Ünlü’nün Türk dizi tarihine kazandırdığı unutulmaz dizi Deli Yürek 90’lı yılların son dönemine damga vurmuş ve hatta izlenme rekorları kırmıştır. Askerden yeni dönen Yusuf doğup büyüdüğü mahallesine geri döner ve araba tamircisinde işe başlar. Tam da bu sırada tamirciye gelen bir müşterinin arabasını lüks evine bırakan Yusuf bu zenginlikten etkilenir ve kendisi için bir fırsat aramaya başlar. Babasının eski dostu ve kendisini de çok seven Mafya babası Kara Hamit’e giden Yusuf bu alemde ilk adımlarını atarken henüz ilk görüşmede Kara Hamit’in hayatını kurtarması ona tüm kapıları açacaktır. En iyi eski dizilerden biri olan Deli Yürek’in başrolünde Kenan İmirzalıoğlu rol almıştır.

Tür: Dram, Aksiyon


21. Ekmek Teknesi (2002 – 2005) – IMDb: 8.0

eski diziler

Mahalle kavramının anlatıldığı efsane dizilerden biri olan “Ekmek Teknesi” başta Fırıncı Nusret baba ve ailesi olmak üzere mahallelinin sevincini, hüznünü, ayrılıklarını, özlemleri, kavuşmalarını, sevdalarını ve daha birçok duygularını mükemmel bir senaryoyla izleyicilerine sunmuştur. Dizinin ana karakterlerinden Heredot Cevdet, Nalbur Ruhi, berber, kirli ve Cengiz bu mizah dolu hikayeyle Türk dizi tarihinin unutulmaz karakterlerinden olmuşlardır.

Tür: Komedi, Aile


22. Sıdıka (1997 – 2002) – IMDb: 8.0

eski diziler

Hayatını evin penceresinden dışarıyı izleyerek geçiren genç kız Sıdıka okula bile gönderilmemiş ancak kendisini eğitebilmiş biridir. Aklı kıt abisi, alkolik babası ve bir an önce onu evlendirmeye çabalayan annesi arasında sıkışıp kalan Sıdıka her şeye rağmen gülmeyi ve güldürmeyi başaran bir karakter olmuştur. Unutulmaz dizlerden biri olan Sıdıka’nın başrollerinde Hasibe Eren, Füsun Demiral, Ali Erkazan ve Hakan Tanfer rol almıştır.

Tür: Macera, Aksiyon


23. Bizimkiler (1989 – 2002) – IMDb: 8.2

eski diziler

1989 yılında başlayan dizi tam 15 sezon boyunca yayınlanmış olup Türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olmuştur. Aynı apartmanda yaşayan 7 farklı ailenin komedi dolu hikayelerinin anlatıldığı dizide apartman yöneticisi Sabri bey ve kapıcı Temel gibi karakterler ön plana çıkmıştır. Dizinin oyuncu kadrosunda Ercan Yazgan, Halit Akçatepe, Cezmi Baskın ve Erdal Özyağcılar başta olmak üzere daha birçok ünlü isim yer almıştır.

Tür: Dramatik komedi, Komedi, Aile


24. Kaygısızlar (1994 – 1998) – IMDb: 8.2

eski diziler

Türk dizi tarihinin en absürd komedi dizisi olan Kaygısızlar 36 çocuklu Memnun Kaygısız ve ailesinin hikayesi anlatılmaktadır. Gençliğinde çapkın biri olan Memnun Kaygısız, ilk karısı Sabriye ile evlendikten bir süre sonra çeşmenin başında görüp beğendiği Terbiye’yi de alır, birkaç yıl sonrasında ise tarlada gördüğü Kafiye’ye tutulan Mecnun onunla da evlenir ve bu üç eşinden 36 çocuğu olur. Geçim sıkıntısı yaşayan Memnun’un tüm ailesini de yanına alarak İstanbul’daki asker arkadaşı İsmail’in yanına gider. Tabii bu durum hem İsmail’in karısı Zeynep’i hem de ev sahibi hacı Gaffur Bey’i kızdırır.

Tür: Komedi, Aile   


25. Tatlı Hayat (2001 – 2004) – IMDb: 8.4

eski diziler

Haluk Bilginer ve Türkan Şoray’ın başrollerinde yer aldığı unutulmaz eski dizi Tatlı Hayat kısa sürede bolca para kazanan İhsan ve Sevinç çiftinin sınıf atlayarak artık sosyetenin içine dahil olurlar. Ancak belirli bir kültür ve seviyeden gelen ikili uzunca bir süre bu ortama alışmaya çalışırlar. Bu süreç ise son derece komedi dolu sahnelere sebep olmuştur.

Tür: Komedi, Aile, Duygusal 


26. Bir Demet Tiyatro (1995 – 2002) – IMDb: 8.5

eski diziler

1995’ten 2002 yılına kadar süren efsane dizi uzun yıllar boyunca en çok izlenen Bir Demet Tiyatro’nun başrollerinde Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ rol almıştır. Dizinin konusu ise Çıtır ailesinin başına gelen hayata dair komedi dolu maceraları anlatmıştır.

Tür: Komedi


27. Şaşıfelek Çıkmazı (1996 – 1998) – IMDb: 8.6

eski diziler

Eski dizilerden biri olan Şaşıfelek Çıkmazı Türk dizi tarihinin en güçlü kadın karakterlerinin bir arada yer aldığı unutulmaz dizilerdendir. Ünlü yönetmen Mahinur Ergün’ün yönetiminde yazılıp çekilen dizi 2001 yılında başarılı yönetmen Çağan Irmak tarafından yeniden ekranlara gelmiştir. Dizinin başrollerinde Derya Alabora, Zuhal Gencer Erkaya ve Füsun Demirel yer almıştır.

Tür: Dramatik komedi, Aile


28. Süper Baba (1993 - ) – IMDb: 8.7

eski diziler

Yeşilçam’ın başarılı aktörlerinden Şevket Altuğ’un başrolünde yer aldığı dizi üç çocuklu ve karısından boşanmış bir babanın çocuklarıyla birlikte yaşadıkları hikayeler anlatılmıştır. Çocukları için en iyisini yapmaya çalışan Fiko bu sırada hareketli bir aşk hayatı yaşamaktadır. Gösterildiği döneme damgasını vuran ve uzun yıllar boyunca izlenen dizi 90’lı yılların en sıcak ve en güzel dizilerinden biri olmuştur.

Tür: Dram, Komedi, Aile


29. 7 Numara (2000 – 2003) – IMDb: 8.7

eski diziler

Aynı üniversitede okumaya başlayan ve ailelerinden uzakta yaşayan dört kız arkadaş yurtta kalmak yerine bir daire tutup orada yaşamayı düşünürler. Uzunca bir süre ev aradıktan sonra Vahit ve Zeliha çiftinin ahşap evlerinin üst katını tutarlar. Mutlu ve mesut yaşamaya başlayan kızlar alt katlarına Vahit Bey’in köyden gelen amcaoğulları yerleşince büyük bir komedi tufanının içerisine düşerler. Dizinin başrollerinde Nuray Uslu, Volkan Adıyaman ve Engin Hepileri başta olmak üzere birçok ünlü isim yer almıştır.

Tür: Komedi, Dram, Aile                                                                 


30. İkinci Bahar (1998 – 2001) – IMDb: 8.7

eski diziler

Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Yavuz Turgul’un da yönetmenliğini yaptığı efsane dizi İkinci Bahar’ın başrollerinde Türkan Şoray, Şener Şen ve Nedim Saban yer almıştır. Dizinin konusu ise karısının vefatından sonra çocuklarına bakabilmek için canını dişine takıp çalışan bu sırada kendini yetiştiren ve geliştiren kebapçı dükkanı sahibi Ali Haydar ile Antep Sofrası’nda çalışmaya başlayan inatçı ve sevecen bir kadın olan Hanım arasında başlayan aşkı anlatmaktadır.

Tür: Dram, Aile

Önerilen İçerik: Gelmiş Geçmiş En İyi ve En çok İzlenen 25 Türk Dizisi

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1172
113
273
41
51
31
252
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.