Botoks Nedir? 8 Maddelik Botoks Kılavuzu

Dr. Mustafa Karataş botoks yaptırmak isteyenler için mini bir kılavuz hazırladı. İşte botoks hakkında bilmeniz gereken her şey...
Botoks Nedir? 8 Maddelik Botoks Kılavuzu

1. Botoks zehir değildir

Öncelikle botoks zehir değildir, hele yılan zehri hiç değildir! Botoks Clostridium Botolinum adlı bir bakteriden elde edilen bir çeşit toksinden yapılır. Bu bakteri iyi pişmemiş ya da sıcağa maruz kalmış etlerde oluşan ve gıda zehirlenmesine neden olan bir bakteridir. Ancak bu toksin öyle işlemlerden geçirilir ki son ürün, yani botoks tamamen zararsızdır ve çıkış noktası bir toksin olsa da kendisinin hiçbir toksik etkisi yoktur.

2. Botoks çizgileri doldurmaz

Botoksla ilgili bir yanlış kanı da çizgileri doldurduğudur. Botoks çizgileri doldurmaz, çizgilerin meydana gelmesine neden olan kasların aktivasyonunu azaltarak çizgilerin yumuşamasını, belirsizleşmesini sağlar. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var. Eğer mimiklere bağlı olarak meydana gelmiş çizgi ya da kırışıklıklar çok derinse, yani herhangi bir mimik yapmadığınızda bile belirginseler,  botoks tedavisinin hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu ile desteklenmesi gerekir.

Botoks Hakkında Bİlgi

3. Uzmanlık alanı

Sinir ve kas arasındaki iletisini geçici olarak bloke eden botoksun, kullanım alanı esas olarak yüzün üst bölgesi, yani alın, iki kaş arasındaki kaş çatma çizgileri, gözlerin kenarlarında oluşan kazayağı dediğimiz ince çizgilerdir. Yani, botoksun esas uzmanlığı bu mimik çizgilerini hafifletmek, daha az belirgin bir hal almalarını sağlamaktır. Ancak doğal olarak zaman içinde botoksun farklı kullanım alanları da keşfedilmiştir. Mesela boyun bölgesinde yaşla beraber belirgin bir hal alan dikey bantları botoks enjeksiyonu ile hafifletmek bunlardan biridir. Bu yönteme Nefertiti Lift diyoruz. Yine çene kaslarına yapılan minik bir doz botoks enjeksiyonu ile sert, köşeli bir çene yüzü yumuşatmak, daha feminen bir görünüm vermek mümkün. 

4. Güvenliği ve etkisi tescillidir

Bir tedavinin güvenli olduğunu en iyi göstergesi uzun zamandır uygulanıyor olmasıdır. FDA onayı taşıyan Allergan firması tarafından geliştirilmiş olan botoks bugüne kadar tüm dünyada milyonlarca hastaya uygulanmış olan, güvenli olduğu pek çok klinik araştırmayla kanıtlanmış bir tedavidir. Ancak Allergan firması tarafından geliştirilmiş olan FDA onaylı Botox formülünü tercih etmelisiniz.

5. Doğal botoksun sırrı enjeksiyonu yapan eldedir

Mimik kırışıklıklarını, çizgilerini hafifletmede, hatta silmede elimizdeki en güçlü silah botoks enjeksiyonlarıdır. Ancak botoks enjeksiyonlarının hiç de hoş olmayan sonuçlar yaratabileceğini hepimiz biliyoruz.  Başarılı, doğal görünümlü bir tedavinin sırrı enjeksiyonun tam olarak doğru noktaya ve doğru dozda yapılmasıdır.  Her yüzün de farklı bir uygulama gerektirdiği unutulmamalı. Herkes farklı şekilde yaşlanır ve işlem o kişinin yüzüne, nasıl yaşlandığına göre değişir. Yani önünüze gelen her hastada aynı noktalara botoks yapamazsınız. Yaparsanız işte o hiç de doğal görünmeyen çehreler meydana gelir.  Kısacası botoks uygulaması kişiye özel olarak tasarlanması gereken bir tedavidir. Başarısız uygulamalardan kaçınmak için öncelikle doktorunuzu doğru seçmeniz gerekiyor. İşlem işinin ehli ve anatomi bilgisi olan biri tarafından yapılmalı. Peki, başarılı bir uygulamadan neler beklenmeli? Yüzünüz daha taze, daha pürüzsüz ve dinlenmiş görünüyorsa ve en önemlisi de kimse botoks yaptırdığınızı anlamıyorsa, yapılan işlem başarılı demektir.

6. Cildinizin geleceğine iyi bir yatırım

Botoks sadece bugün var olan çizgi ve kırışıklıkları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda ileride oluşacak çizgilerin de önüne geçer. Tabii bu enjeksiyonları düzenli olarak, yani 6 ayda bir yaptırmanız koşuluyla. Mimik kaslarının aktivasyonunu azalttığınızda ciltteki elastin ve kolajen liflerini de koruma altına almış olursunuz. Bu da geleceği daha pürüzsüz bir ciltle karşılamak anlamına geliyor.

7. Çakma botoks tehlikesine karşı

Botoksun uzun ya da kısa vadede hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ancak Allergan firması tarafından geliştirilmiş olan formülünü tercih etmelisiniz. Ülkemize kaçak olarak sokulan, herhangi güvenlik testinden geçmemiş ürünlere karşı tetikte olmak gerekiyor. Bunlar ciddi alerjik reaksiyonlara, komplikasyonlara yol açabilir.  Peki, bu tehlikeden korunmak için ne yapılabilir? Her şeyden önce piyasadan çok ucuz olan tedavilere kuşkuyla yaklaşmanız gerekiyor. Bu fiyat kliniklere göre değişiklik gösterebilir, ama belli bir fiyatın altına inmesi mümkün değildir. Çünkü sonuçta herkes botoksu aynı yerden, aynı fiyata temin eder. Botoksu çok ucuza yaptığını iddia edenlerin FDA onaylı, Alergan firması tarafından geliştirilmiş Botox kullanma ihtimallerinin son derece düşük olduğunu söyleyebilirim. Ve yüzünüze ne enjekte ettirirseniz ettirin, ister dolgu olsun ister botoks, enjeksiyon yapılmadan önce kutusunu mutlaka görün.

8. Yeni keşfedilen etki

Botoksun en yeni keşfedilen etkilerinden biri yağlı ciltlerde sebum üretimini azaltması ve yağlı ciltlerle özdeşleştirilen genişlemiş gözeneklerin küçülmesini sağlamasıdır. Bir süredir uygulanan bu tedavi giderek yaygınlaşmaktadır.

Botoks hakkında daha fazla bilgi için;  https://www.drmustafakaratas.com/botoks.html

Dr Mustafa Karataş botoks

Dr.Mustafa Karataş

Medikal Estetik Hekimi

https://www.drmustafakaratas.com

Facebook:@drmustafakaratas

Instagram:@drmustafakaratas

YouTube - Dr. Mustafa KARATAŞ

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum