Dimitri İvanoviç ve Kulikova Meydan Savaşı

Dimitri İvanoviç ve Kulikova Meydan Savaşı
19.05.201516:17

1359’da 10 yaşında knez olan Dimitri Donsboy; Suzdal, Ryazan ve Novgorod knezliklerine otoritesini tanıtmayı başardı.

Haber güncelleme tarihi 03.05.2017 09:12

Suzdal knezinin Altın Orda‘dan elde ettiği “Büyük Knezlik” makamı bu dönemde tekrar Moskova‘ya kazandırıldı.

Tver Knezi ile de mücadele yapıldıktan sonra burası da Moskova ile uzlaşmak zorunda kaldı. Ancak Rus yurdunda ve tarihinde Donsboy‘u meşhur eden vaka ; Moğollara karşı kazandığı büyük zafer oldu.Moskova knezinin Altın Orda‘ya kafa tutması ve Arab Şah Han’a karşı Voja nehri yanında zafer kazandı.

Altın Orda‘da büyük nüfuz sahibi olan Mamay Mirza önce Moskova‘ya itaat etmesi için elçi gönderdi ise de ret cevabı aldı. Bunun üzerine sefere çıkan Mamay Moskova‘ya karşı tek başına savaştı. Çünkü Litvanya beyi sözünü tutmamış Mamay’a destek olmamıştır.

Savaşın ilk anlarında Ruslar dağılma noktasına gelmiş ancak pusudaki taze Rus bölükleri savaşa girince Moğollar yenilmiştir. Bunun üzerine Mamay’ın askerleri meydanı bırakıp kaçmışlardır. Böylelikle Dimitri büyük bir zafer kazanmış oldu.

Ruslar’a korku hissi aşılamış olan Moğollar’ı yenmek onlara büyük moral kaynağı olmuştur. Güçlendiklerini anlamışlardır. Donsboy‘un otoritesi bir anda tavan yapmıştır. Kendisine “Don Muzafferi (Donsboy)” adı verildiği gibi destanlar da yazılmaya başlanmıştır.

Bu yenilgiden sonra Mamay’ın dağınık orduları gibi ordularla değil düzenli bir orduyla gelen Toktamış kumandasındaki Moğol ordusu Moskova‘yı işgal etmiştir. Moskova yağma ve talan edildi. Dimitri Donsboy vergi vermek suretiyle Moskova baş prenslik makamını korudu. Ayrıca oğlu Vasili‘yi Toktamış‘a rehine olarak yollamıştır.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
2
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.