Bilinçte Yapay Değişmeler; Meditasyon - Hipnoz

Bilinçte Yapay Değişmeler; Meditasyon - Hipnoz
17.06.201511:47

Bilinçteki yapay değişimlerin kesin olarak nasıl gerçekleştiği ve nasıl hissedildiği kişiden kişiye değişmektedir. Meditasyon ve hipnoz kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki içeriğimizde hipnoz ve meditasyon hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 23.12.2019 10:04

Meditasyon Nedir?

Hayatımızı iyileştirmek, duygularımıza başkalarınınki gibi bakabilmek ve hayal ettiğiniz iyi yaşamı ucundan yakalamaya yardımcı olan düşünmeden düşünmeyi öğreten bir disiplindir. Ruhun görmek için gözlere, gördüklerini analiz etmek için de bir beyne ihtiyacı yoktur, o her şeyi bütün olarak görür. Meditasyonun temel kuralı zihni boşaltmak ve bu da hemen öğrenebileceğimiz bir şey değildir. Rutin pratiklerle ve doğru alıştırmalarla tekrar kazandığımız bir özelliğimiz, hepimiz boş zihinlerle doğar, çevresel etmenlerle onu doldururuz.

meditasyon-002.jpg

Ruhun özü zihne ve bilince işler, farkındalık yaratır ve hayata dair berrak bir görüş kazanırsınız. Araştırdığımızda binlerce meditasyon tekniği, nefesli, nefessiz, ışıklı meditasyonlar, renklerle meditasyonlar ve daha bir sürü çeşit çeşit teknikler mevcuttur. Tüm kültürlerde meditasyon özü aynıdır ve bunu sürekli uygulamadan, imgelemelerde başarılı olunamayacağı bilinmelidir. Meditasyon terimi, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerini bastırmak amacıyla kullanılan çeşitli konsantrasyon, yansıtma ya da düşüncelerin odaklaşması yöntemlerinin herhangi birisine atıfta bulunmaktadır.

meditasyon-nedir.jpg

Meditasyon sadece metabolizma hızını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kalp atışını ve soluş hızlarını da azaltır. Meditasyon sırasındaki beyin faaliyeti gevşemiş uyanıklık sırasında yaşanılan faaliyete benzemektedir ve kan laktatı oranında buna eşlik eden düşüş stresi de azaltmaktadır.  Meditasyon, madde kötüye kullanımını da içeren belirli tıbbi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı araştırmalarda madde kullanan insanların büyük bir oranının meditasyona başladıktan sonra kullandıkları maddeyi bıraktıkları gözlemlenmiştir. Fizyolojik yararların ötesinde, meditasyonun herhangi bir şeklini uygulayan insanların belirli duygusal ve hatta manevi yararlar elde edebilirler. Bu kişilerde genellikle artan bir duyumsal farkındalık, aşırı neşe hali, güçlü duygular, bir zamansızlık hissi ve farkındalık düzeylerinde artış hissetmektelerdir. 

meditasyon-tedavisi.jpg


Meditasyon Pozisyonları

Meditasyonda iki önemli nokta vardır. Sırt ve vücut dik ve 90 derece olmalıdır, rahat olmanız çok önemlidir. Ayaklar ve eller paralel, bağlı olmamalıdır. Özellikle sandalyeye oturarak yaptıysanız ayaklar yere sağlam basmalıdır. Bağdaş kurarak yapacaksanız sırtın yere 90 derece olmasına dikkat edin, kambur değil dik durmak önemlidir ve muhakkak altınıza bir minder alın. Meditasyon pozisyonunuz rahat olmalıdır.

meditasyon-pozisyonlari.jpg

Eğer esnek bir bacak yapısına sahipseniz lotus pozisyonu veya yarı lotus pozisyonunu da deneyebilirsiniz. Seiza pozisyonu da rahat etmek amaçlı sık tercih edilen bir pozisyondur. Meditasyon sırasında eller salınık ve rahat olmalıdır. Ama genellikle Dhyana Mudra kullanır, bu mudraya bol bol Buda’nın meditatif konumdaki heykellerinde rast gelebilirsiniz. Parmakları farklı şekilde temas ettirmek bedende farklı enerji akımlarını tetikler felsefesine dayanmaktadır. 

