Bilinçte Doğal Değişmeler; Düş Kurma - Fantezi

Bilinçte Doğal Değişmeler; Düş Kurma - Fantezi
30.07.201514:56

Bilinçte yaşanan doğal değişimlerden, düş kurma ve fantezinin yarattığı durum ve nedenleri...

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 10:57

Çevremizin karmaşık yapısından bir anlam çıkartabilmek için, çevremizde nelere dikkat edeceğimizi seçer ve geri kalanları filtrenin dışında bırakırız. Bu hem sesler, görüntüler ve kokular gibi dış uyaranlar, hem de soğuk, sıcak, basınç ve ağrı gibi içsel duyumlar için geçerlidir.

Düşüncelerimiz, anılarımız, duygularımız ve gereksinimlerimiz bile bu seçici sürece tabidir. İmzamızı atmak gibi aşina olduğumuz işleri de amaçlı bir şekilde dikkat etmeksizin gerçekleştiririz. Birçok psikolog, normal uyanık bilincin dışında devam eden önemli zihinsel süreçlerin, otomatik bilgi işleme sürecinin bir şekli olabileceğine inanmaktadır.

Bilinçteki Değişimler: Düş Kurma ve Fantezi

Düş Kurma ve Fantezi

Düş kurma, genellikle gerçek dünyanın gerektirdiklerinden kısa bir süre için kaçmayı tercih ettiğimiz zaman, çaba gerektirmeksizin gerçekleşir. Bazı psikologlar, düş kurmanın herhangi olumlu ya da pratik değere sahip olmadığını savunmaktadır.

Bazıları ise, düş kurma ve fantezilerin bizim gizli arzularımıza ve onlarla başa çıkmamıza izin verdiğini iddia etmektedirler.

Bir diğer grup ise, düş kurmanın ve fantezilerin bize güç durumlarla başa çıkmamızda yardımcı olan yaratıcı ve bilişsel becerileri kazandırdığına inanmaktadır. Bunlara göre düş kurma ve fanteziler, yaralı bir şekilde gerçeğin yerini almaktadır ya da gerginliği azaltmaktadır.

Son olarak, bazı psikologlar ise düş kurmayı gün boyunca almış olduğumuz çeşitli bilgileri işlemden geçirmek için yararlanılan bir mekanizma olarak görmektedirler. Onlara göre bu mekanizma bizim daha sonra kullanmak üzere bir kenara koymuş olduğumuz düşüncelerin geri getirilerek yeni ve daha kullanışlı şekillere dönüştürülmesini sağlamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER