'Bitişik El Yazısı' Artık Tercihe Bağlı Olacak

'Bitişik El Yazısı' Artık Tercihe Bağlı Olacak
21.06.201712:49

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, bir iki haftaya kadar öğretmenlerden ilk okuma yazma eğitimine ilişkin tercihlerini alacaklarını belirtti

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 14:24

 

Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) internet üzerinden yapılan yayınında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, yeni dönemdeki müfredat ile ilgili öğretmenleri bilgilendirdi. Müfredatta sadeleştirilmeye gidildiğini belirten Durmuş, öğrencilere temel değer, bilgi, beceri, yetkinlik, yeterlilik, tutum ve davranışları aktarmak için çabaladıklarını etti.

ÖĞRETMENLERİN TERCİHİNE BIRAKILDI

İlkokulda öğrencilerin kabusu olan 'bitişik eğik el yazısı' dersine son zamanlarda oldukça fazla eleştiri geliyordu. Bu konu üzerinde de çalışmalar yaptıklarını belirten Dursun, artık buna ilkokulda hocaları karar verecek. İşte bitişik el yazısı ile ilgili Dursun'un yaptığı o açıklamalar:  

"Öğrenciler artık dik temel yazıyla da eğitim görebilir olacaklar. Yakın bir zamanda, bir iki haftaya kadar okullarımızdan öğretmenlerimizin tercihlerini talep edeceğiz. Buna göre, eğer öğretmenimiz 2017-2018 eğitim öğretim yılında dik temel yazı ile ilk okuma yazma öğretimini vermek istiyorsa ilgili malzemelerini göndereceğiz. Veya öğretmenimiz bitişik el yazısı ile okuma yazmayı öğretmeyi talep ediyorsa, o meslektaşımıza da bitişik eğik el yazı malzemelerini göndermiş olacağız. Yani burada yazıda bir demokratikleşme yapıyoruz, meslektaşımıza bir seçim hakkı getiriyoruz. Bu aynı zamanda, öğrencilerimizin de kendi günlük hayatlarındaki bir sadeleşmeyi getirecektir. Öğrencilerin hem kendilerine daha yakın buldukları hem de öğretmenin kendisine daha yakın bulduğu bir yazı stilini benimsemiş olacaklar."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.