Avrupa Kıtası'nda Gezilmesi Gereken 13 Doğal Güzellik

Avrupa'ya tatile gitmek isteyenler için Avrupa Kıtası'nın doğal güzelliklerini sıraladık. İşte Avrupa Yakası'nın doğal güzellikleri...
Avrupa Kıtası'nda Gezilmesi Gereken 13 Doğal Güzellik

Hemen hemen herkesin hayalini kurduğu Avrupa, tarihi mekanların yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Bu sebeple bozulmamış doğasıyla adete cennette gibi hissettiren Avrupa'nın en doğal mekanlarını sizin için liste haline getirdik. Eğer Avrupa tatiline çıkma gibi bir fikriniz varsa önce içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

Avrupa'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

SıraMekanÜlkeÖne Çıkan
1Norveç FiyortlarıNorveçManzara
2Moher KayalarıİrlandaManzara
3Ohrid GölüMakedonyaBerraklığı
4Plitvice Gölleri Milli ParkıHırvatistanDoğası
5Melissani MağarasıYunanistanDoğası
6Durmitor Milli ParkıKaradağYeşil Alanları
7Provence BölgesiFransaDoğası
8Alp DağlarıAvusturya, İsviçre, İtalya, FransaManzara/Doğası
9Cairngorms National ParkBirleşik KrallıkGölleri
10Kara OrmanAvusturyaYeşil Alanı
11EisriesenweltBirleşik KrallıkBuz Sarkıtları
12Verdon KanyonuFransaKanyonları
13Lake DistrictBirleşik KrallıkManzarası/Doğası

Avrupa'da Görmeniz Gereken 13 Doğal Güzellik

İşte; Avrupa turunuzda görmeniz gezmeniz gereken yerler...

1. Norveç Fiyortları/ Norveç

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Denizin buzul vadilerinin içine doğru taşmasıyla ortaya çıkan Norveç Fiyortları, Avrupa'da görülmesi gereken bir manzara ortaya çıkarıyor. Buzulların erimesiyle ortaya çıkan vadilerin deniz suyuyla dolmasıyla oluşan fiyortlarda kayık turları ve dağcılık gibi etkinlikler yapılıyor.

AdresNorveç

2. Moher Kayaları/ İrlanda

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Avrupa'ya tatile gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bu kayalıklar, İrlanda sahillerinde denize paralel oluşan tam bir doğa harikası. 20 farklı türden 30 bin kuşu barındıran bu kayalıklar, bisiklet tutkunları içinde oldukça gezmeye değer bir yer.

AdresCliffs of Moher, Lislorkan North, Co. Clare, İrlanda

Google Yorumları

? İrlanda'ya gelindiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

? Öğrenci iken 45 yıl önce gürmüştüm. Harika bir duygu.

3. Ohrid Gölü/Makedonya

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Avrupa turunuzda Makedonya'da kesinlikle görmeniz gereken Ohrid Şehri, Osmanlı mirasına da ev sahipliyi yapıyor. Doğal yapısını ve tarihi estetiğini bozmadan koruyabilen bu şehir, Avrupa Kıtası'nın en eski gölü olan Ohrid gölüyle dikkat çekiyor. Tektonik yapıda olan Ohrid Gölü, dağların suya yansımasını gösterdiğinden dolayı seyri doyumsuz bir hale bürünüyor. Hem yer altı hem yerüstü kaynakları ile beslenen Ohrid gölü oldukça berrak bir görünüme sahip olduğundan 1980 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

AdresOhrid Gölü/ Ohrid/Makedonya

Google Yorumları

? Ohri’ye kadar gelip tekne turu yapmadan dönmek gezi programının eksik kalmasına neden olacaktır. Ohri Gölü, Avrupa‘nın en eski ve en büyük göllerinden biridir.

? Dünyanın en eski 3 gölünden biri olan Ohrid Gölü gerçekten çok temiz ve güzel bir doğa harikası.

4. Plitvice Gölleri Milli Parkı/Hırvatistan

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Şelaleleri, akarsuları ve etrafındaki el değmemiş ormanlarıyla bir kartpostal görünümüne sahip olan Plitvice Gölleri Milli Parkı, havasını içine çektiğinizde tüm sıkıntılarınızı unutmanızı sağlıyor. Birbirinden farklı seviyede yer alan onlarca gölün arasında ki yürüyüş parkurları sayesinde doğa yürüyüşü yapmak oldukça keyifli oluyor. Avrupa Kıtası'nda gezilmesi gereken yerlerden biri olan Plitvice Gölleri Milli Parkı, kartpostal görüntüsü sayesinde fotoğraf tutkunlarını da kendine çekiyor.

AdresPlitvice Gölleri, Hırvatistan

Google Yorumları

? Gördüğüm görebileceğim en güzel yer. gözün alabildiği her yer su. Her yer şelale. gördüğün her noktadan su akıyor. Muhteşem.

? Temiz ve doğal. Yürüyüş yolları ahşap. Kolay gezilen bir parkur ve pek çok fotoğraf noktası var. Çok beğendik. Teşekkürler

5. Melissani Mağarası /Yunanistan

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Avrupa'da doğal güzelliğiyle kendisine hayran bırakan Melissani Mağarası, içerisinde ki göl ile birlikte rüyada gibi hissettiriyor. İnanılmaz derecede berrak olan Melissan gölünün tamamı mağaranın içerinde bulunuyor. Melisan mağarası doğal güzelliği yanında efsaneleriyle de turistlerden büyük ilgi görüyor. Mağara içindeki gölün, perilerin gözyaşlarının birikmesiyle oluştuğuna inanıldığı için her yıl binlerce turist çeken Mağara, iç kısmını görebilmek için tekne turları düzenleniyor.

AdresMelissani Mağarası, Σάμη 280 80, Yunanistan

Google Yorumları

? Muhteşem bir yer. Biraz sıra bekledik, ama değdi.

? Böyle bir mavi yok, öğlen saatlerinde gidilmesi tavsiye ediliyor.

6. Durmitor Milli Parkı/ Karadağ

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Durmitor Milli Parkı, müthiş doğal güzelliği ile Karadağ’ın gezilip görülmesi gereken yerlerden biri. Doğa sporları için oldukça müsait olan Durmitor Milli Parkı, Mozaik tepeleri, buzlu gölleri ve Avrupa'daki en derin vadisiyle adeta cennette gibi hissedebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Dünya'nın en büyük ikinci kanyonuna sahip olan Durmitor Milli Parkı, 390 kilometre karelik alanıyla beğeni topluyor.

AdresDurmitor, 43XQ+RRW, Žabljak, Karadağ

Google Yorumları

? Yeşile fazlasıyla doyacağınız, sessiz, sakin, büyüleyici bir yer. Karadağ'da tatil planlarken mutlaka dahil edilmeli.

? Yüzlerce kuş çeşidine ev sahipliği yapan, huzur dolu, yemyeşil bir milli park. Ağaçların görkemi yanı sıra gölün karşısındaki kafede bir şeyler içerken oksijene doyabilirsiniz. Arabayı park edip yol boyu yürürken sayısız tezgahlarda çeşit çeşit orman meyveleri tadıp, kurutulmuş mantar satın alabilirsiniz.

7. Provence Bölgesi/Fransa

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Provence bölgesi tatil severlere tam bir görsel şölen imkânı sunuyor. Akdeniz kıyısında yer alan, yemyeşil tepeleri, vadileri kaplayan servileri ve zeytinlikleriyle göz dolduran Provence bölgesi, üzüm bağları ve uçsuz bucaksız lavanta bahçeleriyle huzur veriyor. Zengin ve bir o kadar da sade bir yaşam tarzıyla insan ruhunu dinlendirici bir etkiye sahip olan Provence Bölgesi, Avrupa Kıtasında görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alıyor.

AdresProvence, Fransa

8. Alpler

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Avusturya, İsviçre, İtalya, Fransa ve diğer ülkelerde bulunan Alpler; dağcılık, kayak ve trekking gibi açık hava etkinlikleri için popülerdir. Avrupa turunuzda kesinlikle görmeniz gereken bu dünyaca ünlü dağlar, hem doğal güzellikleriyle de hem de farklı etkinlik yapabilme imkanıyla birçok turistin ilk durağı oluyor.

AdresAlp Dağları

Google Yorumları

? Alp dağları muazzam bir yer, eşi benzeri olmayan bir şaheser olan Alp dağları yılın her ayı gidilebilir bir yer.

? Dünya da böyle yerler varken acaba Cennet nasıldır.

9. Cairngorms National Park - İskoçya, Birleşik Krallık

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Cairngorms Ulusal Parkı, İskoçya'da yer alan bir doğal parktır. Park, yüksek tepeleri, ormanları, gölleri ve turistik yerleri ile ünlüdür. İskoçya'nın en yüksek dağlarından biri olan Cairngorms, kayak, dağ bisikleti, yürüyüş ve dağcılık gibi açık hava etkinliklerini barındırır. Park aynı zamanda birçok endemik türü barındıran zengin bir doğal havalandırma ve yeme tarafından popüler bir turistik destinasyondur.

