Dünyanın En İlginç 10 Spor Dalı

Her gün sürekli gelişip büyüyen sporun insan hayatındaki yeri büyüktür. Bizde sizlere en ilginç dallarını derledik. Bazılarını yapmaya korkacağınız hatta hayatınız boyunca yakınından bile geçmeyeceğiniz bu sporlara hep birlikte göz atalım.
Dünyanın En İlginç 10 Spor Dalı

İşte Dünya'nın en ilginç spor dalları şunlardır; 


1. Buzkaşi

Amerika’nın en meşhur oyunlarında Polo’nun bir değişik versiyonu. Orta Asya’da daha çok tercih edilen bu oyunun amacı başı kesik bir oğlağı at üzerinde taşıyarak, belli bir mesafeyi aşmak. Oyun esnasında oyuncular birbirlerine kamçıyla vurabiliyor.

buzkasi-001.jpg


2. Bog Snorkelling

Bataklığa dalış olarak da adlandırılan bir spor dalı. Bog snorkelling’de bataklığın dibine doğru dalış yapılır. Bunun için gözlük ve şnorkel takmanız yeterli. Tek kural: klasik yüzme teknikleriyle değil yunus tekniğiyle yüzme yapabiliniyor. 

bog-snorkelling-001.jpg


3. Eş Taşıma

Finlandiya’da geleneksel bir spor dalı haline gelen eş taşıma her yıl büyük ilgiyle karşılanıyor. Tamamen erkek gücüne dayalı bu sporda, erkek kadın eşini kucağına, sırtına veya omzuna alarak 245 metrelik parkuru koşarak tamamlaması gerekiyor.

es-tasima-001.jpg


4. Satranç Boksu

Satranç ve boks… Bu iki kulvarın birleştiği bu oyunda 6 raunt satranç  ve 5 raunt boks oynanıyor. Rakibini hem beyinle hem de bedensel gücünle yenmen gerekiyor. Beyin gücü ve bilek gücünü birleştiren bu ilginç spor 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olarak 11 raunttan oluşuyor.

satranc-boksu.gif


5. Zorbing

15 yıllık bir geçmişi olan bu spor, çığ gibi yayılmaya devam ediyor. Plastik topun içine giren bir kişi yokuş aşağı yuvarlanmasıyla yapılan bu spor tehlikeli gibi görünse de bugüne kadar yaralanan olmadı.

zorbing-001.jpg


6. Yamakasi

Yamakasi filminden esinlenerek yapılan bu spor, sürekli olarak koşup bir yerlerden atlayarak yapılıyor. 

yamakasi.jpg


7. Peynir Yuvarlama

İngiltere’nin Brockworth kentinde geleneksel hale gelen bu sporda, yokuş aşağı yuvarlanan yöresel bir peynirin arkasında atlayan katılımcılar yuvarlanarak peynire ulaşmaya çalışıyor.

peynir-yuvarlama.jpg


8. İncik Vurma

Finlandiya şakası ABD’nin sporu oldu. Yarışmacılar, incik kemiklerinin zarar görmemesi için koruyucu bileklikler taktıktan sonra birbirlerinin incik kemiklerine vurmaya çalıştıkları bir spor.

incik-vurma-001.jpg


9. Unicycle

Ana maddesini tek tekerlekli bisikletin oluşturduğu bu sporda, bisiklet üzerinde hokey oynamak, yoga yapmak gibi her türlü aktivitenin yapıldığı spor dalı.

unicycle.png


10. Bossaball

Plaj voleybolunun yeni bir yüzü olarak ortaya çıkan bu spor dalında büyük bir trombolin üzerinde futbol, voleybol ve Latin danslarının karışımında oluşan bir spor dalı.

bossaball.jpg


Önerilen İçerik; Cesaretin Sınırlarını Zorlayan 10 İnanılmaz Spor Dalı

Neoldu.com / Sosyal Fayda

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.