Aşırı Empati Sendromu Nedir?

Aşırı Empati Sendromu Nedir?
13.05.201614:02

Aşırı empati sendromu, kişiyi olumsuz etkileyerek hayatını yaşamasını engellemektedir. Aşırı empati sendromu, birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Nedenleri araştırılarak bu rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Haber güncelleme tarihi 02.07.2020 09:51

Aşırı Empati Sendromu Nedir?

Aşırı empati sendromu, psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalık psikolojide ‘’başkası bu konuda ne der’’ ve ‘’başkası bu konuda ne düşünür’’ düşüncesiyle kişinin hayatında kişisel olarak yapacağı seçimleri başkalarının fikrine göre yaşamasına neden olan bir durumdur. Halk dilinde ise ‘’elalem ne der’’ olarak ifade edilir. Bu durum aslında psikolojik bir rahatsızlıktır. Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler, her adımında ve her seçiminde başkalarının etkileşiminde kalırlar. Bu kişilerde bencillik yoktur. Bu sendromu yaşayan kişiler bencillik nedir bilmemektedirler. Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler, kendi kişiliğini yok sayarak, kendi kişiliğini yok ederek başkaları için yaşamaktadırlar. Bu durum genellikle kişiliğin tam olarak gelişmemesi ve çevresel baskılardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

asiri-empati-sendromu.jpg


Aşırı Empati Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Aşırı empati sendromu birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler genellikle kendi kişiliklerini yok sayarak yaşamaktadırlar. Bu durumun birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Genellikle bazı kişilerde yaşanan aşırı empati sendromu kişiliğinin tam olarak gelişmemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise çevresel faktörler sebep olmaktadır. Çevresel faktörler kişinin çevresinin düşünceleri ve mahalle baskısı nedeniyle meydana gelmektedir. Kişiler çevresinin düşünceleri ve mahalle baskısı nedeniyle tercihlerini göz ardı etmesine sebep olmaktadır.

asiri-empati-sendromu-001.jpg


Aşırı Empati Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler genellikle kendi düşüncelerini geri plana atarlar. Çevresinde bulunan kişileri dikkate alarak hareket ederler. Bu durum kişinin hayatını yaşamasını engeller. Kendi düşüncelerini, isteklerini ve arzularını yerine getirmesini engelleyerek kişiliğinin yok olmasına neden olmaktadır. İnsanlar bu şekilde bir hayat yaşamamalıdır. Her bireyin kendi düşünce ve kendi özellikleri bulunmaktadır. İnsanlar kendi kişilik ve karakter yapısına göre hayatını sürdürmektedir. Başkaları ne der, başkaları ne düşünür diye düşünerek yaşayan insanlar doğru bir hayat yaşamaz. Bu nedenle kişilerin uzman kişiden yardım alarak bu sendromu atlatması gerekir. İlk olarak bu konuda uzman doktor seçilerek kişinin sorunu konuşulmalıdır. Bu sendromun nedenleri araştırılmalıdır. Rahatsızlığın nedenlerine göre tedaviye başlanmalıdır. Uzman kişi sayesinde aşırı empati sendromu yaşayan kişiler bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

asiri-empati-sendromu-002.jpg

Önerilen İçerik;

Kadınların Sevmediği 9 Erkek Davranışı!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
5
44
12
12
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.