AdresGrantown on Spey PH26 3HG, Birleşik Krallık

Google Yorumları

?Harika bir yer böylesi nadir parklar gerçekten güzel.

? Ölmeden önce görmeniz gereken bir yer.??

10. Kara Orman/ Almanya

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti'nde yer alan Kara Orman, yoğun ormanları, tümsekli tepeleri, gölleri ve nehirleri ile dikkat çekiyor. Turizm için popüler bir yer olan orman, kayak, dağ bisikleti, yürüyüş, kaya tırmanışı ve golf gibi açık hava sporları içinde elverişli alan sunuyor.

AdresEisriesenwelt, 5450 Werfen, Avusturya

Google Yorumları

? Çok güzel yemyeşil! Özellikle haftasonları yürüyüş için çok fazla kişi bulabilirsiniz ormanın içinde. Çok büyük bir alana sahip. Motorcuların guruplar halinde tur düzenleyip aktivite yaptıkları bir yer.

? Kara ormanlar bölgesini kısa bir süre içinde ziyaret ettik doğa harikası bir yer tavsiye ederim.

11. Eisriesenwelt - Avusturya

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Eisriesenwelt, Avusturya'nın Salzburg Eyaleti'nde bulunan bir buz mağarasıdır. Eisriesenwelt, Alpen Dağları'nda bulunur ve dünyanın en büyük kapalı mağarası olarak bilinir. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Eisriesenwelt, trenle kolayca ulaşılabilir.

AdresWollaton Rd, Nottingham NG8 2AE, Birleşik Krallık

Google Yorumları

? Gerçekten doğa harikası bir yer gidip görmeğe değer.

? Çok güzel bir tur oldu. Görülmeye değer.

12. Verdon Kanyonu - Fransa

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Verdon Kanyonu, Fransa'nın Provence-Alpes-Cote d'Azur Bölgesi'nde yer alan bir doğal güzelliktir. Kanyon, turizm için popüler bir yer olduğundan her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir. Kanyon, turkuaz renkli Verdon Nehri tarafından oluşmuştur ve yaklaşık 20 km uzunluğunda ve 700 metre derinliğindedir. Yürüyüş, rafting, kayak veya kayak yapmak gibi açık hava aktiviteleri yapabilir ve kanyonda görsel güzellikler sunan manzaraları keşfedebilirsiniz.

AdresVerdon Kanyonu, Fransa

Google Yorumları

? Avrupa'nın en büyük ve en güzel kanyonu harika bir gün geçirdik, şiddetle tavsiye ediyorum.

? Defalarca gidilebilir. Bot yada kano mutlaka olsun.

13. Lake District/ İngiltere

Avrupa Kıtasında Gezilecek Yerler

Lake District, İngiltere'nin Cumbria bölgesinde yer alan bir doğal güzelliklerden biridir. Lake District, turizm için popüler bir yerdir ve göl, dağ, orman ve vadi gibi doğal güzellikler sunan bir alandır. Ziyaretçiler, yürüyüş, dağcılık, kayak veya kaya tırmanışı gibi açık hava aktiviteleri yapabilir ve Lake District'in görsel güzelliklerini keşfedebilirler.

AdresLake District National Park, Cumbria, Birleşik Krallık

Google Yorumları

? Rüya gibi manzara ve temiz bir havası var.

? Göller Bölgesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Avrupa'nın Meşhur ŞehirleriOtobüsle Avrupa Turu
Avrupa'nın En İyi PlajlarıAvrupa'da Ucuz Yaz Tatil Yerleri

Avrupa'da gezilecek en güzel ülkeler hangisi?

Avrupa'da gezilmesi gereken ülkeler arasında; İtalya, İngiltere, İspanya, Fransa, Avusturya, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, Belçika, Yunanistan, Almanya, İzlanda, İrlanda ve Norveç en çok turist çeken Avrupa ülkeleridir.

Avrupa'da nereler gezilmeli?

Avrupa'da gezilecek turistik yerler arasında; Pisa Kulesi, Eyfel Kulesi, Floransa Müzeleri, Brugge, Prag Meydanı, Amsterdam Kanalları, Norveç Fiyortları, Moher Kayaları, Plitvice Gölleri Milli Parkı, Ohrid Gölü, Melissani Mağarası, Verdon Kanyonu ve Lake District Avrupa'nın en popüler gezi yerleridir.

Avrupa'da en ucuz ülke hangisi?

Avrupa birliğinde bulunan en ucuz ülke Bulgaristan'dır.

Avrupa'nın en güzel şehirleri hangisi?

Avrupa'nın en güzel şehirleri; Berlin, Roma, Paris, Prag, Budapeşte, Atina, Londra, Viyana ve Stokholm'dür.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.