Charlie Chaplin Filmleri Hakkında İlginç Bilgiler

Sinemanın dehası, Şarlo'nun yaratıcısı Charlie Chaplin, çektiği filmleriyle ve tarzıyla sinema dünyasına yeni bir bakış açısı getirerek evrensel olmaya tercih etmiştir.
Charlie Chaplin Filmleri Hakkında İlginç Bilgiler

"Slapstick" yani vücut dilinin ön planda olduğu hareket komedisinin başarılı oyuncularından olan Charlie Chaplin yeteneği ile günümüze kadar konuşulmaya devam etmiştir.

"Dünya Amerika'dan İbaret Değil"

Filmlerinde o dönemin koşulları için imkansız görülebilen mizansenlere, koreografilere ve akrobatik hareketlere yer veren Chaplin, komedi sinemasının bütün örneklerini sonuna kadar korumuştur. Hareketin en aza indirildiği sahnelerinde ise dramatik yapısını başarıyla sergileyebilmiştir.

chaplin.gif

Charlie Chaplin filmlerindeki üslubunu "konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak" ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya Amerika'dan ibaret değil" sözleriyle dile getirmiş.

Popilist yaklaşımlara, hiçbir zaman benimsemediği bazı yönetim biçimlerine ve teknolojiye yönelik ağır eleştirilerini ise yine bu komedi tarzının içinde eritmiş ve sessizce seyirciye ulaştırmayı bilmiştir.

charlie-asker.gif


ABD'yi Karşısına Aldı!

Geçmişte Göçmen’de (The Immigrant) bir ABD memurunu tekmelediği sahne ve Altına Hücum’daki bazı sahneler komünizm propagandası olarak yorumlanmıştı. Büyük Diktatör ise başlı başına olaydı. Almanya’nın Washington Büyükelçisi ile Hollywood Konsolosu daha çekim aşamasında filmi engellemeye çalıştı; ABD’deki sağcı dernekler tehditler savurdu. Amerikan Karşıtı Çalışmaları Araştırma Komitesi onu sorguladı. Ama bunların hepsi nafileydi

charlie-chaplinn.gif

Chaplin, filmlerinde her zaman politik olarak nerede durduğunu belli etti. Büyük Buhran yıllarında fos çıkan Amerikan Rüyası, ezilen işçiler, devletin ezici iktidarı ve faşizm onun temaları arasındaydı. Bu yüzden bazı çevreler onun açık vermesini bekliyordu.

sarlo.gif

Chaplin 1942’de, savaşta Almanlara karşı ikinci bir cephe çağrısında bulundu. Bu çağrı Amerikan yanlıları tarafından hoş karşılanmayacaktı. Zaten uzun süredir Hollywood’da çalışmasına rağmen ABD vatandaşlığına geçmemişti.


Sınır Dışı Edildi!

Filmlerinde politik mesajlarını komedi ile harmanlayarak sert bir üslupla ifade etmiş ve Amerikadan sınır dışı edilmiştir. Ancak buna rağmen iki kere Oscar Onur Ödülü kazanmış ve 1975 yılında ise "Sir" ünvanını almıştır.

charlie-chaplin.gif


Önerilen İçerik: Charlie Chaplin'in İlginç Hayat Hikayesi

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.