Cam Tavan Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cam Tavan Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
06.06.201616:03

Cam tavan sendromu, genellikle kadınlarda görülmektedir. Bu sendrom kişinin yaşadığı öz güven eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 12.05.2017 17:33

Çalışma hayatı olan kadınların belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra yükselmelerini engelleyen etkenlerin tamamına cam tavan sendromu denilmektedir. Genellikle kadınların yaşadığı bir sendrom olarak adlandırılsa da, erkekler de cam tavan sendromunu yaşamaktadır. Cam tavan aslında görünmez bir engeli tanımlamaktadır. Bir yönetici belirli bir mevkiye kadar yükseliyor, sonra bilinmeyen sebeplerden dolayı beklediği, arzu ettiği terfiyi bir türlü alamıyor.

cam-tavan-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Kişinin kendisine engel olan bazı etkenlerin olduğunu düşündüğü, ancak gerçekte bir engel olmadığı durumdur. Kişinin engel olarak gördüğü etkenler, aslında kişinin kendi kendisine yarattığı engellerdir. Bireyler olumsuz düşünceleri nedeniyle cam tavan sendromunu yaratmaktadırlar. Kişiler genellikle aile hayatlarına zarar geleceğini düşünürler. Yükselemem, yapamam diyerek kendini geri çekerler. Bu durum öz güven eksikliği nedeniyle meydana gelir.

cam-tavan-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

Yapılan araştırmalara göre cam tavan sendromu daha açık ve net olarak şöyle anlatılır:

Yapılan bazı araştırmalara göre pireler cam bir fanusa konulmaktadır. Fanusun metal olan zemini ısıtılır. Pireler zıplamaya başlar ama başlarını cam tavana çarparak düşerler. Pirelerin hepsi cam tavana kadar zıplamaya başlar. Bir süre sonra cam tavan kaldırılır fakat pirelerin hiç biri cam tavanın seviyesinden fazla zıplamaz. Cam tavan engeli kalkmıştır ama onlar bunun farkında değildir. Dış engel kalkmış olsa da iç engel varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Yapabileceğin, yapabileceğini düşündüğün kadardır. 

Yapılan bu araştırma cam tavan sendromuna en iyi örnek olarak tüm dünyada anlatılmaktadır. Bu araştırma kişilerin hayatlarında kendilerine koydukları kısıtlamaları anlatmaktadır. Kişiler önüne sınırlar koyar. Bu nedenle hayatlarını gerektiği gibi yaşayamaz ve istedikleri yere gelemez. Yapamayacakları şeylerin yapacaklarından fazla olduğunu düşünürler. İnsanların önüne sınır koymaları öğrenilmiş çaresizlik olarak ifade edilir.

cam-tavan-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

Toplumda genellikle pozitif eğitim yerine negatif eğitim ön plandadır. Genellikle olumlu konuşmaların yerine olumsuz konuşmalar vardır. Çevrede insanlar devamlı olumlu değil, olumsuz düşüncelerini ifade eder. Toplumda devamlı yapamazsın, başaramazsın, edemezsin, olamazsın, mümkün değil gibi olumsuz cümleler sürekli kullanılmaktadır. İnsanlar olumsuz düşünceler nedeniyle çaresizliği öğrenmektedirler. Bu nedenle insanlar cam tavanları hayatlarından çıkarmalıdır.  

cam-tavan-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
8
18
11
7
3
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.