Ernesto Che Guevera'nın Özgürlük ve Devrim Konulu Sözleri

Ernesto Che Guevera'nın Özgürlük ve Devrim Konulu Sözleri
08.01.201612:19

Yaşantısıyla, sözleriyle dünyaca tanınan Che Guevara'ya ait unutulmaz sözleri sizler için derledik. İşte Che'nin en anlamlı ve özlü sözleri...

Haber güncelleme tarihi 12.06.2022 13:31

Che Guevera Sözleri

"Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…"
- Che Guevera

İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.

"Gerçekçi ol, imkânsızı iste…"
- Che Guevera

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.

Che Guevera Sözleri

"Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?"
- Che Guevera

En kötüsü de ne biliyor musun? Kendine yenilmek, pes etmek.

"Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir…"
- Che Guevera

Che Guevera Sözleri

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…

"Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin."
- Che Guevera

Che Guevera Sözleri

Arkamdan konuşmaya devam et çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin…

"Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…"
- Che Guevera

İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.

Che Guevera Sözleri

"Gerçekçi ol, imkânsızı iste…"
- Che Guevera

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.

"Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız."
- Che Guevera

Che Guevera Sözleri

En Güzel Che Guevera Sözleri

Köpeklerin kardeşliği, aralarına kemik atılıncaya kadardır.

İyilik yapmaya devam et. Karşındaki o iyiliğe olmasa bile sen o iyiliğe layıksın.

Che Guevera Sözleri

Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?

Belki hiç bir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.

En önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

Che Guevera Sözleri

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, siz de sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.

Tanrı beni dostlarımdan korusun. Düşmanlarımı kendi başıma yenebilirim…

Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi.

Che Guevera Sözleri

Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.

Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine âşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir…

En kolayıdır kaybetmek, mesele kazanmak için uğraşmakta. Savaşmadan esir olacağına, savaşarak ölmeli insan aslında.

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

Kişi tek başına hareket ettiği sürece bütün hayatını en yüce ideale adama isteği bile hiçbir işe yaramaz…

Akıllara Kazınan Che Guevara Sözleri

Che Guevera Sözleri

Unutulmazlar listesinin en başından gelen ünlü devrim insanı Che Guevara'nın akıllara kazınan sözleri, en anlamlı Che Guevara sözleri;

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim…

Saklayacak bir şeyin yoksa korkacak bir şeyin de yok demektir…

Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgâr ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.

Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz.

Che Guevera Sözleri

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler…

Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim.

Savcı: El Salvador’da ne yapıyordun? Che: Tenimi bronzlaştırıyordum. Savcı: Peki binayı neden havaya uçurdun? Che: Güneşimi kapatıyordu.

Gazeteci Lisa Howard: Bir devrimcinin sahip olduğu en önemli özellik nedir? Diye sorar röportaj sırasında. Che yanıtlar: AŞK. Bu yanıt çok şaşırtmış olmalı ki tekrar etmekten kendini alamaz genç kadın. Aşk? İnsanlık aşkı, doğruluk ve adalet aşkı. Bunları taşımıyorsa benliğinde, gerçek bir devrimci değildir o.

Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir…

Saklayacak bir şeyin yoksa, korkacak bir şeyin de yok demektir.

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar.


Ernesto Che Guevera Kimdir?

Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’in Rasario şehrinde dünyaya gelmiştir. İki yaşındayken astım krizine yakalanan Guevara, Sierra Maestra’da Batista ordularına karşı savaşırken Che’ye zorluklar yaşanan bu hastalık, Bolivya ormanlarında Barientos’un askerleri tarafından vuruluncaya kadar devam etmiştir, yani ölünceye kadar.

Yüksek mühendis olan babası Ernesto Guevara Lnynch, İrlanda asıllı bir ailenin çocuğudur. Annesi ise İralanda ve İspanyol karışımı bir ailenin çocuğudur. Che üç yaşındayken ailesi  Buenos Aires’e yerleşir, daha sonra Che’nin hastalığından ötürü Cordoba’ya geçmek zorunda kalırlar. Guevara, burujuva bir ailenin çocuğuydu. Politik eğilimleri sola açık liberalizmi savunuyorlardı. İspanya İç savaşında cumhuriyetçi kesimi savunmuşlardı. Maddi durumu açısından iyi bir çocukluk geçiren Che, 1944 yılına geldiğinde ailesinin durumları iyiden iyiye bozulmaya başlamıştı. Ailesi Arjantine taşınmıştı. Che, bir yandan öğrenimine devam ederken diğer yandan çalışıyordu. Tıp fakültesine yazılan Che, okulun ilk yıllarında Arjantin’in batı kesimlerini dolaşarak köylerdeki hastalar üzerinde çalışmalar yaptı.

Son sınıfa geldiği zaman arkadaşı Alberto Grandas ile bütün Latin Amerika’yı içine alan bir motosiklet turuna çıktı. Bu gezi ile Latin Amerika tarafından sömürülen köylüleri yakından tanıma fırsatını vermişti. 1953’ün Mart ayında okulunu bitirerek doktor olmuştur. Venezuella’da cüzam kolonisinde çalışmak üzere anlaşmıştır. Orada yerliler hakkında yaptığı bir inceleme nedeniyle tutulmuş ve ceza evine atılmıştır. Hapisten çıktıktan sonra Ekvator’da birkaç gün kaldı. Burada tanıdığı avukat Ricord Rijo onun hayatında dönüm noktası olmuş, Che Venezulla’ya gitmekten vazgeçip, Ricordo Rojo ile birlikte Guetamala’ya gider.

İlk fırsatta ihtilalciler safına katılır. Ernesto, Guetamala’da birçok Küba sürgün ve Fidel Castro’nun kardeşi ile karşılaşır. Meksika’ya geçtikten sonra Fidel Castro ile karşılaşarak Küba devrimcileri arasında yer alır. Devrimci Che, 1959’da Küba vatandaşı olarak ilan edilir. Bir süre sonra da silah arkadaşı Aleida March ile evlenir.

7 Ekim 1959’da Milli Tarım Reformu Entitüsü başkanlığına, sonrasında Küba Milli Bankası başkanlığına getirilir. Böylelikle Che, ülkenin mali işleri ile yakından ilgilenmiş oluyordu. Az gelişmiş ülkelere çeşitli seyhatler düzenleyen Che, sömürülen halkları ve emperyalistleri yakından tanıma fırsatı oldu. Bu durum Che’nin savaşçı yanının canlanmasına neden olur.

Artık Latin Amerika ülkelerine gidip halkları örgütleme kararını vermiştir. 1965 Eylül’de bilinmeyen ülkelere doğru yol alır. Fidel Castro, Che Guevara’nın o meşhur mektubunu halka okur.

İlk olarak Kongo’ya sonrasında Bolivya’ya gider. Guevara, 9 Ekim 1967de Vallegrande yakınlarında Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler yargısız bir şekilde öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir. Ölümünden sonra Guevara, dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketinin simgesi haline gelmiştir. Onun istediği sömürünün olmadığı bir dünyaydı.

che-guevera-sozleri-011.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6591
2009
5635
418
341
209
805
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.