Bipolar Bozukluk ve Bipolarlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bipolar Bozukluk ve Bipolarlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
10.08.201510:08

Bipolar bozukluğun nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi mümkün müdür? Bipolar bozukluğun nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bütün detaylar!

Haber güncelleme tarihi 18.02.2020 09:48

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bipolar bozukluk yani daha çok bilinen adıyla manik depresyon, iki uçlu duygu durum bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Günlük hayatta yaşanan duygu durumu değişimlerini bipolar bozukluğu olan kişiler daha uzun süre ve yoğun yaşamaktadırlar. Bu değişimler düşünceleri, fiziksel sağlığı, duyguları ve davranışları etkilemektedir. Bipolar bozukluk genellikle ergenlik dönemi ve erken erişkinlikte ortaya çıkmaktadır. Daha çok depresyon dönemi ile başlayan manik dönemler sonraki yıllarda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hastalara doğru tanı ve tedavi ile karşılaşana kadar hastalık geçebilmektedir. Erken tanı ve uygun tedaviyle bunlar önlenebilir;

 • Okul, evlilik ve iş sorunları
 • Alkol ve madde kullanımı
 • İntihar girişimleri
 • Tedavide karşılaşılabilecek sorunlar (sonraki atakların daha zorlu geçmesi)
 • Yanlış ve uygunsuz tedavi 

Bipolar bozukluğu genetik faktörlerin etkilediği de görülmektedir. Araştırmalara göre evli çiftlerden birinde bipolar bozukluk varsa çocuklarda hastalığın görülme oranının 1/7 olduğu görülmektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra beyindeki biyokimyasal problemler bu kişilerin duygusal ve fiziksel strese daha duyarlı hale gelmesine neden olmaktadır. Bipolar bozukluk kişilerin psikolojik ve sosyal durumlarıyla ilgili değildir.

bipolar-bozukluk-hakkinda.jpg


Bipolar Bozukluğun Belirtileri

Bipolar bozukluk dört farklı evrede görülmektedir. Bunlar;

1. Mani: Genelde aşırı keyifli olma, enerjide artış, yorgunluk hissetmeme gibi kişiye hoş gelen duygularla başlar. Bu sırada hastanın çabuk sinirlenmesi ve aşırı tepki göstermesi görülebilmektedir. Manik dönemdeki bu belirtiler günler boyunca devam etmektedir.

 • Kendini mutlu ve taşkın, aşırı enerjik hisseder, bazen de aşırı öfkeli olabilmektedir.
 • Çok az uykuya rağmen çok fazla enerjik olur.
 • Diğerlerinin yetişemeyeceği hızla konuşur.
 • Konsantrasyon kaybı yaşar, dikkati çabuk dağılır.
 • Kendini güçlü, önemli, diğerlerinden üstün görür.
 • Fazla para harcama, cinsel aktivite de artma.
 • Daha ciddi ve ilerlemiş olgularsa olmayan sesler duymak ve nesneler görmek de bu belirtilere eklenmektedir.

bipolar-bozuklugun-belirtileri.jpg

2. Hipomani: Maninin daha hafif dönemi olan hipomanide kişinin duygu durumu daha yüksek olur ve kendini normalden daha iyi hisseder fakat bu dönemden sonra birden mani veya depresyon gelişebilmektedir.

3. Depresyon: Depresyonun haftalar boyunca süren belirtileri şunlardır;

 • Kişi kendini üzgün, kederli hisseder ve ilgisini kaybeder.
 • Kendine bakımı azalır.
 • Kişi ya çok fazla uyur ya da hiç uyuyamamaktadır.ç
 • İştah kaybı ya da artışı olmaktadır.
 • Kendini değersiz ve suçlu hissedebilir.
 • İntihar, ölüm düşünceleri olabilir.
 • Gündelik hayatını sürdürmekte güçlük çekebilir.
 • Ağır depresyonda da halüsinasyon veya hezeyan görülebilir.

4. Karma Dönem: Gün içerisinde sıkça değişen mani ve depresyon belirtilerinin aynı anda yaşanması durumudur.

depresyon-009.jpg


Bipolar Bozukluğun Tedavi Yöntemleri

Tedavi ile bipolar bozukluğun en şiddetli seyir gösteren formlarında bile bipolar belirtilerinde ve duygudurum değişiklikleri üzerinde iyi bir kontrol sağlanabilmektedir. Bipolar bozukluk tedavisinde, başlıca ilaç ve psikoterapi kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde; duygu durum düzenleyiciler, atipik antipsikotik ve antidepresan adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Psikoterapi veya konuşma terapisi hasta ve hasta yakını için destek sağlamak, eğitim vermek ve rehberlik yapmak amacıyla kullanılmakta olan bir diğer tedavi yöntemidir. Etkili tedavi planında genellikle ilaç tedavisinin yanında konuşma terapisi de bulunmalıdır. Tedavilerin, doktor kontrolünde uzun süreli ve devamlı kullanılması bu şikayetleri ve semptomları kontrol altına alacaktır. 

bipolar-bozuklugun-tedavi-yontemleri.jpg


Gebelikte Bipolar Bozukluk

Gebelik döneminde birçok faktör duygu durumunda değişikliğe sebep olabilmektedir. Gebelik döneminde bireyin kaygı düzeyinin takip edilmesi, dinlenmek için yeterli zaman ayrılması, gevşeme tekniklerinin kullanılması önemlidir. Gebelikte, varsa ilaç kullanımı özellikle ilk üç aylık dönemde doktor kontrolünde yeniden planlanmaktadır. Emzirme döneminde, bipolar bozukluğa yönelik kullanılmakta olan ilaçların bir çoğu anne sütüne geçmektedir. Emzirme döneminde ilaç kullanımının düzenlenmesine yönelik mutlaka doktorunuza danışarak gerekli düzenlemelere tam bir uyum içerisinde olmak anne ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir.

gebelikte-bipolar-bozukluk.jpg

Önerilen İçerik;

 Bipolar Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER