• DOLAR5,77010.31
  • EURO6,3816-0.05
  • ALTIN271,765-0.40
  • BIST108.8690.19

Che Guevara Kimdir? Che Guevara Sözleri

Che Guevara Kimdir? Che Guevara Sözleri
08.01.201612:19

Dünyanın en ikon devrimcilerinden Che Guevara kitleleri peşinden sürüklemeyi başarmışti. Yaşantısıyla, sözleriyle dünyaca tanınan Che Guevara'ya ait unutulmaz sözleri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 09.10.2019 10:43

Güzel Sözler  ► Komik SözlerAğır Sözler

Özlü SözlerDamar Sözler ► Durumlar

Kapak Sözler   ► Laf Sokanlar ► Aşk Sözleri

İnstagram Sözleri Küfürlü Sözler

che-sozleri-002.jpg

Che Guevara Sözleri

Dünyaca tanınan en büyük Sosyalist devrimciler arasında yer alır. Küba'ya özgürlüğü kazandırdıktan sonra, ülkenin diğer yerlerinde de bu sömürüyü ortadan kaldırmak için mücadele yolunu seçmiştir. Bugün siz değerli okurlarımız için Che Guevara'nın en etkili sözlerini derledik. Bu sözleri okuyarak Facebook, Twitter gibi sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Öncelikle Ernesto Che Guevara'yı tanıyalım.

Ernesto Che Guevera Kimdir ?

ernest~3.jpg

Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’in Rasario şehrinde dünyaya gelmiştir. İki yaşındayken astım krizine yakalanan Guevara, Sierra Maestra’da Batista ordularına karşı savaşırken Che’ye zorluklar yaşanan bu hastalık, Bolivya ormanlarında Barientos’un askerleri tarafından vuruluncaya kadar devam etmiştir, yani ölünceye kadar.

Yüksek mühendis olan babası Ernesto Guevara Lnynch, İrlanda asıllı bir ailenin çocuğudur. Annesi ise İralanda ve İspanyol karışımı bir ailenin çocuğudur. Che üç yaşındayken ailesi  Buenos Aires’e yerleşir, daha sonra Che’nin hastalığından ötürü Cordoba’ya geçmek zorunda kalırlar. Guevara, burujuva bir ailenin çocuğuydu. Politik eğilimleri sola açık liberalizmi savunuyorlardı. İspanya İç savaşında cumhuriyetçi kesimi savunmuşlardı. Maddi durumu açısından iyi bir çocukluk geçiren Che, 1944 yılına geldiğinde ailesinin durumları iyiden iyiye bozulmaya başlamıştı. Ailesi Arjantine taşınmıştı. Che, bir yandan öğrenimine devam ederken diğer yandan çalışıyordu. Tıp fakültesine yazılan Che, okulun ilk yıllarında Arjantin’in batı kesimlerini dolaşarak köylerdeki hastalar üzerinde çalışmalar yaptı.

Son sınıfa geldiği zaman arkadaşı Alberto Grandas ile bütün Latin Amerika’yı içine alan bir motosiklet turuna çıktı. Bu gezi ile Latin Amerika tarafından sömürülen köylüleri yakından tanıma fırsatını vermişti. 1953’ün Mart ayında okulunu bitirerek doktor olmuştur. Venezuella’da cüzam kolonisinde çalışmak üzere anlaşmıştır. Orada yerliler hakkında yaptığı bir inceleme nedeniyle tutulmuş ve ceza evine atılmıştır. Hapisten çıktıktan sonra Ekvator’da birkaç gün kaldı. Burada tanıdığı avukat Ricord Rijo onun hayatında dönüm noktası olmuş, Che Venezulla’ya gitmekten vazgeçip, Ricordo Rojo ile birlikte Guetamala’ya gider.

cheguevara3.jpg

İlk fırsatta ihtilalciler safına katılır. Ernesto, Guetamala’da birçok Küba sürgün ve Fidel Castro’nun kardeşi ile karşılaşır. Meksika’ya geçtikten sonra Fidel Castro ile karşılaşarak Küba devrimcileri arasında yer alır. Devrimci Che, 1959’da Küba vatandaşı olarak ilan edilir. Bir süre sonra da silah arkadaşı Aleida March ile evlenir.

7 Ekim 1959’da Milli Tarım Reformu Entitüsü başkanlığına, sonrasında Küba Milli Bankası başkanlığına getirilir. Böylelikle Che, ülkenin mali işleri ile yakından ilgilenmiş oluyordu. Az gelişmiş ülkelere çeşitli seyhatler düzenleyen Che, sömürülen halkları ve emperyalistleri yakından tanıma fırsatı oldu. Bu durum Che’nin savaşçı yanının canlanmasına neden olur.

Artık Latin Amerika ülkelerine gidip halkları örgütleme kararını vermiştir. 1965 Eylül’de bilinmeyen ülkelere doğru yol alır. Fidel Castro, Che Guevara’nın o meşhur mektubunu halka okur.

cheguavera.jpg

İlk olarak Kongo’ya sonrasında Bolivya’ya gider. Guevara, 9 Ekim 1967de Vallegrande yakınlarında Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler yargısız bir şekilde öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir. Ölümünden sonra Guevara, dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketinin simgesi haline gelmiştir. Onun istediği sömürünün olmadığı bir dünyaydı.

En Güzel Che Guevera Sözleri

Yaşadıklarını sözleri ile dile getiren devrimci Che Guevara'ya ait en meşhur sözleri, muhteşem Che Guevara sözlerini bir araya getirmeye çalıştık. Eminim ki daha birbirinden güzel sözler de uçup gitmiştir. İşte, en güzel Che Guevara sözleri, Che Guevara Facebook sözleri;

 

che guevara

 

- Arkamdan konuşmaya devam et çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin…

 

- Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…

 

- İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.

 

- Gerçekçi ol, imkânsızı iste…

Güzel Etkileyici Anlamlı Sözler

sozler.jpg

- Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.

 

- Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?

 

- Belki hiç bir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

 

- Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.

 

- En önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

 

- Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, siz de sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.

 

che guevara

 

- Tanrı beni dostlarımdan korusun. Düşmanlarımı kendi başıma yenebilirim…

 

- Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir…

 

- Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…

 

- Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

 

- Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi.

chesoz2.jpg

 

- Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.

 

- Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.

 

- Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine âşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir…

 

- En kolayıdır kaybetmek, mesele kazanmak için uğraşmakta. Savaşmadan esir olacağına, savaşarak ölmeli insan aslında.

 

- Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

 

- Kişi tek başına hareket ettiği sürece bütün hayatını en yüce ideale adama isteği bile hiçbir işe yaramaz…

 

Akıllara Kazınan Che Guevara Sözleri

Unutulmazlar listesinin en başından gelen ünlü devrim insanı Che Guevara'nın akıllara kazınan sözleri, en anlamlı Che Guevara sözleri;

ernesto che guevara

 

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim…

 

- Saklayacak bir şeyin yoksa korkacak bir şeyin de yok demektir…

 

- Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

 

- Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgâr ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.

 

- Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz.

 

- Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler…

 

- Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim.

 

chesoz.jpg

- Savcı: El Salvador’da ne yapıyordun? Che: Tenimi bronzlaştırıyordum. Savcı: Peki binayı neden havaya uçurdun? Che: Güneşimi kapatıyordu.

 

- Gazeteci Lisa Howard: Bir devrimcinin sahip olduğu en önemli özellik nedir? Diye sorar röportaj sırasında. Che yanıtlar: AŞK. Bu yanıt çok şaşırtmış olmalı ki tekrar etmekten kendini alamaz genç kadın. Aşk? İnsanlık aşkı, doğruluk ve adalet aşkı. Bunları taşımıyorsa benliğinde, gerçek bir devrimci değildir o.

 

- Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir…

 

- Saklayacak bir şeyin yoksa, korkacak bir şeyin de yok demektir.

 

- Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1982
1837
805
106
271
119
771
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.