Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Evde Doğal Yöntemlerle Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Evde Doğal Yöntemlerle Burun Tıkanıklığı Tedavisi
16.09.201510:13

Burun tıkanıklığı, dünya genelinde birçok insanın muzdarip olduğu rahatsızlıkların başında gelmektedir. Birçok kişi burun tıkanıklığına çözümler aramaktadır. Peki, burun tıkanıklığını çözümleri nelerdir? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Detaylar...

Haber güncelleme tarihi 08.05.2021 14:13

Burun Tıkanıklığı Hakkında Bilgiler ve Hızlı Çözümler

Kronikleşen burun tıkanıklığının altında bakteri, mantar ve bir sürü alerjik durum yer almaktadır. Günümüzde sıkça görülen ve insanların adeta lanet ettiği, geceleri uyku bozukluklarında yol açtığı burun tıkanıklığı hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Bu içeriğimizde burun tıkanıklığının sebeplerini ve doğal tedavi yöntemlerini sizlere sunacağız. 

burun-tikanikliği-hakkinda-bilgiler.jpg


Burun tıkanıklığını aşağıda sizler sunmuş olduğumuz doğal yöntemlerin yanı sıra bitkisel ilaç ve ürünlerle de tedavi edebilirsiniz. Burun tıkanıklığına iyi gelen bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Burun Tıkanıklığından Kısa Sürede Kurtulmak İçin 12 Doğal Yöntem

" Burun tıkanıklığı çözümlerini "herkes evinde gerçekleştirebilir. Öyle ki, evde yapılacak burun tıkanıklığı doğal çözümleri " ile doktora dahi gitmeden burun tıkanıklığı ortadan kaldırılabilir. İşte, evde burun tıkanıklığına adeta doğal ilaç gibi gelen hızlı tedavi yöntemleri...


İşte burun tıkanıklığını çözüm önerileri şunlardır;

1. Zeytinyağı

zeytinyaği-006.jpg

Burun tıkanıklığına ne iyi iyi gelir diye soranlar varsa, olmazsa olmaz bir besin olarak zeytinyağını söyleyebiliriz. Zeytinyağının kaygan yapısı burun derinliklerine çok az olacak şekilde damlatılarak burun deliklerinin açılması sağlanır.


2. Soğan

soğan-001.jpg

Burun tıkanıklığını açan şeylerin başında soğan gelmektedir. Soğanın kokusu mentol gibi olduğu için burun tıkanıklığının çözümlerinde kullanılır. Soğan kokusu sayesinde burun içerisinde bulunan mukuslar yumuşatılır ve akması sağlanır. Dikkat edin, soğan kokarken gözyaşlarınız akabilir.


3. Nemli Oda

nemli-oda.jpg

Burun tıkanıklığından şikayetçi olan kişilerin öncelikle bulundukları ortamın nemli olmasına özen göstermeleri gerekmektedir. Odanın nemli olması burun tıkanıklığınıza iyi gelerek daha rahat nefes alıp vermenize yardımcı olur. Odanın nem dengesini sağlamak için kış aylarında kaloriferin üzerine bir kap su koyabilirsiniz. Bu su buharlaşarak odanızın nemlenmesine yardımcı olacaktır. Nem miktarının artmasını ve etkili olmasını istiyorsanız bulunduğunuz ortamda sürekli olarak kaynar derecede olan su bulundurabilirsiniz.


4. Tuzlu Su

tuzlu-su-005.jpg

Burun tıkanıklığı tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında şüphesiz ki tuzlu su gelmektedir. 1 çay bardağı suyun içerisine yaklaşık 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Hazırladığınız tuzlu suyu ile günde 3-4 kez burnunuza çekin ve sonrasında çalkalayın. Böylece doğal bir burun spreyi hazırlamış olacak ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaksınız.


5. Mentollü Su

mentollü-su.jpg

Oldukça etkili olan yöntemlerden bir diğeri ise mentollü sudur. Bir miktar suyun içerisine mentol, okaliptüs veya nane gibi bitkiler ekleyerek kaynatın. Başınızı suyun buharına doğru yaklaştırın ve buharı soluyun. Bu tip keskin kokuya sahip olan buharlar burun tıkanıklığınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Mentollü suyun yanı sıra sıcak bir duş alabilir ve suyun buharı ile birlikte burun tıkanıklığınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.


6. Sıcak Havlu Kompresi

sicak-havlu-kompresi-001.jpg

Buhar tedavisinin yanı sıra burun tıkanıklığınızı kısa sürede hafifletecek bir diğer tedavi yöntemi ise sıcak havlu kompresidir. Nemli ve yüzünüzü yakmayacak sıcaklıktaki havluyu  yüzünüze koyun ve bu şekilde nefes alıp verin. Bu uygulama havlunun nem oranı ve sıcaklığı sayesinde sinüzlerinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Sıcak havlu kompresi uygulamasını gün içinde 4-5 kere tekrar edebilirsiniz.


7. Lavanta Çiçeği

lavanta-çiçeği.jpg

Hoş ve keskin bir kokuya sahip olan lavanta çiçeği burun tıkanıklığı tedavisinde oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bir miktar lavanta çiçeği yaprağını kaynamış suyun içerisinde bekletebilir ve yaklaşık 10 dakikalık demlenme sürecinden sonra tuzlu su uygulamasında olduğu gibi günde 4-5 kere burnunuza çekebilirsiniz.


8. Mısır Kökü

misir-kökü.jpg

Bir miktar sıcak suyun içerisine atılan mısır kökü, demlenip süzüldükten sonra zeytinyağı ve nane suyu eklenerek güzelce bir harman yapılır. Hazırlanan karışım keskin kokusu ve içeriği sayesinde burun tıkanıklığınızı en kısa sürede tedavi ederek rahat nefes alıp vermenizi yardımcı olur. Bu uygulamayı gün içerisinde 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz.


9. Atkuyruğu Otu ve Nergis Çiçeği

atkuyruğu-otu.jpg

Bir havan içerisinde dövülen atkuyruğu otu ve nergis çiçeği yapraklarının aynı miktarlarda olmasına dikkat ediniz. Dövülen yapraklara bir miktar zeytinyağı ve su ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız doğal burun spreyini 1 gün dinlendirdikten sonra süzün ve gün içinde burnunuza damlatın.


10. Süt

süt-003.jpg

Süt mukus üretimini arttıran önemli faktörlerden biridir. Her zamankinden daha az tüketilmelidir.


11. Keskin Kokular

keskin-kokular.jpg

Naneli şekerler, sakızlar, baharatlı yiyecekler burnunuzun açılması için iyi bir yöntemdir. Aynı zamanda mentollü mendiller de aynı yöntem kapsamında işe yarayacaktır.


12. Dinlenin ve Terleyin

dinlenin-ve-terleyin-001.jpg

Dinlenmek ve kendinizi sıcak tutup terletmek burun tıkanıklığına iyi gelir.


Burun Tıkanıklığı Nedir?

burun-tikanikliği-nedir.jpg

Burun tıkanıklığı, solunum yolunun en önemli aşamalarından bir tanesinin hata vermesi anlamına gelmektedir. Başta horlamak olmak üzere birçok kronikleşmiş hastalığında başında gelmektedir. Çoğu zaman soğuk algınlığında ya da grip ve nezlede meydana gelen tıkanıklık ile bizim bahsettiğimiz tıkanıklık arasın fark vardır.


Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

burun-tikanikliği-neden-olur.jpg

Solunum yolu sisteminin en önemli parçası olan burun, kirli hava, soğuk algınlığı, sinüzit ve benzeri birçok sorun nedeniyle tıkanır. Oldukça rahatsız edici olan burun tıkanıklığı kimi zaman geceleri uyutmayacak dereceye ulaşır. Uyku esnasında burundan nefes almanın zorlaşması ağızdan nefes almaya neden olarak kişinin uykusuz kalmasına da neden olabilir. Genellikle soğuk algınlığı ve sinüzit gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen burun tıkanıklığı, gün içinde nefes alıp vermemizi doğrudan etkileyerek nefes darlığına neden olabilir. Burun tıkanıklığı yaşayan kişi burun yollarını kullanamaz ve ağızdan nefes alıp verir. Burun tıkanıklığı gün içinde kişinin kendini daha yorgun hissetmesine neden olur ve nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Geceleri ise horlama ve uyku apnesi gibi nedenlerle uyku kalitesini en aza indirir.

Burun tıkanıklığına neden olan başlıca faktörler;

  • Mevsim geçişleri
  • Sinüzit
  • Soğuk algınlığı
  • Grip
  • Nezle
  • Geniz eti
  • Soğuk ve kirli hava gibi faktörler burun tıkanıklığına neden olan başlıca unsurlardandır.

Burun Tıkanıklığı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

❓ Burun Neden Sürekli Tıkanır?

Burun tıkanıklığının ana sebepleri konkanın yani burun etinin şişmesi ve geçmek bilmeyen nezlelerdir. Burun içerisinde yer alan konka mukozal sıvının salgılanmasını sağlamaktadır Ancak alerji ve soğuk algınlığı hastalıkları burun etinin şişmesine sebep olur. Böylece burun tıkanıklığı meydana gelir.  


❓ Alerjik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Alerji olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığından kurtulmak oldukça kolaydır. Doktorlar tarafından önerilen burun spreyleri ve bu içeriğimizde sizlere sunduğumuz evde burun tıkanıklığını geçirmenin doğal yöntemleri ile alerjik burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. Ancak burun kemiği eğriliği sebebiyle ortaya çıkan burun tıkanıklığı ameliyatla tedavi edilebilmektedir. 


❓ Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde burun tıkanıklığının en kolay ve en hızlı yöntemi tuzlu sudur. Bu yöntem uygularken bir tuzlu su karışımı hazırlayın ve bebeğinizin burun deliklerine 1-2 damla damlatın. 


❓ Tuzlu Su ile Burun Temizliği Nasıl Yapılır?

Yetişkin bireyler için burun tıkanıklığını açmanın en doğal ve en kolay yöntemi tuzlu su kullanmaktır. Tuzlu su veya deniz suyunu gün içerisinde 3-4 kez burun içerisine çekerek burun tıkanıklığı sorunundan kurtulmuş olursunuz.


❓ Burun Tıkanıklığı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Burun tıkanıklığı, burun içerisinde yer alan kan damarları ve konka çevresinde biriken sıvıların yarattığı şişkinliktir. Bu şişkinliğin sebepleri sinüs enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı hastalıkları da burun tıkanıklığına sebep olabiliyor. 


❓ Geçmeyen Geniz Akıntısının Sebebi Nedir?

Sinüzit hastalarının sıklıkla yaşadığı geniz akıntısına soğuk algınlığı hastalıkları ve daha birçok etken sebep olmaktadır. Bunların başında sigara, alerji, hormonal dengesizlik, mevsim geçişleri ve çeşitli ilaçlardır. Geçmeyen geniz akıntısından kurtulmak için öncelikle sorununuzun ne olduğunu öğrenin. Sonrasında ise bu soruna sebep olan etkenleri ortadan kaldırın.  

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. 

Önerilen İçerik ; Ağzı Açık Uyumanın Nedenleri!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.