meditasyon-seiza-pozisyonu.jpg


Meditasyon Öncesi Yapılması Gerekenler

  • Mutlaka rahat giysiler tercih etmelisiniz.
  • Meditasyon öncesi ılık bir duş mutlaka alınmalıdır.
  • Telefonunuzu ve kapınızı kapatıp sessiz ve rahat bir ortam oluşturmalısınız.
  • Meditasyon öncesi yeşil çay içilmesi önerilmektedir.
  • Dingin ve sözsüz müzikler dinlemelisiniz.

meditasyon-oncesi.gif

  • Mum veya tütsüden konsantrasyon için yardım alabilirsiniz.
  • Oda sıcaklığı çok önemlidir, sıcak veya soğuk bir ortam uygun değildir.
  • Oda ışığı çok güneşli veya çok karanlık olmamalıdır.
  • Dikkatinizi dağıtacak nesneleri yanı başınızda bulundurmamalısınız. 

meditasyon-oncesi-yapilmasi-gerekenler.jpg


Meditasyon Ne Kadar Sürmeli?

Genellikle, meditasyonun 20-30 dakika sürmesi tavsiye edilmektedir. Bu süre siz kendinizi geliştirdikçe 40 dakikaya ve hatta bir saate kadar uzayabilir. Başlangıçta 20 dakika sürmesi çok kolay değildir. Meditasyon esnasında bu süreç çok uzun gelebilir fakat siz alıştıkça ve bu konuda kendinizi geliştirdikçe bu sürenin nasıl geçtinin farkında olmayacaksınız. Düzenli meditasyon yaptıkça başta 5 dakika, sonra 10 dakika, sonra 15 ve en nihayetinde 20 dakikaya ulaşacaksınızdır. Meditasyonda süreklilik çok ama çok önemlidir. Her gün düzenli olarak meditasyon yapmak sizi hem bu konuda geliştirecek hem de daha kaliteli bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır. 

meditasyon-ne-kadar-surmeli.jpg


Hipnoz Nedir?

Hipnoz tam anlamı ile uyku hali değil, uyku ile uyanıklık arasında olup, telkin almayı kolaylaştıran bir ruh halidir. Bilinçli olarak yapılan bir hipnoz sırasında, birey terapistin söylediği her şeyi duyar ve kendi düşüncelerinin de farkındadır. Hipnoz halinden çıktıktan sonrada her şeyi hatırlamaktadır. Bilinçli zihnin bir nevi devre dışı bırakılmasını sağlamak, bilinçaltına telkinler yerleştirmektir. Kişi hipnoz esnasında gerçeklerin farkında olmasına rağmen zihinsel ve fiziksel olarak rahatlar.

hipnoz-nedir.jpg


Hipnoz Nasıl Yapılır?

Öncelikle hipnoz yapılacak kişinin sakin olduğuna emin olunmalı ve bir sandalyeye oturtulmalıdır. Hipnozu yapacak olan kişi ışık, bir obje, bakış ya da telkin yolu ile karşısındakini hipnotize etmeye başlar. Hipnotize olmaya başlayan kişi kendisinde bir ağırlık hisseder. Hafif bir gevşeme ve sersemlik hali görülür. Gözler kapandığı halde gözlerde titremeler görülür.

Zihinsel faaliyetlerde zayıflama, kol ve bacaklarda ağırlaşma olur. Bu durum kişinin iradesini kırar ve hareketsizlik ve uyuşukluk hali belirir. Etraf yavaş yavaş silinir ve dış dünya ile olan ilişki kesilir. Hipnoz olan kişi hipnozitörün sesine şartlanır. Bu durumda hipnozitör hipnoz edilen kişinin iradesine yön vermeye başlar. Kişi bu durumda çevresinde olan gürültülerin hiçbirini duymaz. Zeki ve hayal gücü geniş olan kişiler kolaylıkla hipnoz olabilmektedirler.

hipnoz-nasil-yapilir.jpg

Önerilen İçerik; Hipnoz Nedir - Nasıl Hipnoz Olunur?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.