Çizgi Film Nasıl Yapılır? İşte Tüm Merak Edilenler

Çizgi Film Nasıl Yapılır? İşte Tüm Merak Edilenler
03.06.201517:39

Hepimizin daha önce bir kere bile olsa izlediği çizgi filmlerin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Çizgi filmler büyük emek isteyen çalışmalar ile ortaya konulmaktadır. Çizgi film yapım aşamaları,çizgi film nasıl yapılır hakkında araştırmalar yaptık.

Haber güncelleme tarihi 27.08.2022 13:15

Çizgi Film Nedir Nasıl Yapılır?

Her insan hayatında en az bir kere bile olsa çizgi film izlemiştir. Çizgi filmlerin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Son derece uzun uğraşlar sonucu çıkarılan çizgi filmlerin, normal filmlere göre maliyeti de oldukça yüksektir. Bu içeriğimizde çizgi film nedir? Çizgi film nasıl yapılır? Çizgi film karakterleri nasıl çizilir? Çizgi film yapılış aşamalarını sizler için araştırdık ve derledik.


Çizgi Film Nedir?

Çizgi film, kişiye iki boyutlu sunulan görsel bir sanat çeşididir. Gün geçtikçe tanımı değişen çizgi filmlerin genel olarak tanımı, gerçekçi olmayan veya yarı gerçek karakterlerin çizilerek karikatür şeklini alıp bilgisayar ortamında oynatılması sonucu ortaya çıkan filmdir. Bu işle uğraşan kişiye ise karikatürist denir.

çizgi film nedir


Çizgi Film Yapılış Aşamaları

Çizgi film yapmak tahmin ettiğinizde çok daha zordur. Oldukça uğraş ve emek isteyen bir iş olan çizgi film yapımı, çeşitli aşamalardan geçerek izleyicilere aktarılmaktadır. İşte Çizgi Filmin yapılış aşamaları;

çizgi film yapım aşamaları


1. Senaryo Yazılımı

Öncelikle çizgi film yapılırken her şeyden önce senaryosu yazılmaktadır. Buna sinopsis adı verilmektedir. Yazılan sinopsis yazar gruplarına gönderiliyor. Yapılan değerlendirilmeler sonucu çizgi film yapma aşamasının ilk adımı gerçekleşiyor.

senaryo yazılımı


2. Karakterler ve Mekanlar Çizilir

Yazılan senaryoya bağlı olarak, karakterler ve mekanlar animatörler tarafından çizilmektedir. Bu aşama bazen yıllarca sürebilmektedir.

Karakterler ve Mekanlar çizilir


3. Çizilen Karakterler Hareketlendirilir

Animatör bir karakteri canlandırmak için toplam da bir saniyeye en az 12 kare çizim yapmaktadır. Elbette bu işlem yapılan harekete göre azalır veya çoğalmaktadır. Yapılan işlem sonucu bilgisayar ortamında canlandırılan karakter izleyiciye aktarılır.

çizilen karakterler hareketlendirilir


4. Karakterler Seslendirilir

Çizilen çizgi filmin sahneleri de hazırlandıktan sonra son olarak karakterler seslendirilir. Özel ofislerde gerçekleştirilen seslendirme işlemleri senaryoya uygun gitmelidir. Sizlere 4 madde de anlattığımız bu işlem yıllarca süren ve emek isteyen bir iştir. Elbette bu işi zevkle yapan kişiler için zamanın pek de bir önemi yoktur diye düşünüyoruz.

çizgi film seslendirme

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2477
619
1618
452
1514
913
1217
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.