Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığını Kazandıracak Öneriler

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığını Kazandıracak Öneriler
14.04.201611:21

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çok dikkat isteyen zorlu bir iştir. Aksi takdirde çocuklar kitaplara küsebilir. Peki çocukların kitapları sevmesi ve kitap okuma alışkanlığı kazanması için neler yapılabilir?

Haber güncelleme tarihi 13.05.2017 10:40

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların en korkulu rüyalarından biri de oyun oynamak yerine kitap okumaktır. Kitaplar, çocukların gözünde bir cezadır aslında. Özellikle zorlamalarla okutulan kitaplar, çocukların kitap okumaya küsmesine neden olur. Çocukların kitaplara küsmemesi ve sağlam bir kitap okuma alışkanlığı kazanması için neler yapılabileceğinizi bu yazımızda sizlere anlatıyoruz.

kitap-okuma.jpg

Kitap okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması gerekir. Bu nedenle çocukların kitaplarla ilk tanışması aile ile başlar. Ebeveynler çocuklarına kitapları nasıl gösterirse çocuklar da ömür boyu kitaplar hakkında öyle düşünür. Ne yazık ki toplumumuzda çoğu aile çocuğuna kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isterken yanlış yol izliyor. Kitapları sevdirmek yerine zorunlu bir görev haline getirmeye çalışması, çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmasını engelliyor. Burada önemli olan çocukların severek kitap okuma alışkanlığı kazanmasıdır. Peki çocukların severek kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? İşte bu konuda altın değerinde öneriler:

 • Çocuğunuza küçük yaştan itibaren kitap alışkanlığı kazanması için vakit ayırın. Hatta onlarla birlikte siz de kitap okuyun.
 • Çocuklarınızın yaşına uygun sürükleyici kitaplar okuyun. Daha sonra "Acaba sonunda ne olacak?" gibi onu meraklandıracak cümlelerle kitabı okumasını sağlayın.
 • Kitap okuyacağı yerde televizyon, bilgisayar gibi dikkatini dağıtacak şeyler olmasın.
 • Çocuklarınızın ulaşabileceği yerlere farklı türlerde kitaplar koyun.
 • Çocuğunuz için özel bir kütüphane yapın çünkü kütüphane oluşturmak çocukları kitap okumaya teşvik eder. Ayrıca çocuğunuzun okul ve halk kütüphanelerinde vakit geçirmesini sağlayın.
 • Çocuklarınızı ödüllendirme yaparak okumaya teşvik edin. Bir kitabı bitirdiğinde bir ödül vererek motive edin. Ancak sürekli olarak hediye almanız kitap alışkanlığından ziyade hediye alma alışkanlığına dönüşebilir, dikkatli olun.
 • Çocuğunuzun yaşına uygun olan bir dergiye abone olun. 

felix-baumberger-001.jpg

 

Felix Baumberger’in Çocukların Kitap Alışkanlığı Kazanması ile İlgili Ailelere Tavsiyeleri

 • Anne-babalar çocuklarının küçük yaşta kitaplarla bağ kurması için sıkça hikayeler ve masallar okuyabilir.
 • Çocukların yaşına göre onlara ait bir kütüphane oluşturulabilir.
 • Ailece her akşam salonda bir kitap okuma saati yapılabilir.
 • Anne-babalar çocuklarına okudukları kitapların önemini ve sürükleyici yönlerini anlatabilir.
 • Anne-babalar çocuklarına verdikleri harçlıklarıyla kendisine istedikleri ya da merak ettikleri kitabı almaları konusunda teşvik edebilir.
 • Ebeveynler, çocuklarını verdikleri harçlıkların bir kısmını kitap almak için harcaması konusunda eğitebilirler.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
1
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.